Test babes-papanicolau

Boli genitale feminine Neoplazia
Intrebare postata de Rosculet66286 cu 12 ani in urma

La efectuarea unui test babes-papanicolau au reiesit urmatoarele concluzii:ASC-US- celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata, modificari celulare reactive asociate inflamatiei. In afara acestor concluzii vad bifat la : celule endocervicale/metaplaziate prezente. Mi s-a recomandat tratament de specialitate cu reevaluare citologica la 6 luni, testare HPV, examen colposcopic.
Nu cunosc ce ar putea insemna aceste concluzii (la medic ajung abia in aprilie),ar putea fi ceva grav , o inflamatie sau nu e nimic cert?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dara (acum 12 ani)

Sistemul Bethesda (sistemul ASCUS, testul Papanicolau atipic)
Sistemul Bethesda utilizează termenul leziune scuamoasă intraepitelială (SIL, squamous intraepithelial lesion) pentru a descrie modificările anormale ale celulelor de pe suprafaţa colului uterin. Celulele scuamoase sunt celulele subţiri, plate, care se află pe suprafaţa exterioară a colului uterin. Leziunea scuamoasă intraepitelială survine atunci când celulele scuamoase normale de pe suprafaţa colului uterin sunt înlocuite cu un strat de celule anormale. Aceste modificări pot fi cu grad înalt sau cu grad scăzut, după cum urmează:

ASCUS (celule scuamoase atipice cu semnificaţie nedeterminată, atypical squamous cells of undetermined significance) — reprezintă o modificare la limită (borderline), cu câteva celule anormale
LGSIL (leziune scuamoasă intraepitelială cu grad scăzut, low-grade squamous intraepithelial lesion) — reprezintă o displazie cervicală uşoară şi modificări celulare uşoare asociate cu HPV (virusul papiloma uman)
HGSIL (leziune scuamoasă intraepitelială cu grad înalt, high-grade squamous intraepithelial lesion) — reprezintă displazie cervicală moderată sau severă, leziune precanceroasă sau carcinom in situ (cancer preinvaziv care cuprinde doar celulele de suprafaţă)
carcinomul cu celule scuamoase – reprezintă cancerul invaziv al colului uterin (cancerul cervical)
2. Sistemul CIN (neoplazia cervicală intraepitelială, cervical intraepithelial neoplasia)

Neoplazia cervicală intraepitelială (CIN) se referă la proliferarea unor celule noi, anormale. Intraepitelial se referă la straturile celulare superficiale. Sistemul CIN clasifică numeric gradele anormalităţilor celulare: CIN 1 (CIN I) este gradul cel mai redus iar CIN 3 (CIN III) este gradul cel mai înalt, după cum urmează:

· atipia celulară — corespunde modificării ASCUS din sistemul Bethesda
· CIN I — displazie uşoară; corespunde modificării LGSIL din sistemul Bethesda
· CIN II — displazie moderată; corespunde modificării HGSIL din sistemul Bethesda
· CIN III — displazie severă; corespunde modificării HGSIL din sistemul Bethesda
· carcinom in-situ (CIS)
· cancer cervical (cancer de col uterin)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rosculet66286 (acum 12 ani)

Multumesc pt raspuns, dar acestia sunt termeni medicali, iar eu nu am inteles mare lucru. Am priceput doar ca nu e foarte grav, dar ce este cu adevarat nu am priceput.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina T. (acum 10 ani)

Buna seara
Am facut un ex, papanicolau si secretie vaginala si mi se recomanda de catre laborator continuarea investigatiilor cu testarea HPV si colposcopie.
. Ex.secretie vaginala
- celule epiteliale poligonale - Rare
. celule epiteliale rotunde . rare
. leucocite . rare
. relativ frecventii bacili si cocobacili Gram negativi
. rara flora lactobacilara
Mycoplasama . negativa
Ureaplasma negativ
Clamydia negativ
BABES PAPANICOLAU
Calitatea frotiului este satisfacatoare
Se constata prezenta unor celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare.Sant prezente celule cilindrice endocervicale normale.
CONCLUZIE
Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata(ASCUS)
Va rog din suflet expilcati.mi daca este grav, pinaies analizele ce urmeaza sa le fac.Doctorul meu este in CO. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 10 ani)

buna, si eu am primit acelasi rezultat. ti-a raspuns cineva pe privat? e grav? :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 10 ani)

trebuie sa faci colposcopie si daca nu iese bine colposcopia pe urma faci biopsie
repetarea testului este obligatorie la fiecare 6 luni pana la varta de 65 de ani
ASCUS nu inseamna neaparat ca ai cancer poate fi dat si de HPV pozitv cu anumite tulpini
de aceea se recomanda testarea HPV de preferinta la Synevo
Testul de babes are scop diagnostic pentru cancerul de col uterin ,colposcopia ulterior biopsia are rol de ati confirma sau infirma daca ai cancer
Cancerul de col uterin se poate vindeca in proporti de peste 92% daca este descoperit la timp ,prin metoda chirurgicala
HPV pozitiv cu tulpini periculoase se poate trata cu ALDARA are rezultate impresionante daca doctorul dumneavoastra nu stie de acest medicament incercati la alcineva mai bine informat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 9 ani)

Buna ziua,am facut un test Papanicolau si mi-au iesit"un tappeto di emazie"sunt in italia ,iar tradus e cv de genu covor de celule rosii din sange.nu zice nimic altceva dar m.au rechemat sa fac din nou textul.poate cineva sa-mi spuna ce s-a intamplat,dupa ce am facut textul am ramas cu o usturime si durere in vagin pe o perioada de o saptamana.am facut spalaturi cu bicarbonat si pina la urma am luat 3zile antibiotic.usturimile le aveam doar la urinare,mi-au trecut,dar din cand in cant mai simt intepaturi usoare in vagin.nu am avut astfel de probleme inainte de a face textul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana51130922 (acum 6 ani)

TRADUCETI VA ROG BABESTE CE INSEAMNA SCUS (celule scuamoase atipice cu semnificaţie nedeterminată, atypical squamous cells of undetermined significance) — reprezintă o modificare la limită (borderline), cu câteva celule anormale CA INTERMENI MEDICALI UN OM DE RAND NU INTELEGE MAI NIMIC ROMANESTE ARE CEVA SAU NU ARE DUPA CE A FACUT PAPANICOLAU SI A IESIT REZULTATUL ASTA ASTEPT RASPUNS PE EMAIL calugareni17@ adresa_web_filtrata o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 5 luni)

Bună seara!
Îmi puteți spune ce înseamnă SCUS?
VA MULȚUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IrinaC (acum 3 luni)

Modificari ale celulelor scuamoase de la nivelul colului. Pot fi date de o infectie banala sau de infectia cu HPV(virusul papiloma uman). De aceea urmatorul pas ar fi sa faceti genotipare HPV (cereti o teatare HPV, efectuata in aceeasi maniera ca testul papanicolau). Daca rezultatul arata prezenta tulpinilor HPV cu risc inalt oncogen (risc mare de a dezvolta cancer— pe buletinul de analize vor aparea specificate tulpinile16,18,31,33,66 etc) trebuie facuta o colposcopie cu biopsie si ulterior testare hpv+pap la fiecare 4-6 luni, pana aveti 2 rezultate pap negative. HPV cu risc inalt oncogen e implicat in cancerul de col uterin (cancerul se produce de obicei la un intreval de 5-15 ani din momentul infectiei, de aceea este extrem de important sa faceti genotiparea HPV, iar in cazul detectarii sa urmati tratamentul recomandat).
Daca genotiparea HPV este negativa, rezultatul ASCUS nu e atat de speriat, probabil o infectie de alta natura, care se trateaza fara probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: