Negi genitali raspuns medic

Boli genitale feminine Negi
Intrebare postata de raluca cu 14 ani in urma

Buna ziua,

In urma cu 5-6 ani mi-au aparut pe labia mare dreapta 2 negi care in timp au crescut si care dau inapoi doar in urma tratemntului cu diverse antibiotice, dar cred ca se poate rezolva doar prin cauterizate. Am inteles ca ar putea fi vorba despre virusul Papilloma, dar desi am consultat mai multi medici, nimeni nu mi-a confirmat acest diagnostic. Mai mult decat atat, uterul meu este inflamar aproape tot timpului, imi da dureri. usturimi si o stare generale de disconfort... fapt care afecteaza si relatia de cuplu cu partenerul meu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Stimata doamna,

Este posibil sa fie o infectie cu HPV (Human Papilloma Virus). Aceast virus se transmite pe cale sexuala si poate provoaca la nivelul organelor genitale feminine (col, vagin, perineu, anus, vulva) condiloame acuminate (formatiuni verucozitare). Aceste condiloame se pot trata chirurgical (electroexcizie sau crioterapie) sau medicamentos prin aplicarea de diverse substante. Va recomand un test Papanicolau pentru depistarea HPV, tinand cont de faptul ca infectia cu anumite subtipuri ale acestui virus creste riscul de cancer de col uterin.

Pe de alta parte ar putea fi vorba de alte tumori benigne specifice zonei vulvare sau de tumori specifice pielii. Daca aceste formatiuni cresc in dimensiuni si prezinta caractere invazive este recomandata biopsia.

Legat de disconfortul dumneavoastra, un examen ginecologic este absolut necesar pentru rezolvarea problemelor. In functie de situatie ar putea fi necesare mai multe investigatii: cultura din secretia vaginala pentru detectarea unei eventuale infectii, ecografie abdominala.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

buburuza_bb (acum 14 ani)

Buna Izabela,

In cazul in care nu ai inca certitudinea unei infectari sau nu cu HPV, iti recomand sa cauti pe net clinici unde poti face genotiparea HPV. Eu am descoperit cu aproape 2 ani in urma ca am HPV cu risc inalt. In urma genotiparii, mi-au spus ca am 3 tipuri de HPV - 16, 18, 54. La fiecare 6 luni refac testul Papanicolau, colposcopie, iar dupa un an jumatate am refacut genotiparea si spre surprinderea mea am aflat ca doua tipuri imi disparusera, mai am doar HPV 18. Deci, nu amana aceasta analiza, e drept ca este putin cam scumpa, in jur de 5oo ron, dar merita sa stii adevarul.

Multa sanatate,
Amalia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana7555414 (acum 14 ani)

Si mie mi-au aparut negi, la fel si sotului meu, am luat tratament medicamentos si i-am si cauterizat.Doctorita dermato-venerolog la care am fost a spus ca sunt dati de HPV.Acum nu au mai aparut, dar imi este frica sa nu fac cancer de col, tinand cont ca am doar 23 de ani si as vrea sa fac copii, acum am si rana pe col de vreun an.Ati mai facut analize, in ce stadiu sunteti acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buburuza_bb (acum 14 ani)

Buna Roxana,

Banuiesc ca intrebarea imi era adresata mie :).... dupa cum am spus in primul mesaj eu monitorizez situatia o dat la 6 luni. Mi-e nu mi-au aparut negi la exterior, ci am condiloame pe peretele vaginului, o zona cu diametrul de ~5 mm. Primele teste Papanicolau mi-au iesit destul de proaste insa ultimele 2, facute in martie si septembrie, mi-au iesit bune, fara modificari. De asemenea, la genotiparea HPV de anul acesta, am constata ca mai am doar un singur tip de HPV. Totul tine de sistemul imunitar, cu cat functioneaza mai bine, cu atat invingi virusul mai repede. Daca testul Papanicolau iti iese ok, eu zic ca nu trebuie sa iti faci griji, insa este bine sa il faci macar o data pe an, daca nu la 6 luni, pana te convingi ca ai scapat definitiv de problema.

Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Draga Roxana , ac***a in vedere acele condiloame care au existat atat la tine cat si la sotul tau, chiar daca au fost tratate medicamentos si prin cauterizare, vreau sa-ti spun ca aceasta este o tulpina HPV necancerigena, dar mare atentie........cine are aceste condiloame, in decursul anilor, chiar peste zeci.....este predispusa la cancer de col uterin. S-ar putea ca cineva sa ma acuze de duritate, dar stiu despre ce vorbesc si te sfatuiesc sa fii tot timpul in garda [ sa tratezi cu seriozitate orice problema genitala care va apare dealungul timpului ] si vezi ce faci cu acea rana , nu este admis sa nu faci o cauterizare, daca nu s-a rezolvat in timp de un an.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 13 ani)

este greu pentru noi care avem aceasta boala dar nu murim de mai multe ori ce o singura data bf

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Pentru tine, ca barbat ,nici nu se pune problema ca ai putea muri din asa ceva. Singurul lucru pe care-l poti face [ in situatia aceasta] este sa condamni pe alticineva la moarte.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myhayy (acum 13 ani)

AS dori sa stiu daca am negi genitali nu stiu ce sunt mi-ai aparut brusc asa postez si niste poze .. va rog mult un raspuns ms

http://img684.imageshack.us/gal.php?g=254s.jpg

va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

am si eu o intrebare..am negi genitali si poimaine ma duc la dermatolog..am incercat diverse creme dar as vrea sa scap cat mai repede.si as fi fost curioas sa stiu daca doare cauterizarea..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 11 ani)

e adevarat ca poti sa faci sida din asa ceva??????pe baieti daca nu se trateaza ii afecteaza cu ceva?????daca iti apar negi pe exterior este o problema grava????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 11 ani)

baa p***alor va luati dupa toti medici puli eu amavut tot asa doi negi daia si mia pus o soluti si numai am nimic de 2 ani deci nu e niciun hv p**a stati fara griji toar trebuie sai ardeti atat pentru ca el creste da nu e ceva grav e ca si cu ai avea un neg pe mana si el creste atata tot deci sfatul meu este sa nu va mai luati dupa toti p***ai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia (acum 11 ani)

si eu am avut nenorociri din astea f mari, parca erau un ciorchine si va spun ca ideea inghetarii lor sau terapiei cu laser, cum mi se sugera, ma ingrozea. Asa ca am studiat vreo 3 zile pe internet si acolo am gasit rezolvarea, pe care v-o recomand din toata inima: clavusin, e f ieftin si il gasiti la farmacie.M-am dat numai pe negi, ca ustura oricum ca naiba, dar ai mei nu erau pe labii...m-am dat 3 zile la rand, s-a facut o pojghita alba care a cazut singura la dus. Cei mici au cazut mai repede, insa eu ii aveam mari si a trebuit sa dau 3 zile la rand, insa dr mi-a spus,,nu ai cum sa scapi de asa ceva decat prin laser", ei uite ca am scapat si va indemn si pe voi sa va luati clavusin, in primul rand ca te tratezi acasa si nu ti ,,arde" pielea si in al doilea rand, nu dai milioane. Dupa ce scapati, faceti si control ginecologic sa vedeti daca nu aveti si in interior si papa nicolau. Multa sanatate si apelati la tratament, macar din curiozitate, cum am facut eu, mi-am zis, daca nu merge, merg sa mi-i arda dr, dar uite ca a mers. SI nu rupeti voi cojile, cad ele singure. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 9 ani)

Buna! Eu m-am dat cu clavusin, asta e a doua zi si mi au cazut cativa problema e ca a ramas radacina. ce pot sa fac? pot da cu clavusin in continuare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 9 ani)

Buna! Eu m-am dat cu clavusin, asta e a doua zi si mi au cazut cativa problema e ca a ramas radacina. ce pot sa fac? pot da cu clavusin in continuare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 9 ani)

Pentru negii de orice fel :anali,mâini ,picioare exista o soluție care a funcționat pentru mn si pentru alte persoane,..Eu îmi pierdusem încrederea in orice si in oricine din cauza negilor anali.Deci încearcă timp d o luna BARAKA (sunt pentru imunitate, intr.o cutie verde,la farmacia Beladona le gasesti la pretul de 11 lei) si KOLODIUM FORTE(eu l.am căutat la toate farmaciile din Bucuresti ,negasindu.l,l.am comandat p net,25 lei).Urmezi tratamentul timp de o luna,luând 3 pastile pe zi,după masa,iar seara iti dai cu solutia.Rezultatele se vor vedea după o săptămână de tratament.Atentie însă, solutia ustura foarte tare,dar trebuie sa suportati.La un moment dat, pielea va deveni normala,negii vor cădea sau vor fi arsi .Tratamentul cu pastilele trebuie urmat 1 LUNA(chiar daca negii dispar) iar in cazul in care kolodium.ul a provocat arsuri,faceti pauza de cate 2.3 zile astfel încât pielea sa se regenereze.Sper ca am fost destul de explicita!
P.S. in timpul acestui tratament s.ar putea sa prezentări mâncărimi,dar ele sunt rezultatul vindecării!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flory (acum 9 ani)

Buna, asa a inceput si la mine, in urma cu mai bine de 10 ani, le-am cauterizat de 2 ori, au fost verugi plane genitale, iar de curand in urma unui consult ginecologic am fost depistata cu HPV tulpina 31 cu grad inalt de risc de cancer, am facut colposcopie si mi s-a descoperit o rana pe uter pe care am indepartat-o in urma unui ERAD. Daca in urma cu 10 ani, ginecoloaga la care mergeam, sau dermatoloaga mi-ar fi recomandat colposcopia, nu s-ar fi ajuns aici. Verugile sunt manifestarea exterioara a virusului HPV prezent in organism... Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: