Cicatrice

Chirurgie estetica
Intrebare postata de Marius367122301 cu 15 ani in urma

Buna ziua. am avut o pata de culoare cafea cu lapte cu 10-15 nevi pigmentari la nivelul hipocondrului drept pe care am excizat-o la 13 ani. in urma operatiei s-a format o cicatrice cheloida pe care am operat-o de curand(la circa 7 ani de la prima operatie). din cate observ se formeaza iar cheloida. sunt curioasa daca exista tratamente non-chirurgicale care pot diminua forma cicatricei in aceasta perioada de pana in 6 luni. multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

victor59104988 (acum 15 ani)

Tratamentul nechirurgical al cicatricilor cheloide consta in aplicare de gel special (silicon, contractubex, etc)sau injectarea directa cu corticosteroizi. Rezultatele, de cele mai multe ori satisfacatoare, apar dupa o perioada variabila de timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina653112155 (acum 15 ani)

poti incerca crema si folie CIMEOSIL - se gaseste numai in cabinetele de chirurgie estetica si da rezultate foarte bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 9 ani)

Buna ziua, sunt" posesoarea" unui cheloid auricular drept. Am suferit doua intervenții chirurgicale pt extirparea lui dar fara rezultate, am incercat injectii cu cortizon, si diprophos...nici un rezultat. Am folosit tinctura din ceara de albine si rasina de conifere ....nici un rezultat.
Acum la 3 ani dupa ultima operatie a crescut foarte mult...nu știu ce sa mai fac ...ma poate ajuta cineva cu vreun remediu? Pt evebtuale remedii aceasta este adresa mea de Mail: [email protected]
Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 8 ani)

Cand eram mai mica s-a spart un geam la scoala si o bucata mi-a cazut pe mana si mi-a ramas o cicatrice tare urata. Am tot crezut ca se vindeca singura dar fara succes.
Am aflat de la o prietena din facultate ca a reusit sa se vindece de cicatricile lasate de acnee cu ajutorul unui gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E si mi-a zis ca il folosesc ca e tare eficient.
Am folosit acest gel si a fost bun, m-a ajutat cu cicatricele si il recomand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1482767340 (acum 7 ani)

Recomand si eu, chiar functioneaza acest produs, gel natural de la Dermae. Eu am cautat mult timp un produs care sa ma ajute cu cicatricele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: