Posibilitate de a fi insarcinata?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de anuta07 cu 13 ani in urma

Buna as avea si eu o intrebare .. am luat escapelle cam la 12 ore dupa contactul sexual .. menstruatie am avut pe data de 14 si a durat pana pe data de 19 (cu vreo 3 zile inainte de contactul sexual).. tin sa mentionez ca nu am ciclu regulat si de fiecare data imi intarzie cel putin 5 zile..
exista vreo sansa sa raman insarcinata daca am luat escapelle?? :( ca mi-e tare frica....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Iuli (acum 13 ani)

Da, exista o sansa (poti citi pe prospect mai multe) dar este mult diminuata de pastila de a doua zi. Nu este imposibil, dar in principiu ar trebui sa fie ok. Fa un test de sarcina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anuta07 (acum 13 ani)

prospectul nu il mai am :( in functie de datele pe care le-am dat mai sus .. legat de cm... eram in perioada fertila sau ceva de genul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Gasesti prospectul pe net in mod sigur. Nu exista dupa parerea mea perioada fertila. Sunt femei care au ramas gravide in timpul menstruatiei, multe imediat inainte sau dupa, in perioada asa-zisa "sigura". Nu ai de unde sti cand esti fertila decat daca faci niste teste de ovulatie (pe care le fac unele femei cand doresc sa ramana gravide). In rest, corpul este imprevizibil si cu atat mai mult cu cat nu ai un ciclu regulat (dar si daca ai fi avut.
Din aceste motive, daca nu iti doresti un copil, metoda contraceptiva trebuie sa existe la fiecare contact sexual inca de la inceput si fara ea, sa nu se petreaca nimic. Daca metoda esueaza, pastila de a doua zi este o alternativa buna si ai facut foarte bine ca ai luat escapelle si nu postinor. Nu poate nimeni sa iti garanteze nimic dar ai sanse sa nu fi ramas.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anuta07 (acum 13 ani)

multumesc mult de tot pentru explicatii :( totusi sunt foarte foarte ingrijorata.. ce ar fi bine sa fac pentru a fi absolut sigura ca nu am ramas? la cat timp pot face testul de sarcina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Testul de sarcina la cateva zile dupa ce iti intarzie urmatorul ciclu, ca sa fii sigura ca nu iese fals negativ si iese corect. Acum degeaba il faci ca tot negativ iese.
Incearca sa te linistesti. Statul in stress nu te ajuta cu nimic. Daca Doamne fereste ai ramas, oricum nu mai ai ce face acum si 2 sapt in plus in minus nu mai conteaza. Dar sincer iti spun ca sansele sa fi ramas sunt foarte mici. Gandeste pozitiv si nu te ingrijora. Nu am inteles daca ti s-a rupt prezervativul (sau ai uitat pastila sau ceva) sau pur si simplu nu ai folosit nimic. Daca nu ai folosit, atunci fa-ti provizii de prezervative si foloseste-le de acum incolo. Daca ai folosit si a esuat, macar stai cu constiinta impacata ca ai facut tot ce ai putut sa eviti sarcina. Nu stiu sa fi ramas cineva cu escapelle.
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anuta07 (acum 13 ani)

da,am folosit prezervativul si s-a rupt.. am citit pe un forum si mai scriau unele fete ca s-a intamplat sa ia escapelle si tot au ramas .. nu pot sta cu constiinta impacata pana nu aflu daca e ceva sau nu :( nu prea reusesc sa ma calmez.. mi-e frica tare..ce ma fac daca e sa raman..eu sunt foarte fricoasa de felul meu..si stau cu grija acum.. ce simptome as avea daca ar fi sa fi ramas? nu am cum sa imi dau seama altfel? sau e prea devreme?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ai facut tot ce ai putut. Daca s-a intamplat totusi, vei vedea atunci. Dar nu are rost acum sa te chinui. Nu ai cum sa iti dai seama daca ai ramas gravida atat de repede sub nici o forma. Orice simptom ai putea avea poate fi cauzat si de altceva ( de ex daca ti se umfla sanii poate fi sindrom premenstrual sau de la escapelle, daca ti-e greata poate fi de la ceva ce ai mancat etc). In plus, majoritatea simptomelor apar prin luna a doua, nicidecum inca din primele zile/saptamani.
In alta ordine de idei, in principiu nu erai in perioada fertila iar escapelle impiedica fertilizarea, asa ca n-ar trebui sa fie probleme. Sansele sa fi ramas sunt mici de tot.
Inca ceva: NU MAI CITI PE NET! Nu faci decat sa te stresezi aiurea (been there, done that). Si o ultima chestie: nu stiu cum ati facut sa vi se rupa, mie nu mi s-a intamplat niciodata. Vezi sa nu fie aer cand il pune, eventual ajuta-l.
Te pup si stai linistita ca nu ai de ce sa te ingrijorezi, ok?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anuta07 (acum 13 ani)

ok.. o sa incerc sa nu ma mai ingrijorez..multumesc mult.. sper sa fie cum zici si sa nu am probleme :) chiar sper.. si da,sanii mi s-au umflat putin..probabil de la pastila pt ca nu am mai patit niciodata asa ceva,nici ca sindrom premenstrual..
mersi mult de sfaturi si ca mi-ai explicat totul ! acum sincer parca ma simt ceva mai bine :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cu placere :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

EU (acum 13 ani)

eu am luat escapelle si am ramas insarcinata,deci nu mai cred decat in prezervativ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21546190378 (acum 5 ani)

dar ai folosit antibiotice dupa ce ai luat-o?
-ai luat-o dupa 72 de ore?
-ai mai avut un contact sexual neprotejat dupa ce ai luat pastila?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea Lazar (acum 12 ani)

Am luat Escapelle in primele 18 ore de la actul sexual neprotejat. Nu stiu metoda calendarului. Ciclul mi-a venit in data de 26 aprile, iar actul sexual a avut loc in 10 mai. CAt de mari sunt sansele de a ramane insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 2 ani)

Bună ziua am și eu problema aseară am aflat ca sunt însărcinată mi am făcut un test și mi a ieșit pozitiv oare trebuie sa îl mai repet odată sa fiu sigura și cum se procedează după ce afli mergi direct la medic ginecolog sau la medicul de familie sa știu cum sa procedez sunteți la prima sarcina și nu știu ce am de făcut menționez am 21 de ani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: