Yaz intarziere ciclu menstrual raspuns medic

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Andre444 cu 14 ani in urma

Am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva...e prima oara cand iau anticoneptionale yaz si Azi sunt la a 3 pastila placebo...si tot nu mi-a venit ciclu menstrual....maine is la a 4 daca nu vine ce pot sa fac sau ce problema as avea?Mentionez...e primu blister.O sa il incep pe al 2 lea,astept raspuns.mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

ave35 (acum 14 ani)

exact ,incepe pe al2 lea blister , linistita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clara_Oana MClara_Oana este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Se intampla foarte des in momentul in care se administreaza pentru prima data anticonceptionale sau se schimba firma, sa se provoace unele dereglari.
Continua cu al doilea blister dar nu te speria daca sangerarea va aparea in timp ce administrezi noul blister

test Oana
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ciclul menstrual.

Mihaela (acum 11 ani)

Eu iau yaz de doua luni, sunt la a doua folie...din cauza ca in prima luna, la prima folie am uitat mai mult de 2 ore sa iau o pastila, a trebuit sa arunc pastilele placebo si sa continui cu pastile active....problema e ca ciclul mi-a intarziat cu o luna deja, sunt la mijlocul celei de-a doua folii si nu mi-a venit deloc menstruatia....este ceva puternic anormal?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 14 ani)

Si eu folosesc yaz si menstruatia imi vine in ultima zi (adica a 4 inactiva) si le administrez de un an de zile.Stai linistita e ceva normal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tina (acum 13 ani)

si eu am avut aceasta problema dar de cateva luni imi vine mai devreme, adica tot in cele 4 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rooa (acum 13 ani)

Si eu am folosit pentru prima oara Yaz. Azi trebuie sa iau a doua pastila placebo si inca nu mi-a venit menstruatia. E totul in regula?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 13 ani)

Nu, nu e nimic in neregula. Eu le folosesc de aproape 2 ani si menstruatia apare in ziua cand trebuie sa incep o noua folie. Am mai discutat cu cunostinte, si la ele la fel se intampla

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rooa (acum 13 ani)

Asa e. Pana la urma mi-a venit in ziua cand trebuie sa iau a 4-a pastila placebo. Multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalina (acum 13 ani)

Fetelor cat tin sangerarile alea ? Deja e a 3zi di vad va nu se opreste..parca as fu pe ciclu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

YOLANDA (acum 11 ani)

Buna fetelor..administrez Yaz de aproape 1 an...de obicei imi venea ciclul la a 3-a pastila alba..astazi miercuri am luat-o si pe a patra si vad ca inca nu mi-a venit. de obicei eu incep urmatorul BLISTER in ziua de joi.
pastilele au fost luate normal la acelasi interval, poate o intarziere de 2-3 ore...eu am avut probleme cu maseaua de minte si am luat OKI- UN ANTINFLAMATOR. Probabil dn cauza aceasta sa am intarziere? va rog mult astept un raspuns...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca B. (acum 10 ani)

Buna, eu am avut de mult probleme cu sindromul polichistului ovarian ba am si fost operata din aceasta cauza in urma unei eruptii. Ideea e ca iau YAZ de aproape 1 an jumate (in care am facut o pauza de doua luni la recomandarea doctorului, aceasta fiind anul trecut). Deci pot spune ca iau de 6 luni fara intrerupere. Ci clul imi venea ceas....exceptand luna asta cand are deja 3 zile intarziere si nu da nici un semn ca ar veni (nu am dureri, nu mi se umfla sanii etc). Sarcina este exclusa deoarece nu am intretinut relatii sexuale de 30 de zile si am facut un test care a iesit negativ. Insa, de 2 saptamani am facut un tratament cu ORUNGAL pentru o infectie la unghiile de la picior si ma gandesc ca ele ar fi dizolvat/diminuat efectul anticonceptionaleleor si ca mi s-ar format chisturi. Asta cred eu ca alta explicatie nu am. Mentionez ca ginecologul meu e plecat in concediu iar cand se intoarce eu voi fi plecata in vacanta la prietenul meu si clar am sa folosesc prezervativ. Orungal nu mai iau de 2 zile si nu am sa mai iau. Dar tot raman ingrijorata ca de ce nu mi-a venit ciclul daca gravida nu sunt si daca iau anticonceptionalele corect. Ma ajuta cineva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

Buna Raluca! Ma poti ajuta si pe mine te rog cu un sfat?... Vad ca tu iei yaz de mult timp, eu sunt la primul blister yaz. Am inceput cu prima pastiluta intr-o sambata (29iunie). in 10 iulie am luat 2 pastilute odata (pot sa zic ca din neatentie am luat 2 odata). Luni (22iulie) am luat ultima pastiluta iar cele de culoare alba nu le-am mai luat. Este vineri deja si ciclul meu nu da semne sa vina... :( Ultimul contact sexual l-am avut in data de 14iulie. Acum nu stiu ce sa fac: sa incep un nou blister sau sa iau o pauza luna aceasta (tinand cont ca am luat atunci 2 pastile odata). Doctorita mea este in concediu si nu raspunde la telefon deci chiar nu stiu ce sa fac...am facut si un test de sarcina marti si a iesit negativ. este posibil sa fiu insarcinata daca am facut doar greseala aceea de a lua 2 pastile odata? (restul pastilelor le-am luat la aceasi ora in fiecare zi). sau ce se intampla de intarzie ciclul :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca B. (acum 10 ani)

Ciao Ana. Sa iei in continuare pastilele normal, in fiecare zi, la aceeasi ora. Zici ca esti la primul blister, e normal sa ai dereglari pana ti se ajusteaza corpul la ele. Dupa al doilea blister vei vedea ca vor merge lucrurile constant. In legatura cu menstruatia, majoritatea femeilor ce utilizeaza Yaz au menstruatia fie in ultima zi a pastilei albe (in cazul tau 26 iulie-vineri) fie in prima zi din noul blister, pastila roz in cazul tau (27 iulie-sambata, adica ieri). Daca nu ti-a venit nu-ti fa griji o sa-ti vina luna viitoare, ii trebuie timp organismului sa se adapteze la schimbari.

Faptul ca ai luat 2 pastile atunci nu te afecteaza cu nimic, sper ca pastila lipsa din blister ai compensat-o cu alta din alt blister, dar ti-am calculat pe calendar si am vazut ca ai luat 24 roz deci e ok. Doar atunci cand ai diaree sau varsaturi dupa ce ai luat anticonceptionalul sa faci bine sa mai iei unul ca practic l-ai dat afara. Si ai grija la antibiotice, cand faci tratament sa folosesti si prezervativul pentru ca antibioticul dizolva anticonceptionalul.

In rest ce sa zic, gravida nu esti 100%. Daca iei pastilele in fiecare zi, la aceeasi ora (+2-3 ore diferenta) esti protejata oricand si oriunde (exceptie: diaree, varsaturi, tratament antibiotic). Oricum o sa vezi ca dupa o vreme Yaz va avea numai efecte benefice asupra corpului tau: pe langa antibebe vei avea un ciclu regulat si scurt de 3-4 zile cu scurgeri mici-moderate si dureri suportabile, tenul ti se va curata foarte frumos de cosuri si nu o sa ai chisturi pe ovare. In schimb iti vor provoca o mare pofta de mancare dar depinde de tine sa te abti.

Deci repet nu intrerupe pastilele ia-le in continuare, si daca nu ti-a venit ieri ciclul iti va veni luna viitoare sigur si nu ai cum sa fi insarcinata ca daca ai fi ai intra in istorie ca Fecioara Maria :p.

Toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea D. (acum 10 ani)

Buna Raluca. utiliez Yaz de o luna, sunt la al doilea blister, deoarece am uitat in a 3`a saptamana o pastila si am luat 2 si am sarit peste pastilele placebo si am trecut la al doilea blister(sunt in a doua saptamana din al doilea blister) si inca nu mi`a venit ciclu. acum cateva zile m-am simtit rau de la mancare si am varsat, problema e ca eu abia acum am realizat ca nu am luat alta pastila in schimb, si imi era prea rau ca sa ma gandesc la asta. Fiind prima data cand iau antibebe, nu am stiut si nu mi`am dat seama ca varsaturile si diareea pot influenta protectia. Eu nu am mai avut contact sexual de 2 saptamani si nici nu o sa mai am in urmatoarele 4 saptamani. As face un test, dar imi este foarte frica de rezultat. ce ma sfatuiesti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 10 ani)

Buna feletel... Eu iau Yaz de un an jumate. Intotdeauna la a 4-a pastila placebo imi venea ciclul, dar nu si luna asta. In noaptea asta trebuie sa iau prima pastila din urmatorul blister si sincesa sa fiu, nu stiu daca sa o iau. Nu inteleg de ce nu mi a venit pana acum si chiar nu stiu ce sa fac. Nu cred ca sunt gravida deoarece nu prea am intretinut relatii in ultima luna, dar pastilele mi le-am luat in fiecare zi la timp. Va multumesc anticpat :-*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca B (acum 10 ani)

Ciao Andreea, scuze ca-ti raspund asa tarziu dar doar acuma m-am intors din concediu si am acces la internet. Banuiesc ca e cam tarziu sa-ti raspund dar uite: daca uiti o pastila trebuie sa consulti prescriptia medicala pt ca conteaza in ce perioada a lunii a uitat-o (sa se vada daca esti in perioada fertila sau nefertila a lunii) si cat timp a trecut de la ora la care trebuia sa iei pastila (daca au trecut mai mult de 12 ore e bai mai ales daca ai avut contact sexual in ultimele 7 zile pt ca sperma traieste 7 zile; deci daca ai facut sex luni acea sperma te poate lasa gravida duminica daca nu iei corect pastilele.) Daca nu te-ai aflat in situatia de 12 trebuia sa iei o pastila de compensare dar dintr-un alt blister de rezerva si dupaia continuai normal. Daca esti in perioada dinainte de menstruatie te afli in perioada nefertila (metoda calendarului) si sansele sunt mici sa ramai gravida. etc. etc. cazuri si cazuri. Nu mi-ai spus daca ai avut contact sexual inainte sa uiti pastila si nu stiu sa-ti raspund.
Insa ceea ce pot sa-ti zic sigur este ca in momentul cand sari peste pastilele placebo, cele albe tu iti blochezi menstruatia in acea luna, e perfect normal. Eu fac lucrul asta intentionat cand trebuie sa merg la mare. Ca sa nu am ciclu in anumite situatii sar direct la pastilele roz iar astfel imi "blochez" menstruatia intentionat. E ok daca faci asta 1 data, de 2 ori pe an.
Inca ceva, ai zis ca e prima luna cand iei anticonceptionalele......deci normal dureaza 2-3 luni pt ca corpul sa se obisnuiasca cu pastilele. Prima reactie a corpului este sa le respinga, sa ti se faca rau de la ele, sa ai toane, sa iti vina ciclul aiurea. Dupa al 3-lea blister totul va fi regulat si te vei obisnui cu simptomele.
Sper ca te-am ajutat cu ceva, din nou scuze ca raspund asa tarziu, si pe viitor da fa teste ca mai bine sa sti un lucru cert decat sa nu dormi cu noptile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca B (acum 10 ani)

La fel Alina imi cer scuze ca raspund asa de tarziu, ahm.....intotdeauna sa iei pastilele regulat, la aceeasi ora indiferent de schimbari. S-ar putea ca corpul sa ie o pauza, nu stiu de ce nu ti-a venit dar daca tu zici ca nu ai avut contact sexual in ultima luna si ca le-ai luat corespunzator (si nu ai avut diaree, voma in orele apropiate dupa ce le-ai luat sau nu ai facut tratament cu antibiotice ce ar putea diminua/distruge efectul lor sau nu ai baut ceai din nu mai stiu ce planta) atunci nu ai de ce sa-ti faci griji. E o anomalie a corpului sa nu-ti vina ciclul dar nimic grav si fara consecinte de bebe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 10 ani)

Buna tuturor! Am si eu o intrebare va rog sa ma ajutati! Iau pt prima data yaz si mi se pare ciudat sa aiba 24 padtile roz.inainte luam dretinelle, pastile din alta tara iar in romania docyorul le.a gasit ca inlocuitor yazul ac***a aceeasi compozitie ca celelalte.le.am luat normal dupa ce le.am terminat pe cele straine.am facut pauza 7 zile cum e normal iar cand stiam ca trebuie sa incep noul blister am luat prima pastila yaz.acum sunt la prima placebo si nu stiu ce sa fac daca nu voi avea ciclu nici la ultima.incep noul blister? Iar daca voi avea cicku in al doilea blister, ce fac, continui sa iau pastilele fara nicio pauza? Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 10 ani)

Bună am si eu o întrebare iau si eu yaz dar luna aceasta am fost nevoită sa iau augmentin. Farmacista a zis că e nevoie de protecţie suplimentara doar în cursul tratamentului,iar doctorul a spus că si 7 zile după ultimul augmentin. Voi ce ştiţi despre asta? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 10 ani)

Bună am si eu o întrebare iau si eu yaz dar luna aceasta am fost nevoită sa iau augmentin. Farmacista a zis că e nevoie de protecţie suplimentara doar în cursul tratamentului,iar doctorul a spus că si 7 zile după ultimul augmentin. Voi ce ştiţi despre asta? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2