Ma tine ciclu prea mult

Ciclul menstrual
Intrebare postata de adina82 cu 15 ani in urma

Iau anticonceptionale marvelon 21 de 12 zile din prima zi de cand mi-a venit ciclul dar nu mi-a mai trecut dupa max 7 zile cum era normal ci continua sa imi curga menstruatie.sunt in a 12a zi si nu cred k o sa imi treaca atata timp kt continui sa iau anticonceptionalele astea.nu stiu ce ar trebui sa fac.sa le schimb?sa continui sa iau pana le termin chiar dak o sa ma tina ciclu o luna..habar n-am.mentionez k am doar 17 ani si sunt virgina.intentionez sa imi incep viata sexuala dar vreau sa ma asigur k nu risc sa raman insarcinata.de aseamenea am luat marvelon 21 fara sfatul medicului pt k am fost sfatuita sa merg la planning kre se afla in incinta spitalului unde lucreaza mama..si ea nu stie.n-as vrea sa risc.va rog sa imi spuneti de asemenea si ce trebuie sa fac dupa ce termin de luat cele 21 de pastile?o pauza de 7 zile dupa kre incep iar?nu prea am inteles.sunteti niste ingeri dak imi raspundeti cu intelegere va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

adina82 (acum 15 ani)

iau anticonceptionale marvelon 21 de 12 zile din prima zi de cand mi-a venit ciclul dar nu mi-a mai trecut dupa max 7 zile cum era normal ci continua sa imi curga menstruatie.sunt in a 12a zi si nu cred k o sa imi treaca atata timp kt continui sa iau anticonceptionalele astea.nu stiu ce ar trebui sa fac.sa le schimb?sa continui sa iau pana le termin chiar dak o sa ma tina ciclu o luna..habar n-am.mentionez k am doar 17 ani si sunt virgina.intentionez sa imi incep viata sexuala dar vreau sa ma asigur k nu risc sa raman insarcinata.de aseamenea am luat marvelon 21 fara sfatul medicului pt k am fost sfatuita sa merg la planning kre se afla in incinta spitalului unde lucreaza mama..si ea nu stie.n-as vrea sa risc.va rog sa imi spuneti de asemenea si ce trebuie sa fac dupa ce termin de luat cele 21 de pastile?o pauza de 7 zile dupa kre incep iar?nu prea am inteles.sunteti niste ingeri dak imi raspundeti cu intelegere va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina82 (acum 15 ani)

nu chiar :| le-am luat de capu meu ...sper k nu e prea tarziu dak imi iau inima in dinti si merg la planing pan la urma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ZITA-GABRIELA (acum 15 ani)

Stai linistita,Cretzulina :) Prima oara cand am luat Marvelon m-a tinut menstruatia peste doua saptamani insa s-a reglat de la sine.Este vorba de adaptarea organismului la noua pilula si nimic mai mult.Continua sa iei pana termini folia,apoi fa pauza exact cum scrie pe instructiuni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

Cel mai bine ar fi sa mergi la un cabinet de planning. Si daca esti studenta sau eleva sunt anumite cabinete unde nu trebuie sa platesti consultatia iar pilulele contraceptive ti se ofera gratuit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina82 (acum 15 ani)

problema e k in tulcea nu am gasit asa ceva..sunt eleva..si spottingu asta nu prea il mai inteleg..luni e ultima zi knd iau pilula din primu blister si ink mai imi curge acel lichid....sper sa se regleze dupa cele 7 zile de pauza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 13 ani)

Buna, cam aceeasi problema o am si eu... De 2 sapt si cateva zile iau pilule Karissa. Am 18 ani, mi-am inceput viata sexuala... Nu-mi mai trece menstruatia, de 12 zile o am si nu stiu daca este de la anticonceptionale. Le-am luat fara prescriptia medicului, ptr ca aveam nevoie urgenta, am fost si la medic inainte de a le lua pe acestea, insa m-a trimis sa-mi fac analize de sange, ca mai apoi sa imi poata recomanda niste anticonceptionale. Mi-am facut analizele, dar trebuie sa astept rezultatul... Si pana sa-mi zica doctora ce pilule mi se potrivesc, am inceput sa le iau pe acestea la recomandarea cuiva. Mentionez ca mama nu stie de acest lucru, ca iau pilulele acestea, asteptam rezultatul analizelor de sange. Oare ciclul ma tine atat din cauza pilulelor? Ce ar trebui sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

buna fetelor daca ma ajutati si pe mine ar fi super...iau marvelon 21 de un an de zile le-am intrerupt brusc din motive personale ,cand mi;a venit ciclul iar am inceput sa iau iar marvelon de cand am inceput blisterul sunt pe ciclu mai am 2 pastile se termina si el tot continua......nu stiu care ar fi motivul niciodata nu mi s;a intamplat asa ceva....sunt 19 zilleeeee....nu pot sa;mi dau seama de cauza...nu mi s;a intamplat niciodata asta am mai intrerupt brusc insa nu am patit ce patesc acum,,,,ar fi motive de ingrijorare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anna17 (acum 12 ani)

si eu am aceeasi problemaaa sunt de 12 zile pe ciclu si nici acum nu mi sa oprit..nu curge mult dar niciodata nu ma tinut atat de mult..insa eu nu iau niciun fel de anticonceptionale dar mi-am inceput viata sexuala..am 17 ani si nu stiu ce sa mai fac ca mie teama sa nu am ceva grav..va rog sa raspundeti:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra bv (acum 12 ani)

din punctul meu de vedere nu e bn dar fiecare fata fa ce cum crede dar e mai indicat sa nu le iei pana nu incepi o relatie sex-uala.va pup si sper ca va ajuta cu cv.:-*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena 17ani pe 02 (acum 12 ani)

eu am incepur relatiile sexuale la varsta de 16-17 ani dar eu nu am loat pana acum pastile si nici cu prezervative nu m-am facut. dar nu inteleg un sigur lucru dc nuele fete iau patile?mai ales cele care nu au inceput o relatie sexuala?:*
cn poate sa-mi rasp la intrebare?ast cu nerabdare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eeeeeuuuuuuuuu (acum 12 ani)

Am 13 ani...si eu stiu ca menstruatia ar trebuia sa iti tina pana la 5 zile..Mie imi tine o saptamana sau mai mult..Ce pot sa fac sa nu imi mai tina asa mult??...Si in primele 3 zile ma doare foarte tare burta...dar nu asta vreau sa va intreb..ci dc imi tine asa mult?... nu fac deloc efort..si iau algocalmin pt durerile de burta..ce as putea sa iau sa nu imi mai tina asa mult??va rog sa imi raspundeti urgent..si dak are cnv un raspuns fortee bun..sa il trimita pe id-ul:[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o fata (acum 10 ani)

pe mine ciclul ma tinut o lunaa....dc ma tine asa de moolt? ...sunt racita la plamanii si iau antibiotice.... are vro treaba una cu cealalta?...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 8 ani)

am aproape 15 ani si nu mi-am inceput viata sexuoar la si nu i-au pastile dar menstruatiaoar ma tine o lunaaa..nu stiu ce sa fac ma doare burta foarte tare si i-au algocalmin ma calmeaza doar cateva ore..ce sa fac daca ma tine atat?va rog un raspuns urgent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 8 ani)

am aproape 15 ani si nu mi-am inceput viata sexuoar la si nu i-au pastile dar menstruatiaoar ma tine o lunaaa..nu stiu ce sa fac ma doare burta foarte tare si i-au algocalmin ma calmeaza doar cateva ore..ce sa fac daca ma tine atat?va rog un raspuns urgent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: