Gastrita, ulcer sau colon iritabil?

Duodenita gastrita
Intrebare postata de membru304336 cu 10 luni in urma

Buna,
Ma confrunt si eu cu niste simptome mai ciudate. Totul a inceput acum 3 saptamani cu o durere foarte mare de stomac cred, in zona epigastru. Durerea era ca un fel de spasm. Mi s-a intamplat prima data dimineata, dar m-a lasat deodata dupa vreo 30 minute. In acea zi eram si putin deranjat la stomac, undeva pe la pranz am avut o usoara diaree apoi seara a reaparut durerea si mai puternica. A fost atat de puternica incat am transpirat si imi era cald. M-am intins pe pat si in cateva minute a trecut spontan. Au urmat 2 saptamani in care nu am avut probleme. Dupa exact 2 saptamani, am mancat intr-o seara salam cu mustar(am obiceiul sa mananc picant si am exagerat putin). A doua zi m-am simtit toata ziua balonat si cu gaze. Incepand de atunci, de o saptamana am dureri usoare ( nu sunt puternice dar deranjante) tranzitorii in zona stomacului, o senzatie de intepatura, in special cand apas usor pe stomac, apoi o senzatie de "ros de foame", balonari, senzatie de prea plin dupa masa care dispare in 1 ora, gaze si eructatii. Durerea se muta cand in zona buricului cand intr-o parte cand in cealalta.Nu mi-e rau, nu am stari de voma, scaunul este normal, doar aceste senzatii de roadere de foame sau intepaturi care sunt tranzitorii, apar pentru maxim 30 minute, apoi dispar ca si cum nu ar fi nimica, apoi reapar(aprox 3-4 ori pe zi). Nu pot sa imi dau seama daca durerile dispar dupa ce mananc sau nu, nu este o regula. Au fost dureri si imediat dupa ce mancam, sau la cateva ore dupa ce mancam. Doctorita de familie mi-a dat un tratament cu Helides, Ibutin si ceva probiotic dar dupa o saptamana doar gazele stomacale s-au mai domolit. De asemenea am renuntat la picant, cafea si tin un regim. M-a trimis la gastroenterologie dar de abia peste 1 saptamana am programarea. Pana atunci, cer o parere, ce ar putea fi, gastrita, ulcer, helicobacter, colon iritabil?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

(acum 10 luni)

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi asociate cu mai multe afectiuni gastrointestinale, iar un diagnostic precis poate fi stabilit doar de catre un medic specialist, dupa o evaluare completa si, eventual, investigatii suplimentare.

Pot exista cateva posibilitati in cazul dumneavoastra:

Gastrita: Inflamatia mucoasei stomacului poate provoca dureri abdominale, disconfort, balonare si eructatii. Consumul excesiv de alimente picante poate agrava simptomele in cazul unei gastrite.

Ulcer gastric: Un ulcer se formeaza atunci cand exista o leziune in mucoasa stomacului sau a duodenului. Aceasta poate duce la dureri abdominale, in special dupa masa, balonare si simptome de arsura in stomac.

Helicobacter pylori: Este o bacterie care poate coloniza mucoasa stomacului si duodenului, provocand inflamatie si ulceratii. Infectia cu Helicobacter pylori poate fi asociata cu simptome precum durere abdominala, arsuri la stomac, balonare si disconfort.

Colon iritabil: Este o afectiune cronica a tractului gastrointestinal, caracterizata prin modificari ale tranzitului intestinal, dureri abdominale, balonare si disconfort. Simptomele pot fi declansate sau agravate de anumite alimente, stres sau factori emotionali.

Pana la consultatia medicala, incercati sa evitati alimentele picante, cafeaua si sa adoptati un regim alimentar echilibrat, bogat in legume, fructe si fibre. Pastrati o evidenta a simptomelor si a alimentelor consumate pentru a le putea comunica medicului specialist in timpul consultatiei.

Va recomandam sa va programati la un medic gastroenterolog: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/afectiuni-ale-sistemului-digestiv_580

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru304336 (acum 10 luni)

Buna seara,
Am fost azi la un control la gastro. In urma unei endoscopii a reiesit urmatoarele: esofagita de reflux grad A linia Z la 35cm de AD, stomac cu lichid de secretie gastrica in cantitate mica, corp gastric cu aspect normal, antrul cu congestie moderata, bulb congestie severa, dii normal. Concluzie: esofagita de reflux grad A, gastro duodenita congestiva. Medicatie: controloc, gastrofait si pepsane. Stie cineva cum sa interpreteze aceste rezultate? E bine, rau, grav? M-a chemat peste 1 luna la control. Nu mi-a zis nimic de regim, doar sa nu beau cafea pe stomacul gol. Nici nu mai stiu ce regim sa am? Daca poate da cineva exemple de feluri de mancare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: