Ciclul de 28 zile

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Adriana245 cu 15 ani in urma

Buna ziua! As dori sa stiu ce inseamna un ciclu de 28 de zile, mai exact ..se calculeaza incepand cu prima zi de menstratie pana la prima zi menstruatie din urmatoarea luna? as vrea sa stiu pentru metoda calendarului...Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

andrei178 (acum 15 ani)

Da, un ciclu de 28 de zile se calculeaza din prima zi a menstruatiei, pana in prima zi din luna urmatoare a menstruatiei. Adica, daca ti-a venit sa zicem pe 1, dupa 28 de zile daca iti vine, data de 28 devine prima zi a ciclului urmator. DAR, nu toate femeile au un ciclu exact de 28 de zile, poate fi regulat de 26 sau 30 de zile etc. Conteaza ca acest numar de zile sa fie contant. Daca intr-o luna iti vine la 28 de zile, in alta la 25 sa zicem, este ceea ce se cheama un ciclu mentrual neregulat. Iar referitor la "calendar", vezi sa nu te bazezi prea mult pe el, o femeie poate avea ovulatie diferita de luna la luna, chiar si in cazul unui ciclu regluat si mai ales in cazul unuia neregulat! Deci nu este o metoda contraceptiva pe care sa nu te bazezi prea mult. Numai Bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad26 (acum 15 ani)

M-a interesat si pe mine metoda calendarului. Iata mai multe informatii despre ea:
Femeia are nevoie de inregistrarea ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni. Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia (Ziua 1). Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare. Un ciclu menstrual inseamna intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu; poate varia intre 25 si 35 zile. Din ciclul menstrual cel mai scurt se scade cifra 18; se obtine numarul zilei in care incepe perioada fertila. Din ciclul menstrual cel mai lung se scade cifra 11; se obtine astfel ziua in care se termina perioada fertila. Exemplu: o femeie are cicluri menstruale cu durata cuprinsa intre 26 si 31 zile 26-18=8. Din ziua a 8-a a oricarui ciclu menstrual trebuie evitate contactele sexuale, deci poate avea contacte sexuale pana in ziua a 7-a, inclusiv. 31-11 0. Poate avea contacte sexuale dupa ziua a 20-a a ciclului menstrual (perioada de abstinenta: intre zilele 8 si 20 ale ciclului menstrual). Aceasta metoda nu este sigura 100%. La 100 de femei apar 9 sarcini.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yRyS (acum 13 ani)

BUNA ZIUA MA POATE AJUTA SI PE MINE CINEVA???LUNA TRECUTA MI-A VENIT MENSTRUATIA PE 21SEPTEMBRIE....LUNA ASTA PE KT AR TREBUI SA IMI VINA????AJUATI-MA SI PE MINE VA ROG MOOLT.MERCI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

s (acum 13 ani)

tot in jurul lui 21

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 13 ani)

mia venit ciclu pe 11 februarie si luna aceasta care ar fi data tot pe 11

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SABINA (acum 11 ani)

VA ROG MULT AJUTATIMA!!!EU NUS VERGINA SI DACA CICLUL MENTRUAL SA INKEPUT PE 3 FEBRUARIE LUNA VIITOARE PE CE DATA TREBUIE SA FIE?TOT PE DATA DE 3???NU INTALEG IN CHESTILE ACESTIA AJUTATIMA VA ROG!VA MULTUMESK!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 10 ani)

Am avut ciclu pe 27 mai, am avut contact sexual neprotejat la 21 zile dupa ultima menstruatie, este 30 iunie si nu mi-a venit inca, este posibil sa fii ramas insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgyana (acum 10 ani)

Buna ziua mia mia vn luna trecuta pe 30 seara si luna asta pe cat trb sa vn ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tatiana (acum 9 ani)

sall am si eu o intrebare , la mine ciclul mestrual se incepe pe data de 4 cind si cum dar nustiu cum este sa ia un ciclul de 28 de zile spuneti-mi va rog adica daca pe data de 4 se incepe ciclul sa numar zilele pinaa la urmatorul ciclu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 8 ani)

buna ziua mie mia venit pentru prima data pe 28. si luna asta nu mia mai venit deloc ,am intrat in luna uramatoare si tot nu mia venit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 8 ani)

Buna ziua . Luna trecuta mi-a venit ciclu pe 25 februarie si s-a terminat pe 3 . Acum suntem deja in 24 si nu a venit. Deobicei imi venea cu 1-2 inainte de ultima data . Oare sa fie din cauza faptului ca luna februarie a avut 29 de zile ? Va rog ajutati-ma ! 😯

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sofia (acum 8 ani)

buna ziua am si eu o intrebare luna trecuta misa inceput ciklu pe 8 martie luna aceasta pe ce data ar trebui spunetimi va rog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sofia (acum 8 ani)

si am si niste eliminari galbui si sinii parca sunt mai sensibili parc sau inkis la sfircuri e posibil o sarcina ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

me (acum 8 ani)

din data de 8 martie numeri 28 de zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 7 ani)

Buna .Am si eu o nelamurire .Mi-a venit ciclu pe data de 3 iunie ,iar pe 5 am facut sex cu prezervativ ,care din pacate s-a rupt .Am ciclu de 28 de zile .Vreau sa stiu daca pot ramane insarcinata ,lucru pe care deocamdata nu mi-l doresc .Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 7 ani)

Buna .Am si eu o nelamurire .Pe data de 3 iunie mi-a venit ciclu ,iar pe 5 am facut sex cu prezervativ ,care din pacate s-a rupt .As vrea sa stiu daca raman insarcinata ,lucru pe care nu mi-l doresc .Am ciclu de 28 de zile .Astept un raspuns cat mai repede .Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11527327137 (acum 5 ani)

Buna ziua. As dori sa stiu care este ziua de ocupație la un ciclu de 27 zile. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11535877069 (acum 5 ani)

Bună ziua, am și eu o nelămurire, ma ajuta cineva ca să inteleg și eu cum e cu ciclul la 28 de zile cum se calculează perioada fertila. Mie nu îmi întârzie ciclul, în schimb mai sunt luni, în care îmi vine mai repede cu 1 zi. Dar nu întotdeauna, în rest e regulat. Cum îmi dau seama de zilele fertile? Ultimul ciclu l-am avut pe data de 08.08.2018, trebuie sa îmi vina pe data de 8 septembrie, care sunt zilele fertile? Va mulțumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11569913199 (acum 4 ani)

Mia venit menstruatia pe 8 septembrie cand ma astept la menstruarie pe ce data

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11573306833 (acum 4 ani)

Luna septembrie mia venit de 2ori La început și La sfârșit lună octombrie mi-a venit Pe 25 La început mi-a Curs Ceva marou a două zi mi-a Curs multe dupaia 2zile roz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2