Problemă unghie încarnată

Chirurgie estetica
Intrebare postata de Remus Andrei cu 9 ani in urma

Bună ziua. În Mai 2013 am suferit o intervenţie de ''smulgere'' a unghiei încarnate de degetul mare, piciorul stâng, la sfaturile unui medic chirurg. Am făcut operaţia, iar până în septembrie 2013 nu am purtat nimicc peste picior (nici sosete, nici încălţăminte) umblând doar cu şlapi şi bandajat la deget aşa cum mi-a cerut doctorul. În septembrie 2013 în prima zi de şcoala, am plecat la 07:30 de acasă, neavând nimic la deget, era totul normal capână acum, pe la ora 10:30 - 11:00 am ajuns acasă şi surpiză, soseta plină de sânge, m-am spălat imediat la picior şi am dezinfectat cu betadină şi apă oxigenată, din septembrie până aproape de începerea verii 2014 am tot continuat acest ''tratament'', iar pe la începutul verii 2014 a început să nu mai curgă puroi, carnea crescută peste unghie uscându-se, iar in septembrie 2014, aceeasi problemă, s-a infectat iar, precizez că s-a infectat în coltul opus unde se afla înaintea operaţiei din mai 2013. Acum câteva zile, degetul mare de la piciorul drept a început să mă doară, coltul crescuse în carne şi m-am gândit să-l tai, l-am tăiat am dezinfectat cu apă oxigenată, şi la 3-4 zile a început să doară şi să-mi crească o bucăţică de carne peste locul unde am tăiat colţul, acum mi-e frică să nu păţeşc şi la piciorul drept ca la piciorul stâng. Acum am 2 întrebări şi sper să mă puteţi ajuta.
1. Dacă voi mai face o operaţie la piciorul stâng, operat deja în mai 2013, care sunt şansele să mă vindec complet?
2. În cazul problemei numărul 2, ce aş putea face pentru ca acea bucăţică de carne să nu se dezvolte şi să păţesc la piciorul drept ca la cel stâng.
Cer sprijinul dumneavostră în rezolvarea problemelor mele, niste sfaturi, tratamente din partea celor care au avut/ au aceeaşi problemă şi s-au vindecat cu un tratament, aştept răspunsul unui medic/ persoanelor care au trecut/ trec prin aceleaşi probleme ca ale mele. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Remus Andrei (acum 9 ani)

Pot oferi poze în abele situaţii dacă este nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GinieAna (acum 8 ani)

Si eu am avut o astfel de problema cu o unghie incarnata si ti-l recomand pe dr calin dobos, eu la el am mers si n-am mai avut probleme dupa. si eu am incercat o perioada sa o tratez singura, dar n-a functionat, cel mai bine e sa mergi la dr.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manuela (acum 8 ani)

Buna. Am si eu o problema cu o unghie incanata, am incercat sa o tratez insa ma doare destul de tare si deja am inceput sa intru in panica. Ma gandesc serios sa merg la un specialist inainte sa se agraveze si din cate am auzit dl dr Calin Dobos ar lucra foarte bine. Remus, tu cum ai rezolvat problema de la piciorul drept pana la urma?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: