Sterilet mirena

Boli genitale feminine
Intrebare postata de o stea cu 11 ani in urma

Buna seara.Medicul ginecolog mi-a recomandat ,impotriva ciclurilor extrem de abundente ,steriletul Mirena.Am 35 de ani,si doi copii.As dori sa intreb daca exista riscul sa nu-l suport ,sau sa am reactii adverse grave.,sau dereglari hormonale.
Cat costa steriletul+aplicare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

ala bala (acum 11 ani)

Riscuri exista, ca la orice tratament de altfel.
In ceea ce priveste Mirena, uite ce mi-a zis medicul meu de familie, prin mana caruia au trecut mult paciente cu Mirena: mai mult e reclama de acest sterilet. El a vazut foarte putine cazuri in care sangerarea s-a redus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 10 ani)

Eu sunt una dintre cele care au avut sterilet mirena.Am fost foarte multumita de el.Inainte sa-l pun,aveam ciclu fffff abundent.Dupa ce l-am pus cantitatea s-a redus substantial.In urmatoarele zile,o sa merg sa-mi pun altul.Mentionez ca am 45 de ani iar medicul mi-a mai recomandat inca un mirena.Nu incerc sa fac reclama ,nu am motive,dar l-am scos de cateva zile si nu mi se mai opreste hemoragia.Singura solutie este alt sterilet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o stea (acum 10 ani)

Multumesc mult pt raspuns.Am si eu aproape un an de cand l-am pus,si ma simt foarte bine.La trei luni deja scapasem complet de anemie,si de toate acele hemoragii.Problema este ca imi vine putin,putin dar un nr c-am mare de zile...si mai multe de 10.Luna viitoare merg la control.Cand mi l-a pus,medicul mi-a spus:daca nu merge cu Mirena,trebuie sa scoatem uterul.Din fericire a mers ! Cu siguranta va fi nevoie si la mine de al doilea.
Multumesc din suflet pt ca mi-ai scris.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lyly (acum 9 ani)

va rog frumos ami spuneti si mie cam cat se da la montarea unui sterilet MIRENA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 9 ani)

Am sterilet mirena de 4 ani,recomandat pentru a reduce abundenta menstruatiei.Este adevarat in primele luni sangeram aproape continuu in cantitate ff mica dar apoi singeraraile au devenit lunare si in cantitate f mica.Nu am avut in aceasta perioada nici dureri abdominale nici alte neplaceri.M-as bucura sa mai pot purta inca unul dupa expirarea celor 5 ani(am deja 41 ani) In concluzie eu sunt multumita si mirene chiar mi-a schimbat modul de viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o stea (acum 9 ani)

Multumesc foarte mult,Elena pentru ceea ce mi-ai scris.Si eu am acum un an si 7 luni si pot sa spun ca ma simt foarte,foarte bine si chiar mi-a schimbat si mie modul de viata,pt ca acum sunt mult mai sigura pe mine.Ciclul asa de abundent era un stres in plus mai ales cand trebuia sa calatoresc.
Si eu mi-as dori sa pot continua cu alt sterilet dupa 5 ani.Pt ca la tine se apropie perioada schimbului,astept sa-mi mai scri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 9 ani)

Am sterilet mirena de 4 luni,mi-a fost recomandat pentru anemie ,menstruatii abundente ,aveam si hemoglobina 9,5 .Dupa 1 luna menstruatia a venit foarte putin ,iar apoi a inceput din ce in ce mai mult.Acum am iar menstruatie abundenta si dureaza 3 zile in loc de 5-6-7 zile ca inainte de a pune steriletul.Nu stiu ce sa fac sa-l pastrez su nu mai ales ca am si pofta de mancare si mananc tot timpul incat am acumulat cateva kg bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o stea (acum 9 ani)

Doar in timp se regleaza menstruatia.4 luni e prea putin sa te grabesti sa tragi o concluzie....Medicul mi-a spus si mie ca o sa ma ingras dupa ce imi va pune steriletul dar in 2 ani nu m-am ingrasat deloc.Evident,am putin grija la alimentatie,dar ma simt f f bine.Pentru mine acest sterilet a fost solutia.Nu mai sunt anemica si ma simt mult mai rezistenta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 9 ani)

Eu am 47 ani si am sterilet de 4 ani. Am scapat de operatia de polifibromatoza uterina, nu mai am menstruatii abundente, mi-a revenit hemoglobin la normal, insa mai am sangerari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flory (acum 2 ani)

Adică aveați fibrom uterin? Au dispărut durerile? Sa redus dimensiunea fibromului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anda (acum 8 ani)

Eu sunt deja la al 2-lea steret Mirena si trebuie sa il schimb acum iar. Deci port de 10 ani Mirena si alroape ca nici nu mai simteam cand aveam ciclu. Nici nu ma gandesc sa renunt la el. Deja acum cand nu mai are asa efect simt ca am revenit la ciclu abundent. Am si uitat cum este si m-am cam speriat. Am uitat sa mentionez ...eu am acum 46 de ani si totul a fost muuuult mai usor in acesti 10 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 8 ani)

Si eu am al doilea sterilet si chiar il recomand femeilor dupa 40 ani!am 46 ani!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 11 luni)

Da puteti sa-mi spuneti sanii vau durut cand erati la ovulatie? Pe mine tare ma dor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina florentina dumitru stanciu (acum 8 ani)

Buna. Eu am sterilet Mirena. Din Septembrie anul trecut. Am dat pe el 520 roni si montajul,150 roni. Am 35 de ani. Dar eu tot am menstre abundente. Cred ca am sa ajung sa ma opereze. Sa imi scoata uterul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina florentina dumitru stanciu (acum 8 ani)

Buna. Eu am sterilet Mirena. Din Septembrie anul trecut. Am dat pe el 520 roni si montajul,150 roni. Am 35 de ani. Dar eu tot am menstre abundente. Cred ca am sa ajung sa ma opereze. Sa imi scoata uterul. Am un fibrom uterin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 7 ani)

Buna sunt noua pe acest forum dar vreau si eu niste păreri mi-am pus si eu un sterilet nu stiu cum se numește ca are un nume interesant si greu de reținut l-am pus de trei zile și deocamdată sunt ok încă nu am avut contact sexual ca mie frica si mai am ceva scurgeri maronii dar foarte puțin dacă știe cineva să-mi spună la cat timp după inserția steriletului as avea dureri de burta dacă nu las suporta câteodată mai simt niște înțepături prin burta dar mici înțepături

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina (acum 11 luni)

Bună, steriletul Mirena este decontat 50 % de CAS cu rețetă de la medicul ginecolog. Eu am montat unul de 3 luni, menstra s-a redus fffmult incat port numai protej slip și nu știu dacă este chiar ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geanina Nedelcu (acum 3 saptamani)

Bună,și mie mi-a dat ginecologul reteta dar este reteta simpla. Trebuie sa ma duc la medicul de familie sa imi dea reteta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: