Problema neurologica?

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de dienuk cu 13 ani in urma

Am o fetita de 3ani.ieri la pranz a adormit ca in orice alta zi,pe la 3.de obicei doarme cam 3ore,ieri a dormit 5ore si cand s-a trezit nu putea sta in sezut fara sa se sprijine si de mers nici atat:facea 2-3pasi si isi pierdea echilibrul.am fost cu trimitere la neuro,ne-au tinut azi-noapte acolo pt ca a vazut si dr ca are pierderi de echilibru si azi de dimineata nu mai avea nimic.m-a intrebat daca s-a lovit la cap.cu mine nu s-a intamplat,fetita spunu ca s-a lovit la gradinita cu capul de gresie,educatoarea neaga,medicii spun ca nu e neaparat sa se fi intamplat ieri lovitura .ne-au trimis acasa pt ca nu mai prezenta simptome,si mi-au spus sa o supraveghez.azi a fost vioaie,exact ca si ieri pana sa se trezeasca.aparent ,e sanatoasa tun.stie cineva poate sa imi spuna ce ar mai fi putut determina simptomele mai sus prezentate?sunt disperata pt ca medicii nu au stiut ce sa imi spuna.m-au trimis acasa si atat,dar nici o explicatie pt ce s-a intamplat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

elena, Iasi (acum 13 ani)

Poate ar fi trebuit sa solicitati si o consultatie la ORL. Problemele la urechea interna pot da tulburari de echilibru. Chiar daca au disparut simptomele, nu inseamna ca nu a fost nimic. Mergeti la alti dr pt a determina cauzele. Nu ignorati nici spusele fetitei cum ca a cazut la gradinita si s-a lovit. La 3 ani, copilul stie, intelege suficiente lucruri. Educatoarea poate sa minta sau chiar sa nu fi vazut incidentul. Sanatate multa!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dienuk (acum 13 ani)

MULTUMESC DE RASPUNS NU IGNOR SPUSELE EI EU STIU IN SUFLETUL MEU DE MAMA CA UN SAMBURE DE ADEVAR EXISTA IN SPUSELE EI,PT CA IMI CUNOSC COPILUL.AM LUAT TRIMITERE SA II FAC ANALIZE LA SANGE PT CA MA GANDESC CA POATE ARE O LIPSA DE CALCIU SAU MAGNEZIU MAI MARE SI AR FI PUTUT SA II PROVOACE ACESTE TULBURARI,SI MA ROG SA FIE ASTA,PT CA DACA NU E ASTA,NU STIU CE SA FAC.DE ORL NU MI-A PROPUS NIMENI SA O CONSULTE,DAR VOM FACE MAINE PROBABIL SI UN CONSULT LA URECHE SA VEDEM CUM STAM.LA ORA 17 VOI PRIMI SI REZULTATUL ANALIZELOR.MERSI INCA O DATA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Ar fi de mare ajutor un examen CT sau RMN, dar cred ca este prea mica,pentru a sta acolo linistita. La o encefalograma cred ca ar putea intelege, sa stea cuminte. O alta examinare, la care ar putea sta, este un examen de fund de ochi, la oftalmologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Nu ma pricep la neurologie, dar cu siguranta lovitura la cap, fie de ieri sau cu ceva timp in urma, a avut manifestari. Si eu am un copil mic si astea ar fi simptomele pe care mi-a zis medicul sa le urmaresc, atunci cand invata sa mearga si se mai lovea la cap: ameteala, dezechilibru, somnolenta, stare de greata sau voma, dureri de cap. Valabila si varianta cu dezechilibrele din urechea interna. Fetita are predispozitie sa doarma, de exemplu, pe o anumita parte, mai mult decat pe alta? Medicii nu i-au facut investigatii? Computer tomograf, ceva...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dienuk (acum 13 ani)

buna multumesc de raspunsuri,am facut analize la calciu,fier magneziu si hematologia sangelui.calciu fier si magneziu f.bine,la hematologie i-a iesit ca are un pic de anemie si ca e predispusa la alergii.ne-a dat dr de familie trimitere la policlinica sf maria pt electroencefalograma.stie cineva din iasi un nr de tel. la care se poate face o programare sau unde se poate intreba ce program au?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Spitalul de Copii "Sf.Maria", Adresa: Str. Vasile Lupu nr. 62, Tel: 0232/264.266 - incercati sa verificati corectitudinea informatiilor, nu am apucat sa verific... Multa sanatate micutei!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: