In urma cu doi ani mi-a fost scos nervul unei masele si puse o coroana. De o zi ma doare si nu mai stiu ce sa fac.

Caria dentara
Intrebare postata de ruxiiiiii cu 14 ani in urma

Acum doi ani am avut o masea sparta, mi s-a extras nervul si mi s-a pus o coroana. De o zi insa ma doare ingrozitor, in special cand apas pe dinte. Durerea nu e pulsatorie. Am luat nurofen cu pumnul, nu mai stiu ce sa fac ca sa-mi treaca. Gingia n-are nimic, nu e umflata, nu si-a schimbat culoarea. N-am mai avut probleme cu ea de cand mi-a pus doctorul coroana. Va rog sa-mi dati un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

ruxiiiiii (acum 14 ani)

pusa*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

licrisdent (acum 14 ani)

draga ruxi este posibil ca pana acum sa nu te fi durut dar in interiorul osului sa fi existat infectie-poate nu a dezinfectat suficient dr respectiv si nu a tratat corespunzator dintele si in timp sa se fi marit infectia ,iar acum organismul nu mai poate lupta si asa apare o aparare a lui-prin durere special la percutia in ax,adica cand musti pe el
iar daca te doare in momentul in care musti cu siguranta acea infectie,inflamatie s-adezvoltat si in os.
astept raspunsul tau si cum ai rezolvat pana la urma,eventual la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana (acum 13 ani)

mi-am scos nervul de la o masea si mi-am plombat-o doctorul mi-a zis ca este riscul ca acesta sa se sparga.Eu nu mi-am inbracat-o deoarece maseaua este in regula nu este sparta iar doctorul nu a vrut sa mi-o imbrace ce parere aveti poate rezista maseaua mea in aceste conditii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 13 ani)

mi am scos singura acasa un nerv se intampla ceva rau??? sunt foarte speriata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fsdvsdvs (acum 13 ani)

sasdf p**ap***asexf*t

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca, 12 ani (acum 12 ani)

buna! am 12 ani si de cateva saptamani ma doare o masea ingrozitor! aceasta masea mi-a fost gaurita anul trecut la dentist pt a mi se pune plomba , plomba insa a cedat si am ramas cu garua in masea... ce sa fac ca sa nu ma mai doara??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca, 12 ani (acum 12 ani)

Apropo ma doare in special cand apas pe dinte sau cand imi intra o firimitura de mancare acolo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ruxiiiiii (acum 12 ani)

du-te la dentist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sebastian (acum 10 ani)

Ia Xilina , e un fel de anestezie,te calmeaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FERBAYER (acum 10 ani)

AM FOST LA DENTIST MIA FACUT ANESTEZIE SI TOT MA DUREA.AM CE FACCE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: