Buna seara am fost la control la ginecolog după naștere, am născut acum 10luni și nu mi-a venit men?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Sandu Cristina-Nicoleta cu o luna in urma

Am fost la ginecolog și doctorul mi-a dat niște pastile pentru reglarea ciclului menstrual și nu mi-a venit nici acum mentionez ca alaptez și am născut acum 10luni și nu stiu ce s-a fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Dupa nastere, menstruatia poate sa nu apara pentru o perioada variabila de timp, mai ales daca alaptati. Ovulatia si menstruatia pot fi influentate de hormonul prolactina, care este produs in timpul alaptarii.

Este normal ca menstruatia sa nu revina imediat dupa nastere, mai ales in timpul alaptarii. Insa, daca ati luat deja pastilele pentru reglare si inca nu v-a venit menstruatia, ar trebui sa mergeti la medicul ginecolog pentru un control suplimentar si eventual niste analize.

Corpul fiecarei femei este unic si se recupereaza in ritm propriu dupa nastere. Nu trebuie sa va ingrijorati, dar este bine sa fiti atenta la semnalele corpului dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie sau un medic ginecolog www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: