Escapelle

Educatia sexuala
Intrebare postata de tinas cu 13 ani in urma

Buna ziua. As avea si eu o nelamurire in legatura cu Escapelle. Mie si rusine sa o zic. Nu e ca in unele cazuri...eu nici macar nu mi-am inceput viata sexuala, dar prietenul meu si-a dat drumu (ne vrand asta si nu in mine, e logic) si a curs pe patura unde stateam si dupa am sters si el a dat si cu mana iar dupa nu stiu ce a fost cu el.. si a pus mana in zona vaginala.. nu numai a pus... si atunci m-am speriat si ne stiind prea multe despre asta(am 16 ani) am inceput sa citesc pe intrenet daca se poate ramane insarcinata din asta si am gasit mai multe lucruri unde se zicea ca da si am hotarat sa iau pilula de a doua zi. Initial am luat Postinor 2 dar parca am avut numai ghinion in ziua aceea. Am luat Postinor 2 cam dupa 24 ore prima pastila, iar la 12 ore cand trebuia sa o iau si pe a 2-a (asta era la 3 noaptea) am scapato in ghiveta si de frica am luat Escapelle pentru ca citisem ca daca nu se iau ambele pastile la Postinor nu isi mai face nici un efect. Am luat dimineata Escapelle asta fiind lunea aceasta dupa de miercuri a inceput sa ma doara stomacul sa am ameteli, iar ieri mi-a venit acea sangerare exact cum ar fi mentruatia (si mentruatia am avuto acum o saptamana inainte de a se intampla) ma doare spatele si burta exact ca la o mentruatie normala numai ca am cheguri ..mi s-a zis ca am luat degeaba pentru ca nu se putea sa raman. Si daca e asa ce schimbari au aparut in corpul meu sau pot aparea ?
Si cu ce m-ar putea afecta ? (Adica ce mi se poate intmpla)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Kasho (acum 13 ani)

Pilula de a "doua zi" are un continut foarte mare de hormoni si dupa cum probabil ai citit si pe prospect nu e indicat sa se ia mai mult de doua ori pe AN.
O perioada probabil iti va fi dereglat si ciclul, daca apar efecte adverse ( le gasesti pe prospect ) ar fi indicat sa te prezinti la un medic endocrinolog .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ti se poate intampla o dereglare hormonala, dupa cum spune si Kasho. Totusi, incercati sa nu va jucati cu focul. Ori faceti dragoste, si atunci folositi prezervativ si nici nu se APROPIE de tine fara, ori (cel mai bine), mai asteptati sa va cunoasteti mai bine si va abtineti de la activitate sexuala, mai ales ca tu nu cred ca esti pregatita sa iti asumi toate riscurile care decurg din a fi activa sexual (sa nu uitam ca pentru o femeie activitatea sexuala poate avea consecinte mult mai importante si mai grave decat pentru un barbat). Te rog sa nu cedezi la insistentele lui de a face ORICE cu tine, daca tu nu iti doresti, daca nu esti pregatita sau suficient de informata. Poti ramane gravida ORICAND SI ORICUM (NU doar intr-o anumita perioada si NU doar daca ejaculeaza in interior!!), numai ca sansa este mai mare sau mai mica (niciodata inexistenta decat daca practici abstinenta, ceea ce inseamna ca penisul lui sau lichidul de pe penis (fie ca a ejaculat SAU NU) nu se apropie deloc de zona ta genitala, in nici un fel).
Daca decizi sa iti incepi viata sexuala, fa-o in mod responsabil, protejat, informat.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: