Candida si displazie

Candidoza
Intrebare postata de alcalay cu 13 ani in urma

Daca am displazie si candida aceasta din urma poate sa agraveze displazia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Adrienne (acum 13 ani)

Da, poate agrava o displazie ac***a in vedere ca, candida netratata corect poate fi chiar una din cauzele displaziei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mika54274 (acum 13 ani)

M-am chinuit multi ani cu candida.Am urmat tot soiul de tratamente dar eram abonata.....de 4 ori pe an o luam de la capat.Am avut si displazie ,Medicul intr-adevar mi-a spus ca ar putea fi o cauza.Ideea este ca nu am reusit sa scap de candida pana nu mi-am intarit sistemul imunitar.Asa ca o perioada de 6 luni am luat o multime de chestii(majoritatea naturiste) pentru cresterea imunitatii.Rezultatul a fost unul grozav-de 5 ani nu am mai facut nici macar o data iar analizele imi ies perfect.Pe langa asta ,mi-am schimbat si stilul de viata, am mancat mai sanatos,mai multe iaurturi si nu in ultimul rand am folosit numai lenjerie din bumbac si am renuntat definitiv la absorbantele zinice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alcalay (acum 13 ani)

multumesc pentru raspuns dar as vrea sa stiu va rog cum v-ati tratat de displazie pentru ca eu am primit un tratament in urma caruia eu nu ma simt prea bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mika54274 (acum 13 ani)

Aveam o rana pe col pentru care am urmat niste tratamente in speranta ca se va vindeca(colposeptine,colpotrophine ).Nu a fost asa ....Apoi impreuna cu medicul am luat decizia sa fac electro rezectie cu ansa diadermica(parca asa se numea-ERAD).A fost o decizie foarte buna.Acest lucru se intampla acum 6 ani si de atunci nu mai am probleme.Doi ani dupa interventie mi-am facut pap testul o data la 6 luni,acum il fac o data pe an.De fiecare data am emotii insa mi-a iesit bine.Medicul la care am fost a fost foarte dragut.Eram foarte speriata insa mi-a oferit foarte mult suport si m-a facut sa trec mai usor peste toata perioada aceea.Cu atat mai mult aveam nevoie cu cat inainte fusesem la o alta doctora care mi-a spus ca am cancer(!!) ca si cum mi-ar fi spus ca am gripa.Hmmm......cata lipsa de profesionalism si de umanitate pana la urma.Cat priveste candida acum stau si ma gandesc ca toti medicii la care am fost imi tot dadeau ovule,tratam efectul dar nu tratam cauza.......nici macar unul nu mi-a spus sa am grija sa-mi cresc imunitatea...Eu eram in stadiul in care daca plecam la munte si schimbam apa faceam candida,daca schimbam gelul de dus iar facea,daca schimbam absorbantele acelasi lucru.Era un cosmar.A trebuit sa ajung la o doamna la plafar sa-mi spuna lucrul asta....
Sanatate multa iti doresc si fii optimista!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: