HPV cu CIN2?

Boli genitale feminine
Intrebare postata de Utilizator11638903480 cu un an in urma

Buna seara.

Am o problema care ma macină enorm de tare, in special din punct de vedere al stresului, acesta fiind la nivel maxim de când am aflat de ceea ce urmează sa va relatez.

In Iunie 2021 am făcut papanicolau la doctorul meu ginecolog in urma căruia am avut ca rezultat prezenta HPV. Am continuat prin test genotipare HPV, alături de o mini intervenție, cea prin care mi-a extirpat acei negi externi (îmi scapa acum denumirea științifică).
La testul de HPV, au reieșit multe tulpini, printre care și 16+18.
Doctorul din România mi-a recomandat ceva pastile pe baza de o ciuperca, dar nu le-am luat pentru ca nu cred in medicația pe baza de plante.
Ulterior m-am mutat in Anglia, unde am continuat investigațiile. Aici am făcut prima colposcopie cu biopsie prin înțepare in Septembrie la care mi-a rezultat HPV CIN2.
In Martie 2022 mi-au refăcut colposcopia cu o noua biopsie, la care se pare ca a reieșit stagnare.
In urma întâlnirii colegiului medicilor din orașul in care locuiesc, s-a ajuns la concluzia ca va trebui sa mai așteptăm încă 6 luni pentru o noua biopsie+colposcopie.

Întrebarea mea pentru doamnele ce au avut aceasta problema sau poate am șansa de a avea un răspuns din partea unui medic, este următoarea:
Este in regula sa astept încă aceste 6 luni? Eu doresc sa fac copil și nu știu ce am de făcut acum.
M-am documentat și următorul pas ar fi operația de conizatie, dar înțeleg ca aceasta operație ar afecta posibilitatea de a rămâne însărcinată.
Oare este bine sa încerc o eventuala sarcina acum, înainte de operație? Ma gândesc sa vin in România pentru operație pentru ca aici vor doar sa ma țină sub observatie fără operație, momentan.
Nu știu cum este mai bine și sunt extrem de panicata. Nu știu care este cea mai buna alegere.

Știu exact ce înseamnă hpv și nu ma joc cu riscul cancerului, dar îmi doresc din suflet și un copil și ma gândesc la faptul ca o data cu operația vine și riscul de infertilitate, scăzut dar existent.

Va rog din suflet sa reveniti cu un răspuns, in cazul in care ați trecut prin aceeași situație cu situația mea actuala.

Va mulțumesc! Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Admin SfatulMedicului (acum un an)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/sarcina-si-bolile-cu-transmitere-sexuala_6519

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OliviaLg (acum un an)

Buna seara sa stergeti va rog cateva din intrebarile mele s-au postat mai multe dintr-o eroare, lasati-o doar pe prima, va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OliviaLg (acum un an)

Buna ce ai mI facut, am nevoie sa vb cu cineva care trece prin aceasta chestie, mi a iesit ascus, hpv 45 si urmeaz colposcopia, ce s-a mai intamplat intre timp
la tine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OliviaLg (acum un an)

Buna ce ai mI facut, am nevoie sa vb cu cineva care trece prin aceasta chestie, mi a iesit ascus, hpv 45 si urmeaz colposcopia, ce s-a mai intamplat intre timp
la tine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OliviaLg (acum un an)

Buna ce ai mai facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: