Cum combatem durerea cronica in cancerul de col uterin si alte dureri asociate?

Durere cronica
Intrebare postata de Jane cu 5 ani in urma

Iata, lansez o intrebare cu privire la durerile cronice in diagnosticul de cancer de col uterin si dureri de spate asociate. Intrebarea mea face referire la durerile continue , de intensitate ridicata si constanta a caror tratament este incert si, de cele mai multe ori, ineficient. Mama mea (caci despre dânsa este vorba) a primit diagnosticul de carcinom scuamos nekeratizant moderat diferentiat infiltrativ in urma unei examinari histopatologice la nivelul colului uterin. Pe scurt, in urma cu mai bine de un an de zile mai exact in luna august 2017 durerile s-au declanșat brusc intr-o zi si de atunci nimic nu s-a modificat in aceasta simtomatologie. A început să o doara burta, in partea de jos(zona pelvina) concomitent cu dureri de spate aproximativ pe toată suprafata coloanei vertebrale. Asa a început calvarul. După primul consult la ginecologie efectuat imediat de la declanșarea durerilor rezultatul a fost : prolaps grad II fara complicatii. A primit recomandare sa meargă la un consult reumatologic si sa faca analize. La reumatologie (dupa RMN) nu a primit nici un diagnostic si nici nu s-a semnalat vreo problema. Analizele de sânge în parametri normali. De la reumatologie au trimis-o la urologie. După examenul urologic (cu substanta de contrast) din nou, toate bune. Nici un diagnostic , nici un tratament. Doresc sa mentionez ca durerile dansei erau continue pana la starea de lesin. In februarie 2018 pe fond de durere si stress continuu a suferit un AVC si a fost internată la neurologie. Alte analize , ecografe plus un CT abdominal. Rezultat : nimic suspect. "Nu stim ce aveti dar nu ar trebui să vă doara" ....propoziția care concluziona toată discuția cu medicul. A urmat un alt control ginecologic si primul PAP test. Rezultat : neconcludent. Obs. Repetati testul. Am repetat testul in alt judet. Acelasi rezultat : neconcludent. Am repetat testul, de aceasta data prin procedura de chiuretaj endocervical. In luna septembrie (la un an de zile de plimbat prin spitale, clinici, cabinete) a primit diagnosticul de cancer de col uterin grad 3 si i s-a recomandat sa meargă la chimio si radio iar daca cele doua tratamente dau rezultat e posibil sa se efectueze o histereoctomie....șocant , nu? Asa am simtit si noi si cred ca oricine ar fi fost in locul nostru ar fi avut aceiasi reactie. Timp de un an de zile mama a luat tot felul de analgezice, tot ce a găsit prin farmacii. Doctorii i-au recomandat: nurofen, piafen, tramadol, zaldiar, doreta, no spa, etc....analgezice cu efect de 2-3 ore pe care le-a luat timp de un an de zile zi si noapte. Apoi am trecut pe codamin, paracetamol, indometacin si lista e lunga. Între timp a început un program de tratament homeopat. Aici am ajuns la final si la întrebarea de la inceput: cum combatem durerea de cancer si cea asociată lui? Chiar nimic nu isi face efectul? Inteleg ca trebuie tratata cauza si ramane la latitudinea persoanei în cauza daca optează pentru homeopatie sau chimio dar durerile sunt insuportabile si nemodificate de peste un an de zile. Cum se trateaza aceste dureri? Stie cineva? Va rog mult lasati-mi un mesaj . Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Alina (acum un an)

Buna!
E multa vreme de la mesajul Dvs, dar am zis sa incerc: cum a fost continuarea, ati gasit vreun tratament pt aceste dureri?
Intreb fiindca sunt in aceeasi situatie, cu mama mea.
Multumesc,
Alina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorina (acum un an)

In primul rand este o culpa a celor care au interpretat frotiul PAP. Este inadmisibil sa nu depistezi cancerul de col decat in stadiul 3! Deci durerea era normala si practic avertiza ca lucrurile sunt in neregula! Daca se depista la timp , adica in stadiul 1 sau 2, si tratamentul era mai putin radical: o rezectie de col uterin iar nu histerectomie! Oricum din momentul depistarii trebuia intervenit imediat si mers la ginecolog-oncolog si inceputa chimioterapia urmata de histerectomie. Intre timp pt durere se poate da tramadol sau morfina si derivate mai usoare, dar acestea le prescrie oncologul, de obicei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: