In ce masura este afectat psihicul unui copil daca nu ii este este ascultata parerea

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de eco cu 15 ani in urma

Deci sunt constient ca sunt afectat pentru ca mama nu prea imi asculta parerile si imi inchide gura cu : hai draga termina , nu mai vorbesc cu tine , mama esti prost ? etc .
In ce masura imi este afectat psihicul in urma acestui comporatament ?
i-am zis sa imi ascute parerea . eram la munte si ne-am certat pe chestia asta i-am zis ca imi afecteaza dezvoltarea psihologica
am 14 ani (nu sunt prost deloc (media genelala clasa a 7 = 9,70))
Eu stiu ca constientizez dar asta nu e de acum are cateva luni si stiu ca daca ti se repeta ceva intr-una ajungi sa crezi (ma refer la subconstient , ca imi poate fi introdusa aceata idee: ca nu trebuie sa imi spun parerea)
ce as putea face sa nu fiu afectat?
de discutat cu mama am discutat si cred ca degeama
nu e alcoolica sau alte chesti ... ne impacm bine pana ajungem la un conflict ...
sunt destul de ingrijorat iitorului meu daca voi fi in continuare tratat asa .
iar de cand am telefon (in urma cu cativa ani am primit unul ma suna sa vada ce fac adica sa ma cntroleze ... iar din septembrie nu l-am mai luat la mine deoarece eram facut de ras (ce ma iar te suna p***a?:))etc)
deci ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Paul69 (acum 15 ani)

BUNA RADU AM CITIT CU INTERES MESAJUL TAU SI MA ANGRIJOREAZA COMPORTAMENTUL MAMEI TALE ACU O PARANTEZA EU SUNT BONLAVA DE LUPUS O BOALA DESTUL DE GRAVA SI BAITUL MEU ERA MIC ATUNCI SI GASEAM AN EL UN PUNC SLAB SI ZBERAM PE EL MEREU FARA SA CONSTIENTIZEZ DE CEVA CAND A CRESCUT MAI MARE MI-A INTERZIS SA MAI TIP LA EL CA TOATA COPILARIA AM TIPAT LA EL SI NU MAI SUPORTA SA AUDA MACAR VOCE RIDICATA SI CRED CA UNEORI E OUTIN RECALCITRANT ADICA SI EL SE ENERVAZA DESTUL DE REPEDE SI EU CRED CA NUMAI EU SUNT DE VINA DECI DACA MAMA TA NU VREA SA TE ASCULTE SI TE CONTROLEAZA MEREU NU O FACE DIN RAUTATE II E TEAMA CA TE PIERDE POATE E OBSEDATA DE TINE SI VREA SA STIE AN ORICE MOMENT UNDE ESTI AR FI BINE SA II EXPLICI F CLAR ROAGO SA-TI ACORDE 5 MIN. CASI TU AI DREPTUL LA OPINIE MAI ELES CA ESTI SI UN ELEV F. BUN IAR DACA NU AI REZULTATE GASESTE-TI UN PRIETEN SI SPUNEI TOT CE AI PE SUFLET DISCUTA ORICE CU CINE TE ASCULTA IAR DAC A AI NEVOIE DE UN SFAT CA DE LA O MAMA NU ANTARZIA SA CER AJUTOR AICI EU SUNT DISPUSA SA TE AJUT ACU AM ANVATAT CAT DE IMPORAT E SA DAI IMPORTANTA COPILULUI TAU SA NUL IEI CA UN OBIECT CI CA UN OM DESTUL DE MATUR SI CU PERSONALITATE EU ACU DISCUT ORICE CU BAIATUL MEU ARE 18 ANI SI DACA LA 12 NOAPTE AMI ZICE MAMI VREAU SA VORBIM MA RIDIC DIN PAT CHEAR DACA A DOUA ZI MA TREZESC LA ORA 5 DIMINEATA SA MERG LA LUCRU MA DUC SA VB CU EL DECI LA UN COPIL AM ANVATAT CA TRE SA-L ASCULTI NU CAND AM EU TIMP CI CAND SIMPTE EL NEVOIA SA POVESTEASCA CEVA ASA CA DRAGA RADU AI POT TINE LOCUL MAMEI TALE SA TE ASCUTL SI SA-TI DAU SFATURI SI CHEAR AMI PLACE CA ASA SUNT LA CURENT CU TINERETUL SI MA SIMPT SI EU MAI TANARA DACA VREI SA VB ATI DAU ID MEU SI ADRESA DE MEIL AM 42 ANI DAR SUNT O MAMA DEMOCRATA SI MULTUMESC LUI D-ZEU CA MIA DESCHIS OCHI ANAINTE DE A FI O MAMA ACRA SI URACIOASA DECI:ID MEU E milka_capitanu si adresa de meil [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

In primul rand te felicit ca esti un tanar care gandeste sanatos si destul de frumos! Intr-adevar din mesajul tau imi dau seama ca esti inteligent. Din pacate, ai dreptate in privinta lucrurilor pe care le expui. Forma in care mama ta incearca sa isi manifeste autoritatea nu este una potrivita pentru relatia dintre o mama si copilul ei. Din pacate, din cauza grijilor cotidiene, a stresului, probabil si a varstei, mama ta nu isi da seama ca atitudinea ei iti poate dauna. Cu siguranta nu este un om rau sau cu defecte majore (o dovada o reprezinta si rezultatele tale la invatatura, de exemplu). Foarte important ar fi ca mamica ta sa constientizeze ca nu mai sta de vorba cu un copil ci cu un adult. In consecinta, ar trebui sa iti acorde respectul sau cel putin creditul pe care si-l acorda si dansii in anumite situatii. Ar fi bine daca ai putea sa fii indiferent la formularea aceasta care te deranjeaza si sa o consideri un mod personal (al mamei tale) de a expune niste lucruri si situatii. Incearca sa fii tolerant, dar sa iti expui cu seriozitate punctul de vedere, chiar daca nu esti ascultat pe moment. De afectat, nu-ti face griji, daca tu iti impui sa nu te afecteze situatia, nu te va afecta. Fii optimist, nu face din adresarile mamei tale o obsesie si lucrurile se vor simplifica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA LAURA1 (acum 15 ani)

Depinde de cat de "slab" esti. In primul rand: ce daca "te suna p***a?". Care-i problema? Da, te suna, vorbeste cu ea, afla de ce te-a sunat. Simplu. De ce ii bagi in seama pe colegi? Probabil ei te intrebau. Tatal si mama mea nu stiu sa vorbeasca deloc corect gramatical si nu mi-a fost niciodata rusine cu ei. Tatal meu imi spunea dobitoaca, tampita... si multe alte apelative. M-a afectat asta? Va spun clar ca nu. Au vrut sa merg la liceu economic, am mers la informatica (mi-au spus ca nu am sanse sa intru la informatica). Le-am dat peste nas. Apoi am mers la facultate, la ASE, am terminat-o cu brio, am luat premii in timpul facultatii la sesiuni de comunicare si nu am avut decat o restanta. Apoi am facut alte cursui, oricum nici acum nu ma apreciaza, dar asta e, din cand in cand le mai arat cate o diploma obtinuta la un curs. Acum sunt casatorita si am doi copii. M-a afectat comportamentul lor fata de mine? Nu, pentru ca nu am permis. Ei vorbeau, jigneau, eu ascultam, iar cand terminau, deja uitam ce au zis.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: