Masea umflata

Caria dentara
Intrebare postata de nicoleta432 cu 15 ani in urma

Postez si eu problema mea , care sta in felul urmator : de 2 am o masea umflata care in fiecare noapte s-a extins . Mentionez ca iau de 2 zile amoxicilina (1 la 6 ore) . Nu am dureri deloc doar ca ma jeneaza si e inestetica umflatura obraz+ochi mai nou :(( . Ce trebuie sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (138)

nicoleta432 (acum 15 ani)

Postez si eu problema mea , care sta in felul urmator : de 2 am o masea umflata care in fiecare noapte s-a extins . Mentionez ca iau de 2 zile amoxicilina (1 la 6 ore) . Nu am dureri deloc doar ca ma jeneaza si e inestetica umflatura obraz+ochi mai nou :(( . Ce trebuie sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 10 ani)

pt durere si umflatura(puroi luati amoxacilina (1000 mg) 1 la 12 ore si va trece eu am avut puroi si mia trecut dupa cateva zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIANA-ANA (acum 15 ani)

Buna
Te sfatuiesc sa mergi la un stomatolog, si eu am avut probleme si nu le-am tratat la timp si infectia se muta de la una la alta, cateva saptamani am tot avut maselele umlate
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fanel (acum un an)

Acum 2 săptămâni am avut măseaua umflata și am loat antibiotic. Și acum sa mutat la alta din partea de sus am 10 zile de antibiotic și nici un efect ce pot face

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

utzadriano (acum 14 ani)

Buna ziua ma numesc Adi ,sunt din Ploiesti si am o problema cu o masea umflata de 4-5 zile.am luat zimox(amoxacilina 1g)una la 12 ore si mai rau se umfla in loc sa scada.Nu stiu ce as pute face in acest caz.
daca ma duc la doctor credeti ca v-a putea sa imi dea drumul la aceasta infectie fara sa scoata maseaua(este doar o parte +radacina),sau poate sa faca exctractia cu maseaua umflata?Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena mariana (acum 10 ani)

Buna seara am dureri mari de mesae nu stiu ce sa fac am loat amoxicilina la 6ore si calmante dar degeaba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bîrle Mario (acum un an)

Te sfătuiește sa mergi la urgenta și sa te opereze și sa iti scoată puroiu, asa am făcut și eu doare un pic dar nu mai suferi, și va trebui sa iei brufen și amoxicilina 1000mg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionelaa (acum 14 ani)

buna am si eu o problema grava am maseaua umflata de 2 zile iau antibiotice si mai rau se umfla si sa mutat in fata la dinti din pacate azi nu pot ajunge la stomatolog este unchis va rog spunetimi ce sa fac sa se desumfle mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana din suceava (acum 14 ani)

buna sa va spun si eu povestea mea de 2 luni sufar de o durere de masea cumplita durere ce sa extins la ureche,gat,ochi nu dormeam noptile decat cu aulin- praf.ieri sotul practic m-a obligat sa merg la doctor si dupa ce mi-a facut 2 anestezii - maseaua era de minte si a trebuit impartita in doua - mi-a scos maseaua fara sa simt decat piscatura acului.Stau si ma intreb oare a meritat 2 luni de chin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan Valentin (acum 14 ani)

Va voi da aici un sfat care chiar functioneaza: -Va amestecati niste apa cu sare si tineti acolo la maseaua care va doare vreo 20 secunde. -Apoi va puneti pe o bucata de vata niste spirt (sau parfum) si o bagati la masea. -Si va bagati vata in urech durerea va trece intr-un minut> Serios Pentru alte remedi contactati id: bogdan_nicu76

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 11 ani)

taci naibi ba cu p***aile tale si nu mai face pe medicul leacurilor :))
la stomatolog orice problema este rezolvata nu stati ca sea agraveaza si mai rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gigi (acum 11 ani)

marian nu vb asa cu bogdan;) el vrea doar sa ajute lumea. nu toata lumea are bani de dentist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim (acum 10 ani)

Este buna si metoda aia cu apa si sare la mine a functionat de fiecare data dar daca durerea si umflatula cresc incontinuu trebuie vizitat un medic stomatolog mult succes sper sa iti treaca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalina (acum 10 ani)

adevarat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana Chitic (acum 10 ani)

Nuuu merge!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu (acum 14 ani)

Am o masea de o sapt care nu vrea sa se retraga ...am luat oxacilina ... nu am luat-o cum spune pe prospect ...adica dimineata una la pranz uit seara deabia .... oare este din cauza asta ? ...punga cu infectie este sub o masea de minte ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurelian (acum 10 ani)

Asa am patit si eu , nu ma doare decat daca o ating , si este sub masea de doua zile iau augumentin si tot nu vrea sa se traga infectia . ce sa fac pt asta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

denisa (acum 14 ani)

a o masea care ma doare de vro 3 zile si iau antibiotic (amoxacilina)si nu imi trece

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

frankie (acum 14 ani)

postez si eo aici problema mea....am o masea pe partea stanga jos si e rupta partea din spate maselei si e gaurita si ma doare ingrozitor ma inteapa ca si cum miai baga un cui in cap:( ce ar trebui sa fac help me please

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 14 ani)

Salut , eu iau augmentin + nurofen forte a a 2`a oara cand mi se umfla in decurs de o luna....faza e ca dupa ce scade umflatura trebuie sa mai tii 2 3 zile... de tratament altfel o iei de la capat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 7