CARE POATE FI CAUZA ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de 99ESZTERA99 cu 13 ani in urma

Buna ziua !
Am un baiat de 16 ani care in ultimul timp raceste foarte des. De mic a fost un copil foarte sanatos, rezistent la boli si aproape ca nu am avut probleme cu el, inafara de obisnuitele boli ale copilariei. In ultimul timp a devenit insa mult mai sensibil. A ramas in continuare un copil foarte activ, mananca foarte bine , fiindca este si o fire sportiva, dar este foarte predispus la raceli si chiar cu medicatie, ii trec destul de greu. De exemplu, in ultimele trei saptamani a fost racit aproape permanent, excluzand mici perioade de cateva zile cand l-a mai lasat raceala, dar ulterior a revenit. Am fost la medicul de familie, care-l cunoaste de mic si mi-a dat reteta pentru STREPSILS, FROMILID, MIOFILIN,DISTONOCALM, IBUPROFEN, ACC.. A inceput sa ia si pare sa se simta mai bine. Ce ma ingrijoreaza cel mai tare, este ca transpira foarte mult, chiar si daca nu este racit, si inafara disconfortului de care se plange, fiindca se simte jenat fata de colegi de acest lucru, este ca nu gasesc normal sa se intample asa. Sa fie o schimbare de metabolism datorata varstei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Adrienne (acum 13 ani)

Cred ca ar fi bine sa-i ridici imunitatea. Alege din gama" Propolis C ",ce crezi ca i s-ar potrivi mai bine : sirop, comprimate masticabile, in combinatie cu echinaceea, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu. Copilul dvs are o cadere de imunitate. Aceasta poate fi datorata fie unor conditii de viata mai dificile (nu se odihneste destul, nu mananca bine dar ati zis ca mananca destul si sanatos, este stresat excesiv, are un necaz etc), fie unei boli grave. Faceti-i copilului test HIV si leucemie. Daca ies bune, vedeti ce s-a schimbat in stilului lui de viata si mergeti la un medic pentru o schema de crestere a imunitatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana.Stef (acum 13 ani)

Buna Esztera!
Si eu sunt o mamica si-ti inteleg preocuparea.Am avut probleme asemanatoare cu fiul meu de 14 ani si dupa investigatii mai amanuntite am aflat ca avea o infectie la rinichi si de aceea, datorita faptului ca rinichii nu lucrau bine, elimina toxinele si prin transpiratie. Controleaza cat de frecvent urineaza si ce culoare are urina (trebuie sa fie de culoare galbena,sa fie limpede si sa nu miroase urat; sa faca intr-un recipient si vezi daca are depuneri, daca este tulbure.Mergi si fa examene mai aprofundate fiindca medicul de familie iti da un diagnostic aproximativ in functie de ce-i spui tu ca are copilul. Cred ca ar trebui sa-i faci niste examene de specialitate, mai amanuntite.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CRINA DEJ (acum 13 ani)

Buna!
Inteleg problema si ai toate motivele sa fii ingrijorata.
Eu te-as intreba ce mananca acest copil si mai ales cum mananca si cand?
Respecta orele de masa, sau mananca la fel cum fac majoritatea copiilor, pe fuga, fara sa respecte un orar de masa si fara sa mestece bine mancarea?Sau este clasicul copil nesupravegheat, mama si tata sunt la serviciu si el face totul de capul lui si gresit de cele mai multe ori?
Cate legume si fructe consuma! De unde-si ia vitaminele? Sper nu din Cola si alte sucuri artificiale cu care copiii nostri sunt foarte prieteni!
Cand raceste, urmeaza tratamentul pana la capat sau abia ce se simte putin mai bine, iese deja la joaca si in cateva zile e din nou racit. Atentie! Aceste ''''banale'''' raceli daca sunt tratate superficial si incomplet, lasa sechele la nivelul plamanilor si nu numai, care mai tarziu pot da complicatii mult mai grave.
Ca miroase transpiratia se poate datora faptului ca nu se spala corect, dar ca abunda este semn ca ceva nu functioneaza corect si nu este normal nici la copii nici la adulti. Fa investigatii in acest sens la un specialist si nu te limita la medicul de familie fiindca nu are nici mijloacele si nici pregatirea necesare pentru astfel de investigetii.Faptul ca se prelungeste aceasta stare de ''''raceala'''' denota ca ceva nu functioneaza bine. Cauzele pot fi multiple si trebuie investigate. Cumulat cu faptul ca transpira abundent, poate fi semnalul ca o anumita afectiune mai ascunsa, este in faza de debut si in acest sens trebuie investigat. Ce este sigur e ca sistemul imunitar este deficitar. Mergi la un specialist.
Vezi de-asemenea daca in familie aveti sau avut anumite afectiuni care pot fi ereditare. De multe ori afectiunile au simptome comune si nu se poate pune un diagnostic cert decat dupa investigatii de specialitate.
Urmareste cum ti s-a mai sugerat urina si chiar si ''''scaunul'''', cum se prezinta. Sunt normale? Sunt urat mirositoare? Ce coloratie au?
Iti doresc sa rezolvi cu succes aceasta problema!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 13 ani)

Crina are dreptate. Cel mai bine incearca sa ii urmaresti obiceiurile alimentare si scaunele sa vezi daca acolo exita o problema. Eu i-am dat fetitei mele de 15 ani Biotics pentru a imunitate(tot asa racea foarte des) si niste probleme de constipatie pe care le are. Si acum se simte mai bine, nu a mai racit atat de des si problemele cu constipatia par a se rezolva cat de cat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: