Despre ciclul menstrual raspuns medic

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Krisztina Melinda cu 12 ani in urma

Am 17 ani . la 12 ani am avut prima menstruatie , pana la 14 ani mi-a venit regulat . Apoi au inceput dereglarile . vreau sa precizez si faptul ca anul trecut mi-au depistat un chist ovarian de 7 cm , dar nu l-am tratat si eram pe punctul de a fi operata , insa m-am impotrivit . Ca prin minune , cand mi-a venit urmatoarea menstruatie am avut dureri ingrozitoare , iar cand m-am dus sa-mi fac o ecografie , surpriza : nu am avut nici un chist . S-a spart ... Am mers si la un ginecolog , caci eram ingrijorata ca imi venea menstruatia tot la 2 luni , la fel ca si acuma . Mi-a prescris anticonceptionale , insa nu le-am administrat , deoarece dupa ce am citit ce scria pe prescriptia medicala(faptul ca te ingrasi de la ele) , atunci am lasat-o balta . Este vorba oare de dereglari hormonale ? Nu mi-am inceput viata sexuala . Sa merg la un endocrinolog ? Ce sa Fac ? ...Am facut si sport de performanta 10 ani ... poate fi asta cauza ?? V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde . Va Multumesc . .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

oligomenoreea (un ciclu ovulator de 35-40 de zile prin prelungirea perioadei proliferative) poate fi in legatura cu tulburari endocrine (hiperandrogenie, afectare tiroidiana), afectare ovariana. ar fi bine sa reluati consultul medicului ginecolog (pentru a exclue eventuale afectari din sfera ginecologica) si sa apelati la un medic endocrinolog . sportul de performanta este implicat in inducerea amenoreei psihogene (de stres , de efort)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ciclul menstrual.

Krisztina Melinda (acum 12 ani)

daca nu fac nimic in aceasta privinta risc sa nu pot avea copii in viitor ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aly (acum 9 ani)

Eu iti dau un sfat sa ei anticonceptionalele pentru ca intradevar ai o dereglare si anticonceptionalele te ajuta nu trebuie sa le ei toata viata doar citeva luni,daca maninci ponerat nu te ingrasi (anticonceptionalele nu ingrasa) mincarea ingrasa.Nu ti povestesc povestea mea dar creema ca am trecut prin astea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: