Plinge la fiecare miscare....

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de TEODORA9123830 cu 15 ani in urma

Buna
ma confrunt cu o problema,fetita mia de 4,7 ani plinge la la cia mai mica gresala care o face,incerc sai explic ca nu este atit de groaznic ceia ce a facut,dar fara rezultat,parca la moment ma intelege pina la urmatoarea gresala.nustiu cum sai mai explic,este o fetita foarte desteapta,prinde totul din zbor,dar aceasta problema nu o putem rezolva.nustiu,cred ca undeva am gresit,eam facut observatie unde nu trebuia........nustiu.ajutatima va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

luminita83 (acum 15 ani)

as avea un sfat nu stiu daca da rezultate insa am citit si am invatat despre psihologia copilului si cred ca ar trebui sa incercati sa jucati actiunea pt care fetita Dvs plange cu papusile si prin papusi sa ii aratati si sa ii accentuati faptul ca greseala respectiva nu este o mare problema si asa cum papusa nu plange nu trebuie sa planga nici ea, daca da rezultate puteti sa compensati acest pas cu niste puncte rosii de care ea sa fie mandra si sa ii spuna tatalui sau sa ii spuneti imperuna cand vine de la servici ca nu a mai plans si ca a inteles ca asa cum papusa nu plange nu trebuie sa planga nici ea.Incercati sa va jucati cat mai mult cu ea si daca sunteti atenta la modul cum se joaca si cum interpreteaza fiecare actiune, sau fiecare propozitie enuntata in timpul jocului veti putea da seama daca exista o problema undeva sau daca ati gresit Dvs si acest plans se datoreaza acestui fapt. Aveti multa rabdare si vorbiti calm cu ea. Va doresc rabdare si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oncioiu (acum 15 ani)

este la gradinitza?si daca raspunsul este,,,da...acolo cum este tratata?stiu din experienta fetitei mele de 4,8 luni ca acolo se pot intampla multe lucruri de care d-vs habar nu aveti,dar care pot traumatiza un copil mai sensibil.copii sunt prea multi in clase,educatorii prea putini si nu prea au timp de fiecare copil in parte.incercati sa vb cu educatoarele,sa le rugati sa o supravegheze mai atent(dar asta inseamna ca si d-vs tre sa fiti"atenta"cu educatoarele.puteti sa faceti impreuna cu fetitza ,acasa,cate o mica nazbatie. sa rupeti un caiet,o papusa veche,sau orice credeti d-vs ca ar face-o sa planga daca ea ar fi facut singura greseala aia,si apoi sa radeti impreuna cu ea de "grozavia" realizata...sa nu scrieti pe peretzi ca s-ar putea sa-i dati idei de"redecorare".mult succes.mihaela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: