Durere la masea plombata raspuns medic

Caria dentara Durere trecatoare
Intrebare postata de alir cu 12 ani in urma

Buna ziua . azi mi s a plombat o masea dar nu s a scos nervul pentru ca asa a aspus medicul ca e mai bine.la cateva ore dupa plombare ,au inceput durerile ,nu foarte mari. in special ma doare la rece si cald.mentionez ca nu e o durere trecatoare.oare de ce sa am durerile astea ///?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Fa asa (acum 12 ani)

Ia o bucata de hartie, scrie pe ea urmatiarele: Hypericum perforatum CH200.
Pune un pahar cu apa peste hartia asta si lasa asa dasupra circa 10 minute.
Dupa acest timp incepi sa bei cate o gura la 10-15 minute si faci asta pana iti trece de tot durerea.
Daca se amelioreaza raresti dozele. Daca nu trece pana maine e nevoie de alt remediu.
Metoda asta functioneaza, totul depinde daca e sau nu remediul potrivit insa este 95% potrivit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marin Cosmin Horatiu M Dr. Marin Cosmin Horatiu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

daca nu functioneaza...te duci si la mama omida.....Vorbind serios..te doare ptr ca era o carie destul de mare si prin curatare s-a ajuns f aproape de nerv. Daca pe parcursul unei saptamani durerea nu se amelioreaza (indicat ar fi sa iei niste antiinflamatoare--solpadeina, nurofen.....) atunci trebuie sa fie scos nervul, din pacate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Caria dentara.

Dr Emanuel Sima (acum 11 ani)

Super remediu...apa!!!!!!!!!! Nu ati mentionat de pahar, de plastic sau sticla? Amuzant si infricosator...in 2012!!!!!!!!!!!!!!
Daca nu scoti nervul, e foarte probabil ca maine dimineata sa nu te mai recunosti in oglinda. De umflatura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

Buna ziua. Mi-a fost plombata o masea acum o saptamana. Nu mi-a fost facuta anestezie,nu mi-a fost scos nervul . Caria a fost medie ,dar durerea a fost suportabila. Problema mea este ca ma doare maseaua atunci cand mestec cu ea. Imi puteti sugera o cauza a durerii si un sfat pentru ce ar fi bine sa fac? Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana victoria (acum 10 ani)

Buna seara ..in urma cu 2 zile am fost la dentist si mi-a scos nervul,mi1a plombat canalele de la măsea si apoi mi-a plombat maseaua..dar nu pot sa mănânc pe partea unde e maseaua ..daca nu mănânc pe partea cu maseaua plombata n-am nimic dar daca vreau sa mănânc ceva pe partea cu maseaua plombata ma fulgera o durere pana in creier..care ar fii problema?puteti sa-mi răspunde-ti va rog??
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana victoria (acum 10 ani)

Buna seara ..in urma cu 2 zile am fost la dentist si mi-a scos nervul,mi1a plombat canalele de la măsea si apoi mi-a plombat maseaua..dar nu pot sa mănânc pe partea unde e maseaua ..daca nu mănânc pe partea cu maseaua plombata n-am nimic dar daca vreau sa mănânc ceva pe partea cu maseaua plombata ma fulgera o durere pana in creier..care ar fii problema?puteti sa-mi răspunde-ti va rog??
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana victoria (acum 10 ani)

Buna seara ..in urma cu 2 zile am fost la dentist si mi-a scos nervul,mi1a plombat canalele de la măsea si apoi mi-a plombat maseaua..dar nu pot sa mănânc pe partea unde e maseaua ..daca nu mănânc pe partea cu maseaua plombata n-am nimic dar daca vreau sa mănânc ceva pe partea cu maseaua plombata ma fulgera o durere pana in creier..care ar fii problema?puteti sa-mi răspunde-ti va rog??
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

felicia (acum 8 ani)

Buna..In urma cu 3 zile am fost la dentist am avut o carie profunda la o maseauă. Pe care dânsu a plombat-o...prima noapte a inceput sa doara putin ,dupa aceea ziua nu ma durut deloc !! Iar dupa a inceput o durere de mor imi vin sa imi dau un pun in fata sa cada jos plomba .Iar gingiea mi sa umflat😳 ..Va rog spune ti-m si mie ce sa fac? 😭😭😭

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Caterina (acum 8 ani)

Buna,am o problema si eu.Deci in urma cu un an mi-a fost plombata maseaua,nu m-a durut a fost ok.Acum insa ma doare foarte tare,undeva acolo la o margine de plomba ea sa rupt,dar nu mult.Nu stiu sigur daca este de la curent,dar e o durere ingrozitoare.Va rog sa imi dati un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11543103110 (acum 5 ani)

Bună!Eu am o masea plombata de 1 an,pana acum nu am avut probleme cu ea,doar la început când era ceva rece,dar de 2 zile am durei insuportabile,ce provoacă aceasta durere pentru ca se presupune ca mi-a scos "nervul"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Denisa (acum un an)

Buna seara ieri am fost la dentist să-mi plombeze măseaua si după ce mi-a făcut la măsea am o durere incontinu de ieri nu mai pot de durere de măsea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: