Al doilea copil poate avea autism raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de andreeadiacon cu 12 ani in urma

Azi am aflat ca sunt insarcinata...am un copil minunat acasa de 4 anisori ,perfec sanatos...dar vreau as intreb daca primul copil e perfect sanatos exista probabilitatea ca l doilea copil sa aibe autism??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

andreeadiacon (acum 12 ani)

am vrut sa scriu posibilitatea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

uze:
Cauzele autismului nu sint bine cunoscute. Ele pot fi de natura genetica. Ceea ce se stie este ca o crestere necorespunzatoare, bolile mintale sau faptul ca un copil "pur si simplu nu vrea sa reactioneze", nu cauzeaza autismul. Nu se considera ca factorii psihologici contribuie intr-un fel la formarea autismului. Unele cazuri de autism au fost asociate traumelor, bolilor sau anomaliilor structurale dinainte sau din timpul nasterii, incluzind: - mama bolnava in timpul sarcinii de rubeola sau rujeola (pojar), fenilcetonuria netratata (o incapacitate a corpului de a controla anumite substante chimice numite fenilcetone) - lipsa oxigenului in timpul nasterii - encefalita sau alte infectii grave care afecteaza creierul la sugar
Deoarece cauzele autismului nu sint cunoscute, aceasta boala nu poate fi prevenita. Doar recunoasterea si tratamentul precoce pot diminua efectele autismului. O examinare genetica poate fi de ajutor unui cuplu care doreste sa aiba copii si au sau au avut in familie cazuri de autism.
Intrebarea mea este ce va face pe d-voastra sa va ganditi la autism?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

andreeadiacon (acum 12 ani)

multumesc pentru raspuns..am o vecina la bloc care nu a baut si nu a fumat in timpul sarcinii..chiar sunt super ok,si sunt oameni culti..si au un baietel cu autism...si vad ce greu e ..si din cate stiu eu nu exista analize in timpul sarcinii pt depistarea bolii..si am auzit de multi copii cu aceasta boala printre cunostiinte..in parc,la gradinita...ma informez doar pt a mi lua toate masurile de precautie posibile pentru sanatatea micutului meu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadiacon (acum 12 ani)

cum se poate face o examinare genetica?ce presupune aceasta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Pentru asta trebuie sa discuti cu medicul tau, o sa iti dea cele mai bune informatii privind aceasta investigatie.
O zi frumoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadiacon (acum 12 ani)

multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iiluc (acum 12 ani)

Poate fi si mai rau decat autism,si asta fiindca nu faceti teste inainte de a da nastere unui copil,nu va grabiti sa faceti copii o sa suferiti, toata viata va fi un calvar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iiluca (acum 12 ani)

Care e problema ta? E clar ca pe tine nu te-au iubit suficient parintii tai sau te-au abandonat. Acum te simti vinovat si de aia ai astfel de manifestari.
Nu inteleg cum de nu modereaza nimeni comentariile.
Multa pace sufleteasca tie, Iiluc. Sa te ajute Dumnezeu sa gasesti calea cea buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 12 ani)

Iiluc...judeci totul prea aspru...asa consider eu ...O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadiacon (acum 12 ani)

eu chiar nu inteleg comentariu iiluc..sincer...eu acum ma informez...la primul copil mi am facut toate testele posibile,si acum voi face la fel.dar am vrut sa vad statistic ,pentru ca eu personal nu cunosc parinti care au primul copil sanatos si al doilea cu autism...vreau sa vad ce posibilitate este,pentru ca autismul nu apare la nici un test !!!! nu am avut cazuri in familie si sper sa nu am niciodata dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ma informez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 12 ani)

Nu te ingrijora draga mea...faci foarte bine ca te interesezi (iiluc a fost un pic rautacios....sper sa nu mi-o ia in nume de rau ),iar voua va doresc toate cele bune sa fii sanatoasa si sper sa nu fie nici un fel de problema cu sarcina ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadiacon (acum 12 ani)

multumesc ,si eu sper si cred ca totul o sa fie bine dar vad atatea la televizor si pe internet...\\

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Irina Paraschiv MPsih. Irina Paraschiv este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna Andreea,

In primul rand, asa cum a precizat si Psih DeliaMihaela, cauzele autismului nu sunt pe deplin cunoscute.
Din informatiile pe care le-ai oferit aici nu este nidecum clara masura in care al doilea copil ar putea avea tulburari din spectrul autist.
Insa o solutie la indemana ar putea fi sa incerci o consiliere genetica - este un tip de consiliere in care prin metode specifice se poate masura probabilitatea ca al doilea copil sa dezvolte o tulburare din spectrul autist, pe baza informatiilor de tip medical/ genetic din istoricul tau familial. Mai mult decat atat, poti lucra impreuna cu consilierul genetic la credintele si gandurile tale care stau in spatele gandurilor tale referitor la al doilea copil.

Irina Paraschiv
Consilier si Psihoterapeut de orientare cognitiv comportamentala
LifeMap Consiliere si Psihoterapie
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadiacon (acum 12 ani)

multumesc..dumneavoastra va ocupati cu astfel de consiliere?pot as o fac la dumneavoastra sau e nevoie sa ma prezint personal?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Irina Paraschiv MPsih. Irina Paraschiv este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Da, eu am competenta si in acest tip de consiliere.
Daca sunteti interesata va invit sa imi lasati un mail (datele mele sunt mai jos) cu datele dvs de contact si va voi contacta pentru a stabili o intalnire.
Cu bine,

Irina Paraschiv
Consilier si Psihoterapeut de orientare cognitiv comportamentala
LifeMap Consiliere si Psihoterapie
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadiacon (acum 12 ani)

v am trimis un e mail

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mixandra (acum 12 ani)

@iiluc Este foarte clar ca parintii tai nu au facut nici un test!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadiacon (acum 12 ani)

:))) mixandra bun raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mixandra (acum 12 ani)

LOL Multumesc! Sa fii sanatoasa si nastere usoara !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ines (acum 12 ani)

Sunt multe articole in legatura cu autismul. Iti recomand siteul Mercola.com. http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/01/31/don-t-believe-the-hype-there-s-much-more-to-autism-than-genetics.aspx

Parerea este sa citesti cat mai multe articole.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2