Rana pe col

Boli genitale feminine
Intrebare postata de oanaelena cu 14 ani in urma

Buna seara am si o mare problema ...am 20 de ani si astazi in urma unui consul ginecologic am aflat ca am o rana pe col si ca trebuie sa fac o cauterizare....nu exista alta metoda s-ar putea fara cauterizare...sau daca nu spunetimi sincer o sa ma doara ...caci doamna doctorita mi-a spus ca nu o sa am nevoie nici de anestezie.. Va multumesc mult si astept raspunsurile dumneavoastra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Ana (acum 14 ani)

Cauterizarea este metoda cea mai sigura. Ai incredere, nu doare.....colul uterin nu are nervi. Bafta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 14 ani)

va multumesc pentru incurajare.....dar mai am o intrebare ...stiti cumva daca mai este normal contactu sexual pana la cauterizare...doamna doctor a zis ca pana la cauterizare nu are nimik...dupa o sa imi zica cat timp tr sa fac o pauza...m-ar interesa acest aspect caci sunt gata sa fac orice ca sa ma fac bine ....va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

clim cornelia (acum 14 ani)

Buna.Cauterizarea nici nu o simti ,iti spun din propria experienta iar dupa mie mi-a spus repaus 1 luna si jumatate,dar la tine poate sa fie mai putin depinde de rana care o ai.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina_seifer (acum 14 ani)

eu nu sunt de acord cu cauterizarea. in tarile europene nu se mai practica de mult aceasta metoda.si eu am o rana pe col si am fost in Italia la ginecologie si mi-au spus sa nu fac o asemenea p***ae(cauterizare) si ca oricum la ei nu se mai practica de cativa ani.asa ca tre` sa te gandesti bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gela (acum 14 ani)

Daca tu crezi ca este o p***ae,treaba ta,esti libera sa faci ce vrei cu sanatatea sau viata ta. Ce varianta " grozava " ti-a fost recomandata ? Pentru " oana ": depinde cand esti programata pentru acesta interventie......este bine sa nu ai contact sexual cam cu 72 ore inainte.....dupa, ti se vor recomanda 6 saptamani de abstinenta. Multa sanatate si ai incredere in medici, aceste rani netratate pot ajunge f. urat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

draga gela din moment ce trec prin aceeasi situatie iti poti imagina k am consultat mai multi medici si nu in ultimul rand dak vei da un search pe net
vei gasi si tu recomandarile unor medici care te sfatuiesc sa tratezi rana si nu sa treci direct la cauterizare; deoarece prin cauterizare se formeaza o
"pozghita" sub care bacteriile se vor dezvolta in voie.Si fereasca Dumnezeu de cancer se descopera mai greu dak ai suferit o cauterizare.Cunosc cateva cazuri si de aceea mi-am permis sa imi dau cu parerea, dar nu am obligat pe nimeni sa faca ce am spus eu.Stiu doar k eu voi evita cauterizarea si voi alege toate tratamentele posibile, iar dak nu si nu ...........Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 14 ani)

va multumesc inca odata pentru sfat...da o sa urmez un tratament pana in ianuarie....doamna doctor a zis intradevar ca nu sare direct la cauterizare....trebuie urmat acest tratament..daca se produce o ameliorare as putea sa continui cu el 6 luni in care sa vizitez constant medicul si sa scap de ea fara cauterizare...insa aceste sanse sunt de oridinul 10% deoarece e cam maricica ...s-a produs in urma unei infectiii si cum eu numai fusesem la doctor de vre un an ...
Sper din toate astea sa ma fac bine...atat imi doresc cu sau fara cauterizare....oricum mi-am promis nu mai las sa treca 6 luni fara consult la medic garantat.
Va multumesc inca odata tututror.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

m-am gandit sa iti spun k sunt si remedii naturiste foarte bune.mie mi-a spus cineva k in paralel cu tratamentul recomandat de medic a facut infuzie
cu ceai de galbenele (in fiekre seara pt. o perioada mai lunga)si la fel de
folositare este sunatoarea pusa la macerat in ulei de masline (presat la
rece); se lasa minim 8 zile (cu cat sta mai mult cu atat ii mai bine), dupa kre se inmoaie tampoane de pansament si se pun in interior.Mai multe
detalii vei gasi si pe net. dak ti se pare a fi ceva util.Si nu in ultimul rand te rog (dak vrei)sa imi spui si mie finalul, adik cum vei reusi sa scapi de acesta problema.imi poti sp. din ce oras esti ? SANATATE MULTA !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: