Conizatie sau expectativa?

Displazie de col uterin
Intrebare postata de MembruDesktop1681233543 cu un an in urma

Buna ziua,

Am de aprox 5 ani infectie cu HPV (16 si 39). O vreme nu a mai aparut nimic la genotipare, papanicolau a fost bine, dar acum 7 luni au reaparut (la repetarea testului - cand o tulpina, cand cealalta). Tot acum 5 ani am avut LSIL, a regresat treptat (asc-us si apoi negativ), acum 7 luni din nou LSIL (apoi asc-us si din nou nilm). Colposcopiile nu sunt ingrijoratoare, iar colul arata acum (dupa tratamente locale) foarte bine. Am facut si cintec plus, a fost negativ. Recomandarea actuala este de tratament 3 luni cu isoprinosine si coriolus, si repetare teste peste 6 luni. Unul dintre doctori insa m-a alarmat, considerand ca la doua rezultate de LSIL si HPV persistent automat trebuia sa fac conizatie (colul poate arata foarte bine, insa se poate ca endocolul sa fie afectat). Ceilalti doi doctori pe care i-am consultat nu considera ca am motive de ingrijorare. As vrea sa iau decizia corecta totusi, sa nu imi asum nicun risc. Care este probabilitatea aparitiei a ceva in endocol, nedetectabil la suprafata? Este indicata conizatia in cazul meu? Am 44 ani si nu am probleme de sanatate, am greutate normala, sunt relativ activa fizic, nu mai fumez de 6 ani si jumatate, mananc sanatos.

Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

(acum un an)

Buna ziua,

Este important sa urmati recomandarile medicului si sa efectuati controale regulate pentru a monitoriza orice modificari ale starii colului uterin. In functie de starea dumneavoastra de sanatate si de alte factori, medicul va poate sugera sa asteptati si sa monitorizati starea colului uterin sau sa urmati un tratament alternativ, cum ar fi o biopsie sau o procedura de indepartare a celulelor anormale (ablatia).

In cazul in care doriti si opinia altui medic ginecolog, va recomandam sa va programati la un medic din lista: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/cancerul-de-col-uterin-cand-este-contraindicata-conizatia_17743

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nexus (acum 7 luni)

O biopsie a endocolului nu ti-a recomandat doctorul?
Colposcopia nu poate vizualiza tot colul,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nexus (acum 4 luni)

Buna.
Cum ai procedat, ai facut conizatia sau ai ramas pe monitorizare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: