Menstre neregulate,amenoree,sangerrare intre menstre

Ciclul menstrual
Intrebare postata de IONELA2287808 cu 16 ani in urma

Nu am avut ciclu timp de cinci luni ,respectiv din august pana in ianuarie
apoi am avut sangerare intre menstra din luna ian si februarie
cine a avut asa ceva sa-mi spuna un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

alina611 (acum 16 ani)

nu ai precizat ce varsta ai... poate fi din cauza anticonceptionalelor( dak iei), menopauza, afectiuni uterine... eu zic k ar trebui o vizita la medic neaparat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea520 (acum 16 ani)

eu am menstruatie neregula.nu iau anticonceptionale dar am fost la medicul ginecolog si mi-a recomandat sa iau pentru reglarea menstruatiei.timp de 4 luni-octombrie-ianuarie nu am avut nici eu ciclu menstrual.am facut investigatii si se pare ca am o insuficienta ovariana primara.ce fel de sangerare ai intre menstre?si eu am asa ceva in locul menstrei!ce varsta ai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stoian79ro (acum 16 ani)

draga mea,m-am confruntat cu aceeasi problema timp de 2 ani,timp in care am avut menstra de 4 ori.am incercat mai multe tratamente,dar nu se intampla nimic.intr-un final,mi s-a recomandat tinctura de zmeur si branca ursului,pe care le-am luat timp de 5 luni,am aproape 2 ani de cand nu mai stiu ce este absenta menstrei.iti doresc sanatate si bafta in rezolvarea problemei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flower (acum 13 ani)

dar de ce nu ti-a dat anticonceptionale pt ca sigur iti venea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANIELA18688170 (acum 16 ani)

Dupa ce am luat pastila anticonceptionala (cea care trebuie luata in decurs de 72 ore dupa actul sexual) dupa 6 zile mia venit ciclul...insa nu trebuia sa se inceapa.Poate fi o dereglare cauzata de aceasta pastila?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 16 ani)

Barbie, intr-adevar, pilula de a doua zi duce la diverse dereglari hormonale care duc la sangerari. Daca sangerarea persista du-te la ginecolog. Oricum ciclul menstrual vine de obicei la 28-30 de zile. Fa un calcul si vezi cam despre ce e vorba.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 16 ani)

Mehico, stiu ca exista si tratamente homeopate pentru tratarea amenoreei. Oricum, cel mai bine, cred ca ar fi sa mergi la un endocrinolog pentru consult si investigatii.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 9 ani)

Ciclul menstrual neregulat este cel care este mai scurt de 21 de zile sau mai lung de 36 de zile.
Ciclurile menstruale neregulate sunt adesea insotite de dureri abdominale sau pelvine, iar sangerarea este fie importanta cantitativ, fie nesemnificativa.
Principalele cauze ale ciclurilor menstruale neregulate sunt:
dezechilibrele hormonale
tulburari de alimentatie (bulimie, anorexie)
stresul - hormonul de stres (cortizolul) determina dezechilibrul estrogenului si progesteronului care regleaza menstruatia
schimbarea metodei de contraceptie
exercitiile fizice intense
nutritie deficitara
o dieta bogata in carbohidrati
consumul exagerat de cafeina
excesul de alcool
chimioterapia
nasterea recenta
prezenta anumitor boli (diabet zaharat, boli hepatice, tuberculoza etc.)
boli sau tulburari ale organelor pelvine (himen neperforat, sindromul de ovar polichistic etc.)
avortul spontan
alaptarea
anormalii uterine (polipi, fibrom uterin etc.) sau endometrioza.
Produse: traista-ciobanului,urzică frunze de castan,creţişoară,scoarţă de stejar,extract din frunze de zmeur,extracte vegetale de Vitex agnus castus şi fructe de Rubus idaeus (Zmeur),cimbru,catina,salvie,patrunjel,Ulei de borago

Pentru retete personalizate de tratament,dieta si alte informatii,scrieti-mi pe adresa [email protected]

Adrian Udrea,fitoterapeut,nutritionist
Timisoara,Colaborator al revistei Formula As

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: