Daca nu e sarcina, atunci ce-i?? HELLP

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Dii! cu 10 ani in urma

Buna seara, am 17 ani si Am o problema foarte grava...Trebuia sa-mi vina ciclul pe 10.04...si inca imi intarzie!!! Luna trecuta mi-a venit pe 14, vineri....si pe la 2 noaptea (parca), sambata, am facut dragoste cu prietenul meu si am zis sa incercam ceva nou, ceva care sa ne apropie mai mult unul de altul, am cazut de comun acord sa-si dea drumul in mine si asa a si facut! Am zis amandoi ca fiind in prima zi de ciclu nu are cum sa raman insarcinata...Si am vorbit si cu altcineva care a facut tot asa si a zis ca nu a ramas si ca sunt sansele foarte mici. Desi si-a dat drumul, eu am avut ciclu normal de 5 zile, cum aveam si inainte, la mijlocul lunii m-a durut putin burta si aveam si mai mult mucus...Numai ca am avut foarte foarte foarte mult mucus, cum nu am mai avut niciodata pana acum, chiar m-am speriat, pentru ca m-am fost si patat cumva si l-a un moment dat simteam mancarimi acolo jos, dar cred ca asta a fost de la bikini... Si acum inainte de data de 10 m-a durut si burta, spatele foarte tare...si acum ma dor si capul... Deci am avut toate simptomele pentru ciclu, iar azi dimineata am facut si un test si nu sunt insarcinata... Dar totusi ce se intampla? Da, stiu ca sunt stresata si am fost si inainte destul....deja incep sa ma stresez si mai tare pentru ca nu imi vine... VA ROG ajutati-ma!!!!! Stiu ca poate a fost o p***ae ce am facut amandoi, dar eu nu va zic asta ca sa ma judecati, eu vreau sa ma ajutati sa vad ce am... Aa da, mi-a mai fost si frig la picioare, am mai avut si chestii emotionale... Contraceptive nu iau, nu folosim prezervativul, ci metoda "p***atus-intreruptus"... VA ROG ajutati-ma cat mai repede posibil!!!!!!! Si va mai rog ceva, as dori sa-mi spuneti cat mai multe informatii despre pastilele care provoaca avortul hormonal(cum se numesc, cand pot sa le iau, ce siptome apar dupa ce le iau etc.) Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Carmen (acum 10 ani)

Din pacate, nicio zi din luna si nicio metoda contraceptiva nu e sigura. Nu te mai lua dupa ce spun altii. Menstruatia poate veni peste sarcina asa incat sa n-ai habar ca esti gravida. Sunt tot felul de situatii. E chestie de noroc sau nu. Nu te speria si mai tare acum. Daca au trecut macar 2 saptamani de la ultimul contact, iti poti face un test de sange beta HCG cantitativ, e ceva mai scump dar e cel mai sigur. Afli exact care e situatia. Si e important sa iti controlezi emotiile in momentele de tandrete. Nu te lasa luata de val si dup aia sa mori de grija. La o adica pe respectivul sigur n-o sa-l intereseze rezultatul. Si de ce sa se lase cu avort (adica crima) si plans cat cuprinde?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dii! (acum 10 ani)

Carmen multumesc pentru raspuns, dar daca se poate...cineva...sa-mi dea informatii mai clare despre situatia asta, cineva care ar stii daca am sau nu ceva(nu ma refer neapart la sarcina). Am uitat sa mentionez ca am luat si antibiotic: amoxicilina, timp de o saptamana, asta a fost exact dupa ce mi s-a terminat ciclul. Si Carmen, pe prietenul meu chiar il intereseaza. El isi face griji mult mai mari ca mine, el mi-a luat si testul....si ma intreaba aproape la fiecare ora daca mi-a venit...si se roaga la Dumnezeu sa-l ierte pentru ce a facut si sa-l ajute. Deci am un baiat de milioane langa mine, nu m-ar da pe nimic...si mi-a demonstrat asta de vreo 2 ani aproape ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 10 ani)

Am fost si eu in situatia ta...dar nu pt cateva zile, ci pt 2 luni si jumatate. Azi mi`a venit si mie :D dupa atata pauza. Am facut 2 teste si eu si aman2 au ieist negative. Am mai stat o saptamana asteptand sa`mi vina, si am avut simptome de menstruatie....si tot nu`mi venea, apoi am fost la ginecolog, unde mi`a zis ca am o amenoree. (Tulburari menstruale) Azi s`a hotarat si ciclu meu sa vina :D Incearca sa te duci la un doctor ginecolog, si vei afla mai exact ce ai. Insa eu una cred ca e pe drum . Ma ales daca zici ca ai simptome de menstra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 10 ani)

S`ar putea sa ai o infectie ,ca in cazul meu ,sau o amenoree. O sa`ti vina ai sa vezi. :) Cat despre pastilele care provoaca avort spontan, alea se elibereaza numai pe baza de reteta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dii! (acum 10 ani)

Da, m-am informat si eu despre amenoree....si chiar ma gandesc sa ma duc la ginecolog...faza e ca de acum sunt inchise cabinetele, doar e Pastele. Ce nu crezi ca e pe drum? Menstruatia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 10 ani)

Menstruatia...:D apare ea:D e stresant sa te gandesti numai la asta cateva zile, dar ia imagineazati eu..2 luni jumate :| Poate ai parte de o minune duminica de inviere , si te trezesti cu musafirii :D Sper ca ti`am fost de folos :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriannahc (acum 9 ani)

Mi-a intarziat mentruatia 3saptamani. Am facut un test de sarcina in prima saptamana de intarziere si mi-a iesit negativ. Am mai repetat o data testul acum cateva zile si tot negativ a iesit.
Am dureri de ovare in ultima vreme dar nici urma de menstruatie.
ma tot intreb daca cumva sunt insarcinata ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dii! (acum 10 ani)

Multumesc mult Iulia :* Sper din tot sufletul sa-mi vina. Stii vorba aia "Rau cu rau, dar mai rau e fara rau"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dii! (acum 10 ani)

Da, mi-ai fost de folos, am mai prins curaj ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Contraceptivele nu sunt sigure

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Acum daca esti insarcinata nu cred ca este o tragedie asta inseamna ca asa a vrut dumnezeu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Totusi primul lucru pe care trebuie sa l faci ar fi sa te duci la un ginecolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Poate este o usoara infectie dar daca o lasi netratata consecintele pot fi grave

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Dar fii optimista totusi nu te ingrijora mai mult decat este cazul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana19 (acum 9 ani)

Buna fetelor ,am si eu o intrebare pentru ca sunt foarte stresata,in urma cu o sapotamana am fost la Brasov cu prietenul meu avem 3 ani d relatie si am 19 ani si am zis ca e ok sa se intample intre noi, pt prima data si eu eram in timpul menstruatiei,s a inamplat a intrat putin cam 2 minute da nu si a dat drumul,si cam atat a fost desi neprotejat,si dupa ciclul a fost normal ink 3 zile in care nu s a mai intamolat nimic,doar ca acum am stare de greata si mi e foarte frica,aveti un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgy (acum 8 ani)

n data de 20 iulie, am avut relatii neprotejate dar el spune sa nu imi fac griji. Pe 26 iulie trebuia sa imi vina ciclul dar deja suntem in 4 august. Este posibil sa fiu insarcinata? Mentionez ca ciclul a venit regulat pana acum dar in luna iunie a venit din 1 pana in 6, apoi a mai venit din 29 a aceleiasi luni pana in 4 iulie...deci ar fi fost de 2 ori intr-o luna. Citind comentariile, recunosc..m-am speriat putin si am impresia ca am tot felul de stari: dureri de spate(care provin si din urma unui aaccident), oboseala si aceasta intarziere de 9 zile. Stari care ma gandesc si sa nu fie oarecum induse sau poate m-am stresat prea mult in luna iulie, ac***a si un examen.Sa revin la intrebare.exista riscul de a fi insarcinata? Va multumesc frumos si astept un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum 7 ani)

Buna ziua . Ma numesc Ionela si am 17 ani . In urma cu 7 zile am avut parte de primul meu contact sexual. Nu eram pregatita "sufleteste" sa fac asta ,dar ac***a o relatie de un 1 an cu iubitul meu m-am gandit ca poate este cazul . Am incredere in el deplina poate de asta am si facut-o .
Acum sunt foarte speriata . Nu am facut.o protejat ,dar nu a ejaculat in mine . El este foarte sigur ca nu o sa se intample nimic ,dar eu doar gandurile astea le.am . Nu vreau sa-mi stric viata si nici sa omor un copil pe care peste cativa ani mi l doresc. Menstruatia nu o am regulata ,dar imi vine la sfarsit de luna si inceput de alta luna de fiecare data . In primele zile am facut o de mai.multe ori .Vreau sa stiu care e riscul si dupa cate zile apar semnele unei sarcini . Va rog sunt foarte nelinistita !

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11609713781 (acum 3 ani)

Nu poți rămâne gravidă dacă sia dat drumu în tine eu ma chinui de aproape jumătate de an sa rămân gravidă și nu pot rămâne

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ariana (acum un an)

La fel și eu, daca ai ciclu neregulat și durează 36 -40 de zile ai probleme cu ovulația, iar dacă nu ți-a venit 2 luni sau o lună s-ar putea sa ai ovare polichistice...acum nu știu ai rămas ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: