De ce menstruatia are aspectul acesta ?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de StefaniaN cu o luna in urma

Acum o luna mi a venit ciclul si a avut aspectul sangelui oxidat, negricios. Aceasta secretie a durat aprox 3 saptamani, in cantitati relativ mici. Timp de 2 saptamani s a oprit, iar luna aceasta pare sa aiba acelasi aspect. Cu alte simptome nu ma confrunt. Ultimul contact sexual a avut loc aproape 2 ani in urma, persoana a avut mai multi parteneri. E posibil sa am un posibil BTS care a fost asimptomatic pana acum? E posibil sa fie pe fond de stres, oboseala si alimentație incorectă?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Menstruatia cu aspect de sange oxidat, negricios, poate avea mai multe cauze. Este posibil sa fie vorba despre un flux menstrual vechi care se elimina mai lent. Sangele menstruatiei poate deveni maroniu sau negricios spre finalul menstruatiei, deoarece sangele vechi iese din corp. De asemenea, unele femei pot observa acest tip de sange la inceputul menstruatiei.

Cu toate acestea, daca secretia maronie sau negricioasa dureaza mai mult decat durata obisnuita a menstruatiei dumneavoastra, ar trebui sa consultati un medic. Acest lucru ar putea indica o problema la nivelul uterului sau al cervixului, cum ar fi fibroame, polipi, endometrioza sau chiar un cancer.

Este putin probabil sa fie un BTS (bolile cu transmitere sexuala), deoarece acestea de obicei cauzeaza simptome precum mancarimi, arsuri, durere sau secretii anormale. Totusi, unele BTS pot ramane asimptomatice timp indelungat. Contactul cu o persoana care a avut mai multi parteneri sexuali creste riscul de BTS, asa ca ar putea fi util un test.

Stresul si oboseala pot afecta ciclul menstrual, dar nu ar trebui sa cauzeze o secretie negricioasa sau maronie prelungita. De asemenea, alimentatia poate influenta menstruatia, dar nu in mod direct aspectul sau culoarea acesteia.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/problemele-ciclului-menstrual-cheagurile-de-sange-modificarile-de-culoar_5282

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: