Bianca - arsura grad II-B raspuns medic

Chirurgie estetica Arsuri externe
Intrebare postata de AlexAna-Bianca cu 13 ani in urma

Buna ziua,
copilasul meu e internat la Grogore Alexandrescu cu arsuri de gradul II-B pe ambele palme.
degetelele vor scapa, se vor refac in timp dar pe palme i-a aparut escara de culoare alba. palma stanga da semne de recuperare insa palma dreapta va necesita interventie chirurgicala - grefa. imi puteti spune va rog cat de dificila este interventia, ce riscuri implica, ce sanse are ca pe viitor, sa nu ramana cu semne (cicatrici) inestetice ? mentionez ca Bianca are in prezent 1 an si 2 saptamani.
multumesc
Alexandru Dulacioiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Iuli (acum 13 ani)

Stimate domn,

Imi pare rau pentru evenimentul atat de dureros prin care treceti. Ceea ce doresc sa va spun este ca trebuie sa aveti incredere. Avantajul fetitei dvs este, in mod poate paradoxal, varsta. Copiii se vindeca mai usor decat adultii, de multe ori (uitati-va la nou nascutii arsi la Giulesti!). Riscurile autotransplantului nu sunt mari si interventia nu este extrem de dificila. Este vorba totusi de o interventie, insa acest tip se face in mod obisnuit in astfel de cazuri. Recuperarea ar trebui sa fie buna, va trebui sa faca pansamente zilnice si sa ia tratament o perioada, pentru a preveni respingerea grefei, insa in principiu nu ar trebui sa fie probleme.
Este posibil sa ramana cu unele cicatrici insa aceasta ar trebui sa fie ultima dvs grija. Atata timp cat acea manuta va fi functionala, va putea scrie (este totusi dreapta!), apuca, ridica ceva etc, cicatricile nu mai au nici un fel de insemnatate. Medicii trebuie sa fie atenti la felul in care ii vor pansa manuta in asa fel incat cicatricea sa nu faca cheloid si sa i se stranga palma. Mana trebuie pansata cu degetele departate catre spate (imaginati-va ca aratati cuiva semnul "stop", sau "opreste-te"). Inca o data va spun, aveti incredere si totul va fi bine. Chiar daca vor exista cateva cicatrici, acestea se pot opera estetic ulterior. Partea functionala este cea mai importanta, nu cea estetica.
Am o cunostinta care la varsta de 1 an si ceva a pus manuta pe fierul incins. Arsura a fost grava si a necesitat tratament indelungat, pansamente etc, insa acum baiatul respectiv este medic! Asa ca accidentul respectiv nu a avut nici o consecinta asupra dezvoltarii ulterioare.
Va doresc multa sanatate si odata acest hop trecut, aveti mare mare grija de fetita in orice moment. In primul rand sa nu se mai intample asa ceva si pe urma va trebui sa fiti atenti la orice semn ca ceva ar fi in neregula.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexAna-Bianca (acum 13 ani)

Va multumesc pentru incurajare.
Am fost distrus ca parinte cand Dna Dr Giuvelea mi-a spus ca e arsura de gradul II-B. Despre sotia mea nici nu mai vorbesc, ea era cu copilul acasa...incerc sa o incurajez, sa-i fiu aproape. Degetele sunt functionale, tendoanele nu au fost atinse. Spre norocul ei, daca putem sa vorbim de noroc in aceasta situatie, degetele nu sunt afectate in aceeasi masura cu podul palmei. Din acest pct de vedere stam linistiti, sunt functionale si, conform spuselor dnei Doctor, se vor reface complet fara interventie chirurgicala.
De operatie in sine mi-e frica, si de riscurile postoperatorii. De anestezie - vorbim totusi de un copil de 1 an, de posibilitatea de respingere a grefei s.a. Tratamentul il vom face indiferent cat va dura. Avem un copilas atat de frumos, un copil dorit din tot sufletul, un copil iubit...vom face totul pt el. Dar stiti cum e, teama de necunoscut isi spune cuvantul. Ma mai documentez prin tratatele de medicina si diverese articole de pe internet..dar nu am gasit nimic concret, niciun articol pe care sa-l pot asocia cazului copilasului meu.
Tot ce mi-a ramas de facut e sa sper..si sa pun intrebari in eter, in speranta ca voi gasi oameni, asa ca dumneavoastra, care sa-mi funizeze macar cateva informatii..sa inteleg si eu ce se intampla cu copilasul meu si la ce trebuie sa ma astept pe viitor. Desigur aceste informatii imi vor fi furnizate si de doctorul care se ingrijeste de copil...dar dupa 7 zile inca nu stiu nimic concret, dna doctor fiind foarte rezervata. A nu fi inteles gresit, nu am ce sa-i reprosez dnei Dr Steluta Giuvelea. Ba dimpotriva am tot respectul pt dansa. In primul rand pt ca isi face meseria fara vreun interes pecuniar din partea noastra...iar in al doi-lea rand pt ca ne-a demonstrat ca, inainte de a fi doctor, este OM.
Va multumesc inca o data si imi cer scuze daca am mai scris fara noima...inca nu ne-am revenit din soc...inca nu ne vine sa credem ca, pt o secunda de neatentie, copilasul nostru trece acum printr-o asemenea suferinta...si poate va mai trece multa vreme de azi inainte.
o seara buna va doresc.

cu stima,
Alexandru Dulacioiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Exista in homeopatie cateva remedii minunate care au un efect incredibil la arsuri. Efectul lor la copii mici este si mai rapid.
Unele din ele se dau imediat dupa arsura, dar acum este deja prea tarziu si trebuie ales un remediu
dupa simptome. Pe langa acel remediu se mai foloseste si remediul homeopat Calendula (CH15 ) care este in stare sa repare tesutul fara ca sa ramana cicatrice. Trebuie adiministrat zilnic de 2-4 ori timp de mai multe zile (10-15) sau pana nu mai este nevoie de el.

Insa cel mai eficient remediu pt. refacerea pielii dupa arsuri nu este homeopat, desi aceasta este cea mai eficienta:
se ia ia vata din bumbac sau, daca nu se gaseste, un tricou alb de bumbac 100%, se arde o bucata din el pana se face cenusa si se amesteca cenusa cu ulei de masline extra virgin, pana se obtine o pasta care se aplica ca un strat de piele peste pielea arsa. Se reinnoieste din cand in cand, la nevoie.
Stratul acela protejeaza pielea de infectii si regenereaza pielea care se formeaza sub el intr-un mod incredibil. Acest remediu este atat de eficient incat medici homeopati celebri au inceput sa-l foloseasca in mod standard inlocuind anumite remedii homeopate. Aceasta metoda este in stare sa vindece pana si arsuri de gradul 3 fara cicatrice si este o metoda indiana veche de cateva mii de ani.

Incercati remediile acestea sau mergeti la unul din urmatorii medici homeopati, pt. prescirerea unui remediu special pt. starea pielii dupa arsura (medicul va va prescrie si Calendula):
Dr. Silvia Nedelcu - Bucuresti
Dr. Ileana Randasu,- Bucuresti
Dr. Pavel Chirila - Bucuresti
Dr. Ioan Dumitrescu - Bucuresti

Din pacate absolut toate cremele care se folesc in medicina la arsuri sunt contra vindecarii corecte a tesutului si duc mai degraba la formarea de cicatrice. Putini oameni stiu ca spalarea cu apa (rece), asa cum se face in medicina este daunatoare in aceste cazuri si cel mai bun remediu la arsuri este otetul (eventual un pic diluat).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexAna-Bianca (acum 13 ani)

buna searadle Dr Ionescu,

va multumesc pentru sfat. Ac***a acceptul dnei Dr Giuvelea am incercat astazi sa-i cumpar copilului, la recomandarea unei colege al carei copilas a suferit de asmenea de arsuri, urmatoarele medicamente homeopate: Calendula CH 30, nu 15; cantaris ch7 si carbonicum acidum ch9.
farmacista insa nu a dorit sa-mi c***aa respectivele produse pt ca nu aveam reteta. a fost insa f amabila si mia explicat ca, desi in mod normal pot sa cumpar produsele respectiva fara reteta, nu doreste sa mi le c***aa pana nu vin cu o reteta..ca sa se asigure ca am fost cu copilul la un doctor specialist, in masura sa recomande tratamente homeopate, cu concentratiile aferente varstei si greutatii copilului.
eu m-am dus sa le cumpar stiind ca produsele homeopate in caz de adimistrare nu au efecte adverse...in cel mai rau caz nu isi fac efectul. Farmacista ins ami-a spus ca, daca concentratia nu este buna, pot fi si ele toxice pt un copil de 1 an.
va multumesc pentru informatiile transmise. Dupa ce scot copilasul din spital il voi face o programare la unul sau doi dintre doctorii enumerati de dvs in mesajul transmis.

inca o data va multumesc
o seara buna

cu stima,
Alexandru Dulacioiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexAna-Bianca (acum 13 ani)

stimate domn,

cu tot respectul...otetul i-ar fi provocat copilului dureri ingrozitoare..este acid..i-ar fi accentuat durerea si mai mult..apa raceste rana iar caldura nu se mai propaga in tesuturi...
eu foloseam otetul cand aveam frisoane..in copilarie. inp***am sosetele in otet si apa rece...dar sa dai cu otet pe o rana deschisa...
mai mult nu vreau sa comentez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexAna-Bianca (acum 13 ani)

Astazi ne asteptam sa primim confirmarea doctorului pt operatie. Asta dupa ce in week-end am vb cu un anestezist care ne-a spus ca, in general, cazurile de arsuri II-B cum are Bianca, ajung pe masa de operatie.

In aceasta dimineata doctorul i-a pus pe asistenti sa curete mai bine rana..mai insitent...dupa aceasta operatie escara alba a inceput sa se indeparteze putin si manutele sa-i sangereze.
Mana drepta mai putin iar mana stanga mai mult...are niste dureri groaznice mititica.

In principiu asta e un nou semn pozitiv, cred eu...dar tot nu excludem varianta operatiei.

In plus, acum stau in cumpana...ar fi mai bine sa o lasam sa se recupereze singura (asumandu-ne riscul sechelelor si eventualelor interventii de retusare ulterioare) fie insistam pt grefa...asumandu-ne riscurile interventiei (respingerea grefei...)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Stimate domn,

Respingerea autogrefei nu se intampla frecvent. Daca fetita are nevoie de aceasta operatie (recomandata de medic), nu ezitati. Vindecarea de la sine prezinta riscul important al cheloidului (poate gasiti poze pe Internet) si fiind vorba de manuta dreapta, situatia si interventia ar fi atunci mult complicate. Legat de ceea ce ati scris, sangerarea este semn bun, este semn ca tesutul necrozat nu este "mort" de tot si permite medicului sa evalueze profunzimea ranii. La gradul II-B, arsura este de gravitate medie spre accentuata, insa nu este foarte grava sau irecuperabila, Doamne fereste.
Vedeti ce va recomanda doamna doctor si actionati in consecinta. Daca dansa considera ca fetita se poate recupera singura, nu are rost sa insistati pt operatie. Intr-adevar fetita poate avea ceva dureri acum (insa banuiesc ca i se dau analgezice cat de cat) insa va spun doua lucruri care poate va incurajeaza un pic: durerile sunt semn "bun" in sensul ca arata ca terminatiile sunt bune si dupa cum spuneam, tesutul nu este mort in profunzime. Al doilea lucru, daca va poate incuraja asa ceva, este ca dupa ce va trece fetita peste aceasta trauma, singurii care veti tine minte totul sunteti dumneavoastra, parintii. Ea nu va vedea decat eventual niste cicatrici minime pe care va sti ca le are dintotdeauna. Nu va mai tine minte nimic din tot ceea ce se intampla. Aveti incredere ca va fi bine. Va reamintesc de cunostinta mea, baietel de un an si ceva in aceeasi situatie (arsura in podul palmei, dupa ce fusese si operat de un cancer cu cateva luni inainte....) care acum este medic si sanatos tun.
Nu va lasati coplesiti si mai ales nu ii aratati fetitei disperarea sau tristetea dvs. Trebuie sa fiti puternici si sa aveti incredere ca va fi bine, si asa va fi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexAna-Bianca (acum 13 ani)

Buna seara,

tocmai m-am intors de la spital. Bia e atat de fericita cand ma vede. Psihic copilasul e ok si asta nu poate decat sa ma bucure. Asa cum spuneti si dvs varsta mult prea frageda e in avantajul ei.
Dna Dr Giuvelea mi-a spus ca vrea sa mai traga putin de timp, sa vada cum evolueaza Bia. Asta pt ca desi ieri i-au sangerat ambele palme..in seara aceasta au sangerat mai putin. Atat noi cat si dna Dr speram sa se recupereze totusi singura. Sa nu apelam la operatie decat daca situatia o cere.
Traim in fiecare zi cu speranta ca va fi bine...vestile vin insa cand una calda cand una rece...
Va multumesc tare mult pentru incurajarile dvs. Desi suntem straini si nu aveti nicio obligatie, ma bucur ca exista si oameni ca dvs.
O sa avem de tras minimum 1 an...posibil insa si 2 ani cu recuperarea..dar copilasul nostru merita orice efort....poate va fi bine..
O intrebare as mai avea. Nu am cunostinte aprofundate despre chirurgia plastica dar stiu ca o grefa, daca este acceptata de organism iar tratamentul postoperator este facut intr-un mod exemplar, va evolua, va creste o data cu maturizarea copilului. Am auzit insa de la o cunostinta ca grefa nu creste si ca aceasta trebuie schimbata odata cu cresterea copilului. Mi se pare imposibil, dar poate fi totusi adevarat ? Sper sa intelegeti ca acum orice informatie primesc o procesez prin prisma omului profan in acest domeniu dar si disperat. desi mi-e greu sa cred ca acea grefa trebuie sa fie schimbata...ma sacaie inca intrebarea: daca e adevarat ?

va multumesc

cu stima,
Alexandru Dulacioiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Stimate domn,

Nu, grefa nu trebuie schimbata. Este vorba de o bucata de piele care este INTEGRATA in restul pielii din jur (desigur daca nu este respinsa). Dupa cum stiti, pielea este foarte elastica, astfel ca in principiu nu ar trebui sa existe probleme cum ar fi lipsa de extensie. Daca palmuta fetitei se poate recupera de la sine atunci este cu atat mai bine. Daca nu, se poate apela la grefa cu incredere.
As mai dori sa va mai spun ceva, daca imi permiteti: persoana ce se autointituleaza "dr. ionescu" nu este medic, ci o persoana ce incearca sa promoveze remediile homeopate discreditand in acelasi timp medicina alopata, ceea ce un medic homeopat (care a absolvit in mod OBLIGATORIU medicina si s-a supraspecializat in homeopatie) nu ar face niciodata. V-as sfatui deci sa nu plecati urechea la astfel de recomandari neavenite (cu enormitati de genul pasta din cenusa si ulei peste arsura!) si sa continuati tratamentul prescris de doamna doctor Giuvelea, fara alte aporturi suplimentare si inutile. Daca homeopatia ar fi atat de atotputernica, atunci medicina alopata nu ar mai exista.
Va doresc si dvs, si Biei multa sanatate si sa treceti cat mai usor peste aceasta incercare a vietii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexAna-Bianca (acum 13 ani)

va multumesc tare mult...
asa stiam si eu, daca grefa e acceptata va creste, se va modifica odata cu corpul copilului.
nu plec urechea stimata doamna sau domn...in niciun caz nu as fi apelat la acel remediu cu cenusa...pe vremea bunicii mele se folosea acest remediu...si nu cred ca a facut prea mult bine.
din disperare am dorit sa apelez la un tratament homeopat dar recomandat de un parinte pe care il cunosc, al carui copilas a trecut prin aceleasi suferinte ca si Bia.
in niciun caz nu voi pune la indoiala sfaturile dnei Dr Giuvelea. vom urma intocmai indicatiile dumneaei...traiam insa cu impresia ca medicamentele homeopate nu-ti pot face niciun rau, astfel ca hotarasem (numai dupa ce am consultat-o si pe dna Dr) sa incercam si aceasta alternativa..pare-se insa ca nu e chiar asa.

va multumesc inca o data, din tot sufletul meu de parinte.

cu stima,
Alexandru Dulacioiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Popescu MDr. Marius Popescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

1. Autogrefa nu poate fi respinsa de organism (organismul isi respinge propriile celule doar in boli autoimune) .
2. Exista posibilitatea ca o grefa sa nu se integreze (sa "nu prinda"), din diverse cauze, dar daca procedura este efectuata corect sansele ca o grefa sa prinda tind spre 100%.
3. Grefa va creste o data cu organismul, dar elasticitatea zonei care a necesitat grefare poate fi mai mica decit a pielii normale, si in timp sa mai fie nevoie de alte interventii reconstructive .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Chirurgie estetica.

AlexAna-Bianca (acum 13 ani)

va multumesc pt informatii.
dna Dr Giuvelea a considerat ca nu e cazul sa o opereze pe Bia.
Acum ingerasul e acasa. suntem insa in aceeasi situatie disperata. nu stim cum va evolua Bia. Ne rugam sa nu faca cheloide. sa nu apara complicatii ulterioare. sa nu i se stranga palma...sa devina functionala..sa-i revina simtul tactil.
suntem atat de "disperati" incat luam in calcul si urmarea unui tratament din medicina alternativa...orice...numai sa fie bine copilul.
acum ii schimbam pansamentul o data pe zi...si o ungem cu actovegin. nu stiu insa cat de mult o ajuta aceasta crema...si cum poate ea sa impiedice aparitia cheloidelor...
speram sa fie totul bine...

cu stima,
Alexandru Dulacioiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Stimate domn,

Formarea sau nu a cheloidelor nu depinde de dumneavoastra sau de medic, ci de felul in care acea piele va "sti" sa se refaca singura. Nu cred ca este cazul sa fiti disperati. Pana una alta nu a fost nevoie de grefa, deci situatia nu este chiar asa de grava. Iata ca ceea ce v-am spus eu v-a confirmat dl. dr. Marius Popescu, ceea ce ma bucura. Va rog insistent sa va linistiti atat dvs cat si mama fetitei, sa va pastrati calmul si sangele rece si sub NICI O FORMA sa nu ii aratati fetitei prin ce treceti. Inca o data, sunt convinsa ca fetita va fi bine iar dumneavoastra trebuie sa fiti niste parinti cu capul pe umeri. Medicina alternativa nu cred ca are cu ce sa o ajute. Oricum va sfatuiesc serios sa va consultati cu doamna doctor in orice intentionati sa ii dati fetitei sau mai rau, sa ii aplicati pe rana...
Sanatate multa si curaj, ca va fi bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexAna-Bianca (acum 13 ani)

buna ziua,

dna Dr. a fost f intelegatoare. Ne-a spus ca intelege prin ce trecem si ca, daca noi ne simtim mai bine apeland la medicina alternativa, avem acceptul dansei sa incercam. ambele situatii prezinta aceleasi riscuri. ne-a dat acceptul cu conditia sa venim in continuare la controale periodice. copilului nu-i poate face niciun rau, nu-i va agrava situatia pt ca recuperarea depinde in mare masura de copil si mai putin de tratamentul aplicat (exceptand foliile de silicon sau pansamentele care sa exercite presiune pe palme). sa vedem...nu e o decizie usoara. dar vrem sa facem orice e omeneste posibil pt copilul nostru.
ati auzit vreodata de dna Dr. Ardeleanu Elena din Bucuresti ? suntem tentati sa apelam si la ajutorul dansei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11539515983 (acum 5 ani)

Cum sunt manutele fetitei dvs dupa atata timp? Trecem si noi prin ceva asemanator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

am suferit o operatie pe nas deoarece am avut hemangion.am facut operatia la varsta de un an si cateva luni,acum am 20 de ani si va spun k desi eu m-am resemnat ca asa sunt,alte persoane ma crtitica si ma resping pentru ca am aceasta problema.Mi-e foarte greu..As vrea sa va intreb daca se poate face ceva sa nu se mai cunoasca,desi a trecut acest timp..VA rog frumos sa-mi raspundeti.Va multumesc frumos,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Popescu MDr. Marius Popescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Consultati un specialist Chirurgie plastica. Aproape orice cicatrice poate fi imbunatatita, la orice varsta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carla mihai (acum 13 ani)

buna seara! pt. Bia va recomand produse din aloe vera de la o companie ce de 33 de ani este lider mondial,iar produsele sale au cele mai exigente certificari in materie de aloe vera. nu stiu daca am voie sa spun numele companiei aici,dar va pot da detalii . adnana_2967.va pun la dispozitie toate materialele si recomandarile medicilor din cadrul companiei. o sa se vindece Bia fara probleme,pt. ca dragostea ce i-o purtati ,gandurile pozitive,se intorc din Univers, precum un bumerang! multa sanatate si curaj!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

buna ziua,stimate domn, am si eu un baietel de 4 anisori,operat in acelasi spital care a inceput sa faca cicatrice cheloida.din pacate rana lui nu tolereaza foaia de silicon:(((
sunt disperata si as dori sa vorbesc cu parinti care au trecut prin acelasi necaz.
asta este adresa mea : [email protected]
daca aveti timp&imi puteti impartasi din experienta dumneavoastra v-as fi tare recunoscatore.
sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daria (acum 10 ani)

Buna ziua.am si eu o intrebare.am 27 de ani si la varsta de 6 ani m''''am ars pe piciorul drept cu ulei incin.nu am avut posibilitatea șa fac operatie.iar acum este f incomod.ac***a si marimea a trei palme .as dori sa stiu daca prin operatie pot scapa complet de ea.dar nu as dori sa mi se recolteze grefe de piele de la mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2