Sunt durerile menstruale in GENERAL NORMALE?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de mariaalexa cu 13 ani in urma

Buna ziua!

Va scriu in speranta unui raspuns pt.ca sunt cam speriata. In general durerile menstruale sunt normale sau apar neaparat cand ai vreo boala? Mentionez intradevar ca pe 31 martie 2010 am facut o ecografie in Spital la urgenta si mi-au gasit 2 fibroame chistice mici de 5-6 mm. Mi-a zis ca nu e grav ca sunt mici si pot fi rezolvate cu tratament. Dar pot avea ele legatura cu durerile menstruale sau cheaguri de sange? Mentionez ca dureri menstruale am avut dintotdeauna de cand mi-a venit prima data in viata prin 1998 doar ca erau mai mici ca intensitate.

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

ina (acum 13 ani)

Durerile sunt normale dar depinde de intensitatea si durata lor. Acele chisturi pe care le ai iti pot provoca dureri, urmezi un tratament acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariaalexa (acum 13 ani)

Buna ziua! Multumesc de raspuns! Nu! Nu urmez un tratament pt.ca nu am fost la un medic specialist sa-mi dea tratament.Am fost ocupata cu alte afectiuni. Plus ca trebuie sa fiu foarte atenta ce medicamente iau tianand cont ca sufar de ulcer si mai nou dupa spusele medicului pneumolog de ASTM.Desi ultima SPIROMETRIE mi-a iesit excelenta. Mi-e si frica sa ies din casa din cauza alergenilor si a aerului rece ( a venit toamna nu-i asa?).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Sigur ca durerile menstruale nu apar doar in caz de boala, pana la 26 de ani trebuia sa stii asta. Durerile menstruale si cheagurile de sange pot fi amplificate de chisturi, dar nu sunt provocate doar de ele. Nu inteleg totusi de ce esti cam speriata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialexa (acum 13 ani)

M-ai inteles gresit.Stiam ca durerile menstruale sunt normale pana la varsta asta. Dar uneori parca am unele indoieli. Mai ales daca se mai gasste cate cineva care sa-mi spuna ca durerile menstruale nu sunt normale sau ca pot avea hemoragie daca fac baie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Deci nu te-am inteles gresit. Tu chiar crezi ca pot reprezenta o boala, pentru ca ti-au zis unii. Hemoragie poti face daca faci baie, pentru ca baia in general e calda spre fierbinte si creeaza o vasodilatatie. Acest lucru este logic si nu reprezinta un mit sau un motiv de sperietura. Raspunsul meu ramane valabil. Durerile menstruale moderate nu sunt anormale. Fa-ti o ecografie si niste analize endocrino, ca sa scapi de stres.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariaalexa (acum 13 ani)

Bai fierbinti faceam inainte.Nu imi era frica. Dar acum pt ca nu pot sta totusi nespalata pun apa mai putin fierbinte, adica mai calduta si nu mai stau asa de mult timp in cada. A si pun mult mai putina apa in cada.Uneori folosesc ligheanul ca sa fiu mai sigura.

Am facut niste analize endocrino acum vreo doi ani parca pt.ca am fost la doctor si mi-a dat sa iau tratament cu Duphaston dar analizele mi-au iesit bune.Am facut si ecografie anul asta in spital si mi-a zis ca am doua chisturi mici de 5-6 mm pe ovare si raceala la ovare.Am luat antibiotic atunci pt a trata raceala dar nu trece decat pentru o perioada dupa care mai revine inapoi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 13 ani)

Durerile menstruale sunt normale am 26 de ani si de la primul ciclu si pana acum am avut de fiecare data dureri mari.in prima zi de ciclu nu sunt buna de nimic si nu e adevarat ca durerile pot reprezenta o boala.durerile pot exisista si fara chisturi si asta o spun din propria mea experienta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: