Ce vitamine recomandati? raspuns medic

Deficiente minerale si vitamine
Intrebare postata de danyiela cu 12 ani in urma

Buna ziua, imi cer scuze dar ma intereseaza sa stiu ce vitamine ar trebui sa ia sotul meu...are 28 ani, tocmai l-am convins sa se lase de tigari si in loc de ele sa ia mai bine vitamine ca sa mai puna ceva kg pe el, are 90 kg si 190 inaltime...in rest nu are probleme cu nimic(doar o mica acnee pe spate).multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

danyiela (acum 12 ani)

vitamine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Vitaminele si sarurile minerale " NU INGRASA " au cu totul alt rol in metabolismul si satrea de imunitate a organismului !
Supraalimentatia este cea care are rol in supraponderabilitate . ! Dar aveti mare grije,sa nu depasiti limitele de toleranta a organismului ,deoarece greu mai puteti reveni la normal .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Deficiente minerale si vitamine.

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Renunţarea la fumat creşte pofta de mâncare făra a fi nevoie administrarea de vitamine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Elena Popescu MDr. Elena Popescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Vitaminele sunt esentiale pentru functionarea normala a organismului uman - fiind necesare pentru crestere, vitalitate si stare generala de sanatate. Poluarea, stresul, consumul de excitante, cum ar fi cafeaua, alcoolul şi tutunul sunt principalii factori în pierderea de energie şi de vitamine, în special vitaminele A, B, C, E şi coenzima Q10. Lipsa de vitamine se manifestă prin oboseală, dureri musculare, iritabilitate, insomnie, tulburări de creştere şi risc crescut faţă de infecţii. Vitaminele nu ingrasa. Recomand folosirea vitaminelor extrase din surse naturale si a antioxidantilor. Pentru mai multe informatii ma puteti contacta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyiela (acum 12 ani)

va multumesc....care ar fi vitaminele extrase din surse naturale si a antioxidantilor??!!cele din legume si fructe??sau daca o sa cumparam ceva de la plafar, de ex omega 3 6 9...eu iau in fiecare dimineata impreuna cu cate o lingura de gel aloe vera si ma gandeam sa-i dau si lui sa ia asa ceva decat sa-si cumpere Vitamax

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Elena Popescu MDr. Elena Popescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Va las adresa de email daca doriti sa ma contactati: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru247571 (acum 10 ani)

Buna ziua!am si eu o problema cu sotul meu.are 1,80m.si are 74 de kg.mi se pare cam slab...as vrea sa se mai ingrase nu stiu ce sa ii dau.dar il mananca si in fund f tare.ma gandeam sa nu aiba vermisori sau vre un microb la stomac...nici nu stiu.ca nu vrea samearga la medic.mai avem si o problema in familie sora lui mica de 8 anisori sufera de o boala cumplita :leucemie: :( si cred ca si din cauza slabeste mai tare si nu se mai ingrasa ca sufera foarte mult.si toti de altfel suferim dar el parca cel mai tare....si mie mila si de el ca as vrea totusi sa fie putermic si sa fie mai gras un pic/stiti cumva ce sa ii dau sa se mai ingrase?va rog mult astept raspuns.va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Pai in primul rand sa numai sufere, asta afecteaza cu mult starea generala de sanatate si in al doilea rand ingrasatul nu e solutia.La 74 de kg e destul de bine pt inaltimea lui, recomandarea in cazul in care arata mai slab si se simte slabit este sa manance mai sanatos ca sa ii dea energie.Ar fi bine sa mearga si la sala pt a arata mai bine.Daca esti prea slab nu e nevoie neaparat sa te ingrasi ci poti sa-ti dezvolti musculatura si in felul acesta schimbi si aspectul si maresti si greutatea.Dar mai intai sa fie mai optimist ca nu il ajuta cu nimic sa sufere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru247571 (acum 10 ani)

va multumes din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TEODORA MARIA (acum 10 ani)

Sunt supraponderala,dar cu toate astea am carente in organism.Cel putin acum cu apropierea primaverii ma simt foarte rau, am stari de ameteala si tremur, apatie, etcCe ar trbui sa iau viamine?minerale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: