Despre menstruatie

Ciclul menstrual
Intrebare postata de iasmina157101 cu 14 ani in urma

Buna fetelor as avea o intrebare e normal ca atunci cand apare menstruatia inainte cu vreo saptamana mazim doua sani mi se intaresc ff tare si devin durerosi si in ziua in care trebe sa apara mesntruatia am o durere de burta ff puternica credetima ca uneori imi vine sa ma intind pe jos desi nu dureaza ff mult dar acu mam invatat inainte cu o zi sa apara iau ibuprofen si stau cu sticla de apa calda langa mine .... oare e ceva rau? mai are cineva simptomele acestea ...aa si acele scurgeri albicioase sunt periculoase? nu miros si nu sunt groase .....insa sunt incomode...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

raluca (acum 14 ani)

Buna Iasmina,

Mergi si fa-ti un test de secretie sa vezi despre ce este vb. Si eu am aceste dureri de sani inainte sa-mi vina menstruatia.

Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Aceste probleme le au multe femei dar asta nu inseamna ca sunt si normale.Durerile de sani nu prea sunt ok, te dor 2 sapt inainte una intimpul si asa trece luna.poate ar trebui sa ne spui cat nu te dor(cateva zile?).Multe dintre noi am rezolvat aceste probleme cu ajutorul anticonceptionalelor.In primul rand trebuie sa mergi la un medic sa vezi exact care este cauza, sindrom premenstrual sau mai mult de atat. Secretia depinde cat de abundenta este.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina157101 (acum 14 ani)

Sheila pai de obicei inaite sa apara menstruatia apar durerile de sani cu vreo 2 saptamani...sani se maresc se fac ff tari si devi ff fierbinti in special seara...asa patesc de cnd ma stiu dupa menstruatie dupa ce mia venit incep saºsi revina...de exempli trebe sami vina pe 20 iar pe 9...10...incep sa mi se mareasca sani ...depinde uneori inainte cu o saptamana uneori cu doua..dupa vreo doua zile de menstruatie isi revin...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Multe femei (printre care si eu), inaintea menstruatiei isi simt sanii mai grei si mai sensibili, normal si mai durerosi. Eu pot spune ca mai am dureri de abdomen, de spate, de cap...

Dar eu stiu ca toate aceste simptome sunt normale, doar semnaleaza trecerea organismului printr-o noua etapa normala.

Daca simti sanii durerosi pe tot parcursul lunii, este cazul sa faci o ecografie mamara.

Multa sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andre (acum 14 ani)

eu nu prea am dureri de sani inainte de menstruatie....dar acum am cu 2 sapt inainte ,si in zilele trecute am facut sex dar ne-am ferit ,fara anticonceptionale sau prezervativ.totusi ma gandesc ca si daca ar i vorba de o sarcina nu ar aparea asa repede semnele.voi ce ziceti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ela (acum 14 ani)

buna va rog sa ma ajuti si pe mine, pe 23 dec am avut primul contact sexual, neprotejat, acum pe 14 ianuarie ar fi treb sa mi vina cm, mi am facut testul a iesit pozitiv (a doua liniuta se vede mai vag), am fost la medic a spus ca nu se vede nimic si ar treb sa mi fac un eco....eu am toate simptomele premenstruale..dureri de burtica in special jos, dureri ale sanilor,...si o secretie albicioasa, pastoasa dar numai dimineata...dureri lombare:( ....oare sunt insarcinata??? ar trebui sa astept pana sapt viitoare(sfatul medicului)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AURA (acum 11 ani)

E POSIBIL FA UN TEST DE SARCINA...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AURA (acum 11 ani)

VAROG SA MA AJUTATI SI PE MINE AM AVUT CICLU CU O LUNA IN URMA ACUM IAR TREBUIE SA VINA PE DATA DE 1 NOIEMBRIE DAR AM BURTA FOARTE IMFLAMATA ȘI NUȘTIU CE SA FAC.NU AM SIMTOME DE SARCINA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

necunoscut (acum 11 ani)

va rog,dde pe la sfarsitu lui 2012 mi-a venit o secretie...e albicioasa si densa, dar imi curg cateva picaturi.nu mia venit inca menstruatia,nu am avut niciun contact sexual...am 10 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

mai fa si u sex,si te mai relaxezi,scapi de durerile astea mari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: