Infectii genitale feminine

Boli genitale feminine
Intrebare postata de myonella24 cu 14 ani in urma

Am 24 de ani si de cateva luni am o secretie vaginala albicioasa si urat mirositoare..oricat m-as spala mirosul tot persista..am incercat de toate..de la sapunuri parfumate pana la geluri de dus,intime..am consultat si un ginecolog dar dupa spusele lui nu e nici o problema..ce as mai putea face?ajutati-ma cu un sfat va rog...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

traduceri_4you (acum 14 ani)

Buna!
Consulta alt medic ginecolog.
Nu mai folosi tot felul de sapunuri intime, pentru ca iti distrug flora naturala si apar dezechilibre intre diversele tipuri de bacterii care exista in vagin.Apa calduta folosita dupa fiecare urinare trebuie sa fie suficienta. Dusurile la fel.Mirosul neplacut e dat de o infectie ceva.Nu exagera in igiena cu sapunuri ca iti faci mai mult rau.
Nu lua tratament dupa ureche.Du-te la medic, iti va face un consult si o analiza a secretiei vaginale.Te asigur ca te vei simti mult mai linistita dupa aia.Orice femeie tinde sa fie putin fricoasa cand vine vorba despre organele genitale. E normal, e ceva psihic.
Pe langa tratament dat de ginecolog, incepe sa lucrezi si tu la sistemul tau imunitar.Verifica printr-o analiza ASLO daca ai vreo infectie in organism. Consuma iaurt,fructe,legume.Renunta la dulciuri,carne in exces.Rezultatele se vor vedea in timp.
Aaa, si inca ceva:protejslipurile faciliteaza dezvoltarea a tot felul de infectii.Evita-le. Nu ai nevoie de ele daca organele tale genitale sunt sanatoase, in armonie cu restul corpului(alimentatie sanatoasa, fara sa sari peste mese),si cu o igiena normala(apa calduta si dus).
In timpul tratamentului evita contactele sexuale, asigura-te ca si partenerul sa ia tratament, deoarece la barbati nu exista simptome de cele mai multe ori.
Mai putin stres,detoxifierea organismului prin alimentarie,putin sport,evitarea exceselor si te vei simti bine.
Cauta un medic ginecolog competent si cere analize.Plus un test Papanicolau.

Multa sanatate si succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgeta55117230 (acum 14 ani)

asa am avut si eu si am consultat un medic ginecolog si mi-am facut analiza la secretie si mi-a iest ca aveam un microb si mi-a dat pastile si a trecut .Sfatul meu nu te lua dupa primul ginecolog dute si la alti eu am fost la o doctorita cand am avut un chist si ma speriat de ma laut toti draci imi zicea ca trebuie sa ma opereze urgent si am refuzat si imediat ma-m dus la altul si mi-a dat niste pastile si anticonceptioale si intr-o luna mi-a disparut bft

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna myonella24,

Secretia de care vb tu s-ar parea ca este Candidoza vaginala.

Aceasta ciuperca se manifesta printr-o scurgere vaginala de culoare alba, urat mirositoare, abundenta, care irita mucoasele si pateaza lenjeria.

Fa-ti timp si incearca sa gasesti un doctor bun pentru a-ti face control si a-ti da tratament. Nu este bine sa stai asa, fara medicamentatie nu-ti va trece.

Poate fi si o alta ciuperca sau infectie. Tocmai de aceea trebuie neaparat sa te consulte un ginecolog pentru a beneficia de un tratament adecvat.

Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Ginecologul a spus ca nu este nicio problema, in urma unei analize de secretie si a unui Pn ? Daca.. da.....nu stiu, nu-l contrazic, dar daca si-a spus parerea doar in urma unei discutii sau al unui simplu consult, atunci te sfatiuiesc sa-l schimbi si sa faci toate investigatiile necesare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amargada (acum 14 ani)

buna myonella24 cu aceasi situatie ma confrunt sie eu de vreo 4 ani cred,am fost la mai multi ginecologi,dermatologi si clinici decat isi poate imagina cineva si fara niciun rezultat.unii mi-au spus k e candidoza,altii nu,am luat tot felul de tratamente si in zadar.nu de mult am facut mai multe analize pentru bacterii,fungi,in fine...si mi-a iesit k s sanatoasa...te sfatuiesc sa te duci la o clinica numita medcenter si sa cer sa ti se ia secretie si lama sa iti faca toate aceste analinze,printre kre iti iesa si antibiograma kre e foarte importanta...vezi la tine ce rezultata da!mie cu toate k mi-au iesit bn analizele tot cu aceleasi probleme am ramas...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin (acum 10 luni)

Buna Myonela si eu am aceiasi problema acum ai aflat din ce cauza ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: