MALPRAXIS SAU NU? raspuns medic

Caria dentara
Intrebare postata de Creola-Ola cu 11 ani in urma

Buna ziua!am o intrebare daca ma puteti lamuri.Am fost la o dentista careia i s-au rupt 4 ace in maseaua mea insa nu mi-a zis nimic,a terminat tratamentul ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.Au inceput sa apara durerile si m-am dus sa-mi fac o radiografie care imi arata ca am un ac,insa cand am fost la un cabinet special dotat cu microscop pentru a scoate ace din masele,mi s-a constatat ca de fapt am 4 ace.Am cerut dentistei care mi-a lasat acele sa-mi plateasca tratamentul care a costat 500 lei si initial a fost de acord insa cand am dat ochii cu ea m-a refuzat.In urma tratamentului nu s-a reusit scoaterea decat a 2 ace,celelalte 2 ac***au-le si acum in masea.Am radiografia initiala care arata prezenta acelor si radiografia finala de dupa tratament.Intrebarea mea este daca are rost sa fac o sesizare la Colegiul medicilor dentisti,daca persoana respectiva va primi macar o mustrare?Multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Cosmin Ulman MDr. Cosmin Ulman este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,
ruperea acelor in canal este un accident. Nu cred ca se considera malpraxis. Nu este din cauza ca medicul nu conoaste manopera efectuata sau ca nu a tratat corespunzator cazul. De obicei la tratamentele de canal se recomanda efectuarea de radiografii inainte si dupa tratament si in cazul canalelor curbe se recomanda tratamentul endodontic la microscop.
Din punctul meu de vedere va recomand sa incercati o mediere cu medicul stomatolog,nu stiu insa sa va spun in ce fel o sa se implice Colegiul Medicilor.

Dr. Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Caria dentara.

Nirolf (acum 11 ani)

Dupa cum a zis si Dl.Dr.Cosmin, este un accident, si faptul ca initial doamna stomatolog s-a oferit sa plateasca, dar apoi s-a razgandit imi spune ca nu are rost sa incercati ceva de genul acesta. Este clar ca si ea s-a informat, a vazut ca nu este un motiv pentru care sa poata fi trasa la raspundere si ca v-ati pierde timpul degeaba cu o actiune civila sau de alt gen.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 11 ani)

4 ace rupte si lasate acolo nu cred ca pot fi numite accident. Deasemenea, refuzul medicului de a plati tratamentul pentru extragerea lor, nu mi se pare OK. Discutati cu cineva de la Colegiul Medicilor, sa aveti inregistrata plangerea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Creola-Ola (acum 11 ani)

Sunt multe drepturi care nu ni le cunoastem.Nu stiam cum sa procedez,am intrebat multa lume pana sa ma hotarasc.Ruperea unui singur ac in masea mi s-ar fi parut si mie un accident,nu sunt absurda si l-as fi luat ca atare si anuntata si indrumata de dentista respectiva as fi procedat conform sfaturilor ei,insa 4 ace rupte mi se pare absurd mai ales ca m-a lasat asa iar eu mi-am dat seama in urma complicatiilor ca ceva nu este in regula,durerea venea de la infectia data de ace,si astfel am mers la altcineva care mi-a facut radiografia si am aflat.Am incercat sa ajung la o intelegere cu ea asa cum mi se pare firesc si omenesc insa intalnirea noastra a esuat deoarece comportamentul ei a lasat de dorit,m-a umilit,am plecat plangand desi aveam dreptate.Printr-un mesaj privat isi recunostea vina iar cand m-am dus la ea mi-a zis ca alti 100 de dentisti puteau sa-mi lase mie acele acolo.Avem si drepturi nu numai obligatii;eu nevinovata si chinuindu-ma cu complicatiile si tot mie sa-mi fie teama?!Prin urmare mi-am luat inima in dinti si i-am contactat pe cei de la Colegiul medicilor dentisti care au luat legatura cu ea si au sfatuit-o sa ajungem la o intelegere.Nu doream sa se ajunga la asta insa atitudinea dumneaei schimbatoare m-a impins la acest lucru si iata ca aveam dreptate.Greseste omul,nu sunt absurda,insa recunoaste greseala si indruma pacientul spre rezolvare pentru ca totusi esti medic si trebuie sa ai o conduita corespunzatoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 10 ani)

Buna seara ! Fiul meu a mers in urma cu aproape 3 ani la o d-na ortodontista, ptr a rezolva o problema care la acel moment parea usor de rezolvat din punctul de vedere al d-nei doctor. Avea doar un canin din partea de jos nealiniat cu restul dintilor. In momentul cand au iesit maselele de minte , acel canin a iesit mai in fata, deranjandu-l. D-na dr. a zis ca trebuie scoase doua masele perfect sanatoase ptr a face loc caninului si apoi i-a montat aparat doar pe arcada de jos. Dupa un an si vreo doua luni, fiul meu a plecat la studii in strainatate si nu a putut merge la ortodont decat la un interval de vreo 2 luni. Problema care a aparut a fost ca i s-a deplasat maxilarul si muscatura nu este in regula , plus ca au aparut probleme la articulatia temporo-mandibulara. In vara trecuta d-na dr a vrut sa-i scoata aparatul, motic***a ca dintii sunt aliniati, dar problemele enumerate mai sus existau inca si din pacate exista si acum. Am mai cerut parerea unor ortodonti , parerea unanima este ca trebuia sa-i puna aparat si pe arcada de sus. Acum baiatul ce vina are ca probabil va trebuie sa poarte inca cativa ani aparat plus costurile care nu sunt deloc de neglijat, tinand cont ca studiaza in strainatate si trebuie sa vina acasa la fiecare activare.As dori sa intreb , putem face o reclamatie in acest sens .Chiar mi s-ar parea normal sa putem recupera o parte din acesti bani macar, pentru ca mi se pare inadmisibil sa stii la inceput ca o astfel de problema se poate rezolva in aproximativ un an, si ea sa devina mult mai grava dupa aproape 3 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

av. Carmen Leon (acum 8 ani)

Dureaza intre 3-5 minute sa se extraga acel ac rupt pe canal si acesta se extrage tot cu ac. Din comoditate medicii stomatologi prefera sa-l cimenteze acolo, lasand loc infectiei. Aceste cazuri trebuie semnalate si sanctionate, nu lasate sa devina o practica medicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dragomir (acum 6 luni)

3-5 minute să scoți un ac de pe canal, să-mi dați adresa medicului care poate face așa minuni, îndepărtarea unui fragment poate dura ore și câteva ședințe, și într-un final nu e 100% că îl voi scoate. Nu duceți lumea în eroare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: