Stare p***a de spirit

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de eco cu 15 ani in urma

Am 14 ani doar ce am venit din tabara si am fost fericit ca am scapat de dobitoci aia , acuma am o stare foarte p***a de spirit dar nu stiu de ce.
In tabara ,noaptea, stateam in gradin admirand stelele si imi curgeau lacrimi si din cand in cnad ma mai gandeam la versurile lui eminescu din luceafarul (ultimele 6)(ceti pasa tie chip de lut/ dap***a fi eu sau altul ? /traind in cercul vostru stramt/ norocul va petrece/ ci eu in lumea mea ma simt /nemuritor si rece) si acuma ma simt nasol ....nu imi place sa ma simt asa ... cum imi pot reveni?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

eco (acum 15 ani)

am 14 ani doar ce am venit din tabara si am fost fericit ca am scapat de dobitoci aia , acuma am o stare foarte p***a de spirit dar nu stiu de ce.
In tabara ,noaptea, stateam in gradin admirand stelele si imi curgeau lacrimi si din cand in cnad ma mai gandeam la versurile lui eminescu din luceafarul (ultimele 6)(ceti pasa tie chip de lut/ dap***a fi eu sau altul ? /traind in cercul vostru stramt/ norocul va petrece/ ci eu in lumea mea ma simt /nemuritor si rece) si acuma ma simt nasol ....nu imi place sa ma simt asa ... cum imi pot reveni?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

Buna Radu,

Din cate inteleg din mesajul tau, "dobitocii" - trag eu concluzia - sunt colegii tai.
Din moment ce ii numesti asa, e clar ca te definesti a fi foarte diferit fata de ei, in ceea ce priveste activitatile si preocuparile de zi cu zi.
In primul rand, cred ca este important sa intelegi si sa accepti ca nu tot ceea ce este diferit de tine este rau, "dobitoc", etc.
Poate ca ceea ce tie iti creaza o stare buna - privitul stelelor, pentru ei este o p***ae, o pierdere de timp.
Pentru varsta de 14 ani, astfel de preocupari par ridicole in ochii celor din jur.
Nu inteleg insa de unde se trage aceasta stare de spirit p***a?
Iti lipseste acel mediu din tabara? acel loc de unde priveai stelele?
Totul este in subconstientul tau; din cate inteleg eu, te regasesti in aceasta poezie a lui Eminescu; cred ca fara sa vrei te confunzi cu Luceafarul, ceea ce nu este ok!!
De ce?
Pentru ca tu nu esti Luceafarul!!!
Esti om, traiesti printre oameni, trebuie sa-i accepti, dar mai ales trebuie sa te accepti pe tine ca facand parte dintre ei!!
Iti vei reveni din aceasta stare, imediat ce vei realiza si accepta realitatea in care traiesti!!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eco (acum 15 ani)

sincer nu ma confund cu luceafarul ... cred ca am destula minte incat sa nu fac asta:D
si dobitoci aia credema k ii urasc cat se poate miau facut tabara un calvar ma badjocureau dar nu le dadeam atentie (ma simt jicnit doar cand sunt insultat de cineva superior mie .... si aia numi sunt superiori deloc;) ma badjocoreau si pt ca am tendintza de a citi carti etc)
dar NU stiu de ce am starea asta de spirit
de inteles ii inteleg pe toti .... ei nu ma inteleg pe mine;) am uitat cumva sa iti raspund la vreo intrebare?:D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoniae (acum 15 ani)

am si eu o intrebare.de fiecare cand vin de la sat vreo cateva zile am o stare de spirit c-am aiurea,ma doare capu si altele.nustiti ce sa fac ajutatima va rog!:D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana155 (acum 15 ani)

Dragi copii, starile prin care treceti voi sunt normale in perioada adolescentei. Eu as zice asa: inainte de a-i judeca pe ceilalti, uitati-va in voi insiva. Puteti incepe prin a va corecta greselile gramaticale si de exprimare. Poti fi visator, matematician, manelist sau mai stiu eu ce, dar, inainte de toate, ar trebui sa nu uiti ca esti roman. Credeti-ma, conteaza felul in care va exprimati si scrieti!
Apoi... incercati sa gasiti persoane cu preocupari similare. A citi in ziua de azi poate insemna, pentru unii, un comportament... extraterestru.
Repet, nu trebuie sa va sperie starile prin care treceti, apar pentru ca voi acum incercati sa va cunoasteti, sa va regasiti. Dar unii nu apreciaza ceea ce a mai ramas frumos si natural. E frumos si natural sa visezi la 14 ani. :)
Voi cu parintii vorbiti despre aceste stari?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIANA36110144 (acum 15 ani)

stai linistit!tu nu ai nimic!doar ca esti un tip sensibil si romantic!asta depinde si de felul de a fi al parintilor dar si de faptul ca poate suferi dupa ceva sau ...dupa cineva!nu-i baga in seama pe colegii tai!tu pune mana si studiaza pt a ajunge"cineva"in viata si dupa vei vedea tu ca..." cine rade la urma,rade mai bine"!si acela vei fi tu ...."Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marcel79 (acum 15 ani)

pt.Radu: esti un copil inteligent iar la varsta ta este normal sa ai diferite stari de spirit.Trebuie sa intelegi ca nu poti sa impaci pe toata lumea ;nu trebuie sa intri in gratiile tuturor colegilor tai ci numai a celor care iti sunt prieteni.Atitudinea mamei tale este de inteles daca are multe pe cap , este stresata, are mult de lucru din pct de vedere profesional si incearca s-o intelegi si tu pe ea nu numai ea pe tine.Oricum mama ta tb sa stie ca ,cu un copil de orice varsta se vorbeste ca unui adult,facandu-l sa inteleaga anumite situatii.Copilul meu este mic,are 5 ani si vorbesc cu el ca si cu sotul meu chiar daca unele lucruri sau cuvinte nu le intelege(sensul cuvintelor).vorbeam cu el de cand era bebelus

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

so1234 (acum 11 ani)

ce mai faci radu? cum e sa ai 18 ani ,ce crezi acum despre luceafarul si despre copiii din tabara? sunt curioasa,sper ca esti mai bine
si asculta,totul e normal;e bine si frumos sa visezi si la 30 de ani nu numai la 14, e ok sa privesti stelele si sa te simti special- in plus ,nu trebuie sa fii prieten cu toata lumea:) copii rad de ceea ce nu inteleg - e felul lor de a se apara
sa fii cuminte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: