Stafilococus aureus

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de CONSTANTIN53115239 cu 15 ani in urma

Daca e vineva in masura sa-mi spuna cit de grav e sa aiba asa ceva fetita mea in nas , daca tratamentul cu sumetrolim are vre-un efect? si daca se poate extinde si la alte organe din corp .
multulmesc . prefer sa-mi raspunda un doctor sau cineva care a avut copilul bolnav de asa ceva . inca odata multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

andrei iulian (acum 15 ani)

Eu nu sunt nici medic, nici nu am avut copilul bolnav de asa ceva. Dar stiu despre stafilocucul auriu ca se afla la peste 50% din pop**atie fie in nas, in gat sau tegumente. Pentru a depista la ce antibiotic este rezistent, trebuie sa i se faca o antibiograma micutei si problema se va rezolva. Temporar insa, pentru ca pe parcursul vietii e foarte posibil sa se intalneasca chiar de mai multe ori cu acest stafilococ. Nu se extinde la alte organe si nu determina boli grave. Mai grav ar fi fost daca ar fi avut un streptococ (beta hemoliticul e cel mai pacatos). Multa sanatate micutei!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11566044453 (acum 2 ani)

Bună ziua și eu am da nu ma ajutat nici un tratament și acum elimin puroi din gură dimineața și mă dor miinile și picioarele dacă ați găsit un tratament as vrea și eu să îmi spuneți!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: