Diagnosticata cu hiv? o lectie de viata?

Co infectia hiv si tb TBC HIV SIDA
Intrebare postata de Ionutza cu 3 ani in urma

Niciodata nu stii ce-ti ofera viata. Pe mine m-a incercat de mica. Si tot continua... Am 30 de ani.Cand m-am nascut datorita unei erori medicale m-am pricopsit cu semipareza spastica dreapta. Dupa multi ani de acupunctura, fizioterapie, kineto si masaj am reusit sa pot merge aproape normal cu mici probleme de echilibru. Am terminat facultate, master cu speranta unei vieti aproape de normal. Cu cateva dezamgiri din partea unor oameni care nu inteleg ca si persoanele cu handicap pot fii aproape normale am reusit pana la urma sa ma angajez. Nu in domeniul meu ..pt ca imi cunosc limitele dar intr-un domeniu in care m-am obisnuit si ma pot descurca.
Toate bune si frumoase. ce-si poate dorii o fata la 29 ani decat o familie. Cand toate se aranjase cat de cat, cand voiam si acum puteam avea o familie.....am racit.... Mai bine zis aveam o tuse seaca care recunosc o aveam cam de 10 ani in fiecare iarna dar la doctor totul era ok radiografie...cu cateva pastile trecea. Deci am racit si dupa 2 zile in care nu puteam dormii de la tuse am decis sa ma invoiesc de la munca sa merg la doctor. Acesta m-a trimis imediat la radiografie spunandu-mi 3 cuvinte....NU E BINE! Am facut o radiografie unde mi-a dat diagnosticul suspecta de tbc. Am mers la medicul specialist unde mi-a zis ca ar fii un tbc miliar mai neobisnuit. ok...dupa acest soc am prins putere m- am documentat si am inceput tratamentul de 6 luni pt tbc...dupa 2 sapt de tratament m-am simtit foarte rau am oprit tratamentul pt ca era foarte puternic am refacut analizele si transaminazele erau de 10 ori mai mari. Medicul mi-a recomandat si analizele pt hepatita si hiv daca vreau pt ca la tbc e bine sa ai toate nalizele facute. Ok am acceptat. Dupa o sapt hepatitele erau negative dar hivul ghici...fals pozitiv ceva de genul. Eram convinsa ca s-a gresit pe undeva. le-am refacut si la stat si la privat. A 2a zi m-a sunat de la privat ca este pozitiv. Nu o sa uit niciodata clipa aia am vrut sa ma omor am vrut sa nu fie adevarat de ce eu de ce atata chin in 30 ani...de ce? tot ce-mi doream era o familie si un copil. ma gandeam si la prietenul meu ca e si el infectat ca o sa ne despartim ca amandoi ne doream copii...ca visele noastre erau spulberate. In fine...am sunat doctorul si imediat m-a internat datorita si analizelor marite la transaminaze. am stat 2luni. Am reusit sa rezist tratamentul pt tbc...apoi m-a externat cu recomandarea de infectionist pt a incepe tratamentul hiv. Prietenul meu din fericire e negativ. Am fost foarte fericita pt acest lucru. Din cate am inteles de la medicii specialisti este posibil ca hivul sa-l fii luat din spital cand eram mica cand am facut acupunctura sau cand m-am nascut.Acum dupa 4 luni sunt mult mai bine. Pretuiesc viata mult mai mult si fiecare clipa pt mine conteaza. Dumnezeu mi-a mai dat o sansa la viata si un om bun care e alaturi de mine stiind toate problemele mele de sanatate. Dupa perioada asta am invatat sa pretuiesc viata si persoanele dragi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Utilizator11617831113 (acum 3 ani)

Buna ! Si eu am fost diagnosticata cu hiv acum 3 luni( am luat virusul de la fostul meu prieten cu care am stat 4 ani de zile.. , nu aveam niciun simptom nimic aveam viata perfecta , sunt de aproape 1 an jumate cu un baiat , am ramas insarcinata acum am aproape 7 luni ( am devenit nedetectabila ) ..sper sa fie totul bine.. problema mea acum este ca prietenul meu nu vrea sa se testeze.. refuza sa se gandeasca ca poate sa fie si el bolnav ..ma omoara gandul asta si sper si eu la o minune cum a fost si in cazul tau cu iubitul tau..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionutza (acum 3 ani)

Buna. Daca erai nedetectabila viremia sub 40 nu a luat. Cel putin asa mi-a zis doctorita mea. Oricum ar trebui sa l convingi pt sanatatea lui. Al meu s-a testat de mai multe ori dar ne a fost teama sa mai facem fara prezervativ. Sa mai treaca un timp.
Ma bucur pt tine. Cum te ai simtit in sarcina?
Cat a fost cd 4?
La mine oscileaza cand creste cand ajunge 170.
Mi s-a spus ca asa e dupa tbc o perioada.
Sarcina usoara in continuare♥️

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: