Coronavirus Update

AAm intrerupt tratamentul cu olanzapina?

Intrebare postata de MembruMobileAppzarzuf cu 3 ani in urma - 5 raspunsuri
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Depresie majora Indigestie

Buna ziua. De doua saptamani am intrerupt tratamentul cu olanzapina si ma simt foarte rău. Am insomnii, sunt mereu agitat, sunt intr-o depresie mult mai mare, ma doare capul mereu, am stari de greata si voma, ma simt foarte slabit si am dificultati de concentrare. Pe langa asta am gura uscata tot timpul oricata apa as bea, am buzele crapate, am dificultati in vorbire pentru ca nu prea mai am saliva in gura, ma dor dintii de jos . Am citit ca asta se intampla din cauza ca am intrerupt tratamentul. Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca am indigestie, mi-a dat pastile dar starile persista. Am citit ca dupa o saptamana dupa ce intrerupi fortat medicamentaţia iti trec efectele adverse, dar la mine au trecut doua saptamana si simptomele persista. Spuneti-ma va rog in detaliu ce pot sa fac. Sper sa raspuneti cat mai repede

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (5)

Admin SfatulMedicului (cu 3 ani in urma)

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/recunoasteti-simptomele-depresiei_5397

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
MembruMobileApp1521656630 (cu 2 ani in urma)

Buna ziua .Si eu iau de 7 ani Olanzapina prescrisa de dr. psihiatru ptr. depresie si anxietate.Am incercat de mai multe ori sa scap de ia dar am avut aceleasi simptome ca si tine.Din experienta mea de cate ori am vrut sa renunt la olanzapina cam un sfert de pastila ( eu luam 5 mg) dupa doua saptamani se declanseaza o anxietate puternicacu ameteli , buimac de cap, transpiratii, stare de rau , gura uscata , sete continua, buzele crapa , insomnie etc. ,eu am rezistat maxim o luna si tot nu au trecut si am luat din nou 5 mg. Anul trecut prin august am gasit pe un site de specialitate din SUA unde un profesor psihiatru recomanda ca aceste antipsihotice ca sa poti renunta la ele cu efectele adverse suportabile sa reduci 10 maxim 15 %din cantitate pe care o iei la odata la 4 saptamani.Eu am facut asa si acum dupa 8 luni am ajuns sa iau mai putin de un SFERT de pastila.Vreau sa spun ca nu e usor nici asa dar poti sa treci peste efectele pe care ti la da renuntarea la acesta pastila.Dupa parerea mea aceasta pastila e un DROG.Si inca ceva eu am schimbat dr. psihiatru care imi dadea aceasta pastila fara intrerupere ca la gaste si cu ajutorul altui psihiatru care mi-a dat si un anti depresiv ELICEEA 10 MG dimineta (el zice ca acesta nu da dependenta si toleranta, ramane de vazut). Iti urez succes si sa te faci bine.

Te-a ajutat acest raspuns? + 1
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Utilizator11568016294 (cu un an in urma)

Bună îmi poți spune la ce psihiatru care ti a recomandat Eliceea ?

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
MembruMobileApp1521656630 (cu 11 luni in urma)

Dr. Sarpe ,Focșani,Vrancea.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
MembruMobileApp1521656630 (cu 11 luni in urma)

Am reusit sa renunț la Olanzapina dar a fost greu.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.