E normal sa reapara ciclul dupa 2 zile?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Maria cu 4 luni in urma

Buna ziua am 21 de ani și sunt mama a două fetițe de 3 și 5 ani, în luna august 2023 am aflat de o sarcina Molară asa ca a trebuit sa dac chiuretaj , pana în prezent ciclul a fost regulat nu am avut contraceptive nimic de 2 zile sa terminat ciclul menstrual, și aseară am avut contact se*ual , și azi dimineață a revenit ciclul am rămas șocată ! Cum am terminat 2 zile și acum iară , nustiu ce sa fac ma ajutați cu un sfat va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

Este posibil sa apara o sangerare imediat dupa un contact sexual, datorita stimularii uterului sau a colului uterin. Acest lucru poate duce la aparitia unei sangerari usoare sau a unei mici cantitati de sange in urina. Aceasta nu este neaparat o revenire a ciclului menstrual, ci mai degraba o reactie temporara a corpului tau la activitatea sexuala.

Daca aceasta s-a intamplat doar o data si nu apare o sangerare abundenta sau durere intensa, probabil nu este nimic de ingrijorat. Totusi, daca sangerarea persista sau devine abundenta sau experimentezi orice alt simptom neobisnuit, este important sa consulti un medic ginecolog pentru evaluare si sfaturi suplimentare.

Tine cont ca, dupa un chiuretaj, ciclul menstrual poate deveni neregulat pentru o vreme, iar acest tip de sangerare poate fi o consecinta a acestui fapt. Este posibil sa dureze cateva luni pana cand ciclul menstrual se stabilizeaza complet.

In orice caz, cel mai sigur este sa consulti un medic ginecolog pentru a primi sfaturi adecvate in functie de situatia ta specifica: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: