Bebe meu raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de cristina_karina cu 14 ani in urma

Pot sa ii dau lapte de vaca, de la 4 luni cu ceai amestecat??
de ce fata mea mai tresare in somn! si nu a avut nici un soc in viata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

nicoleta as med (acum 14 ani)

da, poti sa-i dai, dar ai grija sa nu-ti dea in diaree,deoarece schimbarea este brusca,si neaparat trebuie sa-l pasteurizezi,adica dupa ce iti da in fiert,il mai fierbi 10 min ,si poti sa-i adaugi si citeva firicele de gris

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina_karina (acum 14 ani)

ms mult de ajutor! o sa incerc sa vedem pun si ceai si gris??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Menekse. (acum 14 ani)

Sincer, iti recomand sa nu faci asta.....cel putin nu la varsta asta si nu inainte de a duce acel lapte la un laborator pentru analize. Crede-ma ca nu vorbesc p***ai, vorbesc in cunostinta de cauza. Una din cele mai bune prietene ale mele a avut mari probleme cu baietelul pt ca i-a dat lapte de vaca de la 6 luni. A umblat numai prin spitale cu el pt ca laptele acesta e mult prea gras si a distrus flora intestinala a copilului. Dupa spusele medicilor schimbarea asta se face dupa varsta de un an. Daca vrei sa faci asta inainte, iti recomand cel putin sa duci laptele la un laborator pt analize (pentru ca nu stii ce poate avea vaca) si sa vb cu un medic. Depinde si de toleranta copilului. e drept, dar eu n-as risca. Am vazut cat a suferit si inca mai sufera baietelul prietenei mele de atunci (a facut intoleranta la tot felul de alimente si substante din cauza asta incat la un moment dat nici paine sau biscuiti nu mai avea voie...ii comanda faina speciala ca sa ii pregateasca paine fara gluten, ca sa nu mai spun ca inca nu a mancat iaurt sau branza). Acel copil are acum 6 ani si arata ca unul de 5. Eu am dat copilului meu lapte semidegresat pana la 1 an. Te sfatuiesc sa iti iei masuri de precautie inainte, mai bine previi decat sa tratezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta as med (acum 14 ani)

da, wyolett are dreptate, dar daca pui un sfert lapte si 3 sferturi ceai nu are ce sa-i faca ,iar o data ce-l pasteurizezi deja el este filtrat, toate bacteriile din lapte dispar si poti sa-i dai fara frica, dar ca sa stai tu linistita,poti sa intrebi un medic,si poti sa-i pui si cateva firicele de gris ca sa-i tina de foame si este si foarte sanatos si nu-ti da nici in diaree ,crede-ma am facut stagiul pe pediatrie, dar tu faci ce vrei.....nu te pun eu sa-i dai lapte la bebelus sa se intample ceva cu el ,totusi intreaba un medic pediatru PASTE FERICIT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Sorinel Mocanu MPsih. Sorinel Mocanu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Referitor la faptul ca fetita dv tresare in somn, acesta este un lucru obisnuit pt copiii foarte mici, care inca nu au capacitatea de-a se detasa suficient de mult de stimulii externi (diverse zgomote sau miscari percepute) sau interni (propriile activitati corporale, de la miscarile involuntare ale corpului care isi modifica pozitia, pana la activitatea digestiva sau respiratie). Toate aceste evenimente sunt vag percepute si copilul poate raspunde la ele chiar daca este adormit. Activitatea de visare este una cat se poate de vie, cu atat mai mult cu cat in primele luni de viata bebelusul nu distinge suficient de bine intre veghe si somn, intre ce se intampla cu adevarat si ce viseaza. Miscarile sale pot varia de la simpla schimbare a expresiei fetei (diverse grimase), pana la miscari mai violente ale intregului corp (tresaririle despre care vorbiti dv), acestea din urma datorandu-se si lipsei de coordonare a miscarilor fine (reactiile la diferiti stimuli sunt energice, pe masura sensibilitatii bebelusului). In cursul primului an, somnul va deveni din ce in ce mai linistit, mai putin agitat. Dat fiind ca in timpul somnului nu puteti interveni direct pt a linisti fetita (decat daca o treziti), este suficient sa o atingeti, sa tineti mana in contact cu corpul ei - efectul este acelasi cu al gesturilor cu care o linistiti cand este treaza. Un fond sonor cu muzica relaxanta in surdina poate - de asemenea - fi de ajutor.
In concluzie, nu aveti nici un motiv de ingrijorare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

cristina_karina (acum 14 ani)

multumesc frumos de sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 11 ani)

am o fetita de 2 luni,ii dau lapte praf nan 1 si dupa 10 minute vomita mai tot laptele..ce sa fac...ce i pot da sa nu mai vomite

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 9 ani)

Pentru ca laptele Nan are cel mai neplacut gust..chiar daca toti medicii il recomanda..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madagiusca (acum 11 ani)

trebuie schimbat laptele sau mai bine dute cu la doctor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 10 ani)

Buna ziua, as vrea si eu sa stiu daca este normal ca la 10 luni sai introduc laptele de vaca?Si nu inteleg de ce are unele nopti agitate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

saltanov ecaterina (acum 8 ani)

buna ziua fetita mia are 3 luni ii dau Nestogen doarme foarte bine noaptea si nici probleme cu burtica na avut ii dau seara si dimineata cite 6 picaturi de Bebinos......e vesela are energie foarte multa..........laptele de vaca se poate incepe de la 6 luni dar trebue de ex....60gr de apa fiarte si 60gr de late fiert......si nici proble cu duul afara nu o sa aveti........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 8 ani)

O intrebare asi avea. Daca e prea gras laptele de vaca e posibil sa faca bubite?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 8 ani)

O intrebare asi avea. Daca e prea gras laptele de vaca e posibil sa faca bubite?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: