Ameteli de la ochelari?

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de Andrei cu un an in urma

Salut , sunt un baiat obisnuit de 17 ani , doar ca zilele mele nu sunt obisnuite . Am inceput sa am probleme cu vederea la distanta de la varsta de 12 ani ( cand am fost prima data la control si am primit ochelari -4 ) , de atunci , au inceput un fel de ameteli , dar nu sunt ameteli ameteli , ma pot tine pe picioare , doar ca , nu ma pot focusa pe un anumit lucru , odata m-a intrebat un baiat cat face 25-7 si aveam o faza de asta , si am stat vreo 10 secunde sa ma gandesc ( faza este ca eu sunt baiat destept , mai ales la matematica ) . Ma rog , am fost la endocrinologie , i am spus problema , mi a spus sa merg sa imi fac din nou un control , am fost , mi au dat ochelari -6 , ati zice ca am scapat , nu? dar nu , ametelile sunt si mai puternice , am facut analize , toate bune.
Un exemplu / sau mai multe : scarile de la metrou cand le cobor , am impresia ca se misca si mereu simt ca o sa cad , am observat ca , daca ma uit la ceva de pe perete gen ( si este mic , nu ma pot focusa pe acel lucru )
Are cineva , macar o idee , sa inteleg ce se intampla cu corpul meu? e foarte greu sa traiesti cu ameteli in fiecare zi..
Nu imi spuneti sa nu mai stau pe telefon/pc , stau maxim 2 ore pe zi , tv nici nu il aprind
Mersi fain

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului (acum un an)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/ameteala-si-pierderi-de-echilibrui-tot-ce-trebuie-stiut-despre-vertij_17604

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: