Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului
SfatulMedicului.ro Comunitate Ciclul menstrual Ciclu menstrual dupa chiuretaj?

Ciclu menstrual dupa chiuretaj?

Membru anonim · acum un an
Bună ziua. Mi-a venit menstruatia pe 12 Ianuarie și m-a ținut pana pe 17. În 18 și 19 am fost curata, iar în 20 mi-a venit din nou, dar nu rosu, maro închis spre negru. Menționez ca am făcut un chiuretaj pt polip pe uter în septembrie. Oare ce poate fi? Ajutati-ma va rog ca nu mai știu ce sa fac.
Raspunde
−50%până la

Aplicația Sfatul Medicului

Prima ta întrebare, mai ieftin în aplicație

Descarcă aplicația și pune prima întrebare cu până la −50% reducere.

Scanează pentru a descărca aplicația SfatulMedicului Scanează cu telefonul
App Store Google Play
Raspunsuri (1)
SfatulMedicului
SfatulMedicului
acum un an
Buna ziua,

Ceea ce descrieti se numeste metroragie si poate fi o eventuala consecinta a chiuretajului.

Desi chiuretajul este, in general, o procedura sigura, uneori poate avea anumite complicatii, precum sangerari anormale sau probleme hormonale. De asemenea, culoarea maro inchisa pana la negru a sangerarii poate fi cauzata de faptul ca sangele este vechi, adica a stat in uter pentru o perioada inainte de a fi eliminat.

De asemenea, sunt si alte motive pentru care menstruatia dvs. poate sa fie diferita, precum stresul sau alte probleme de sanatate.

Cel mai bine este sa va adresati unui medic specialist care sa va faca o examinare amanuntita si sa decida care este cauza exacta a acestei schimbari.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/metroragie_1764
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/factorii-de-risc-si-cauzele-aparitiei-metroragiilor_17143
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645
0 Raspunde
Raspunde la intrebare
Scrie raspunsul, apoi te autentifici rapid (sau iti faci cont) ca sa-l publici — textul nu se pierde.

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.

Ai si tu o intrebare?

Comunitatea Sfatul Medicului e pregatita sa raspunda, gratuit.

Urmareste Sfatul Medicului

Aboneaza-te la Newsletter