Nu se joaca singur!

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de Ciprian1385667 cu 16 ani in urma

Buna, am 26 de ani si sunt mamica unui baietel de 1an si doua luni. Problema mea este ca copilul meu nu se joaca singur, trebuie sa ma stie intotdeauna langa el. Daca vede ca am de lucru, vine la mine imi aduce cartile lui colorate sa ma pun sa-i povestesc, nu se joaca cu masinute ca altii. Nu stiu daca e problema sau nu poate ma ajutati voi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Adriana18388917 (acum 16 ani)

uite am si eu doua fetite(una de 3 ani si una de 1 an si 4 luni) si din cate stiu de pe la medici si alte surse de informare mi se pare normal ca al tau baietel sa se poarte asa.Un copil are nevoie de foarta multa atentie,de comunicare ,el nu e un animalut de casa;este o fiinta rationala sensibila.Nu-l subaprecia!Te intelege stie ce vrei face ceea ce ii spui ,dar vrea sa stea cu tine ,vrea sa fii langa el:are nevoie de afectiune;si cred ca nici nu e indicat sa il lasi sa isi petreaca prea mult timp singur.Cred ca s-ar mai schimba putin daca ai merge cu el intr-un loc un are sansa sa cunoasca copii de varsta sa.Stiu ca de la o anumita varsta va simti nevoia ,va cauta copii de seama lui,iar tu te vei simti inlaturata-deci profita acum de timpul ce ti-l acorda.Crede-ma nu vei regreta nici o clipa!Deci al tau puiut nu are nici o pb ,din punctul meu de vedere,doar are nevoie de tine.Si fetele mele nu se joaca mult timp imreuna .Hai sa iti povestesc :cand le pregatesc masa lor sau sotului atunci stau in bucatarie,iar pe ele le las in camera lor.Nu trec 10 min. si in bucatarie sunt si ele,desi nu prea au cu ce se juca aici,dar aici stau pana termin eu treaba.In tot acest timp mai vin la mine si ma prind de picioare ca si cum m-ar strange in brate,iar fata cea mare imi zice "mami,te iubesc ,mami",apoi ma ia de mana si zice"vino mami!vino la mine"(asta inseamna sa vin sa ma pupe pe obraz).Tu cum interpretezi un astfel de comportament?Nu tot ca pe o nevoie de manifestare expresa a iubirii?Eu asta zic ca este.Sper ca te-am mai linistit.
Cu respect iti urez crestere usoara,rabdare si arata-i puiului tau multa dragoste!Ofera-i-o pe tava !(dar asta nu inseamna sa ii faci toate capriciile,trebuie sa stii cand sa spui si cum sa ii spui NU).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina522 (acum 16 ani)

buna am si eu o fetita de aproape 4 ani si uneori zic si eu ca e stresanta caci e mereu pe urmele mele sau daca se joaca in camera ei lasa toate usile deschise si mereu ma striga dar eu cred ca e normal mai ales la copiii singuri la parinti si cred ca mai ales reactioneaza asa cand sant cu mama pt ca daca a mea ramane singura cu tatal ei e cel mai bun copìl din lume dar noi mamele cum mereu suntem ocupate avem impresia ca treburile casei sunt mai imp decat altceva si copiii de ex sunt stresanti cand insista sa ne jucam cu ei. eu recunosc ca ma simt uneori vinovata ca nu ma ocup mai mult de ea si nu-i acord mai mult timp mai ales ca acum sta pana la 4 la gradi si apoi normal ca vrea sa stea cu mine dar asta e viata salutari si profita de baietelul tau daca poti si cat mai poti asta il va face mai fericit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 16 ani)

:)

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 16 ani)

este foarte normal ca baietelul sa doreasca atentie din partea parintelui, mai ales ca la varsta de un an incepe sa descopere cat mai multe lucruri din jurul lui (cam atunci incepe sa mearga singurel si universul lui este tot mai larg). Pe de alta parte, tine de natura umana sa doreasca sa cunoasca cat mai multe lucruri si daca parintii nu ii explica ce si cum, si nu ii dau lamuririle necesare, poate fi chiar daunator. Pana pe la 7 ani cel putin copii sunt ca niste sugative in privinta informatiilor. Indiferent cata creativitate ar avea cei mici, aceasta trebuie sustinuta pe cunostinte si informatii, de aceea copilul are nevoie de atentie din partea parintelui. Reactia lui naturala este fireasca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta6097418 (acum 15 ani)

E o varsta la care e normal sa nu se joace singur.
Sunt si copii carora nu le place sa se joace singuri nici cand mai cresc - si asta e tot normal, fiindca si copiii, ca si oamenii, sunt diferiti. Unii au nevoie mare de comunicare, de relationare. Altii isi gasesc jocuri cu obiectele din jur si nu ii intereseaza persoanele prea mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: