Consult Ginecologic, ovar stang cu risc si infertilitate?

Boli genitale feminine
Intrebare postata de AssadAmra cu 9 luni in urma

Bună ziua,

În urma efectuării unei ecografii transvaginale, am ieșit din cabinetul doctorei cu anumite informații neclare, deși în timpul consultului am primit multe întrebări de la dânsa dar fără un răspuns clar pentru mine.

Va scriu mai jos, informațiile scrise de către doctora:

Durere în FIS, Leucoree abundenta, ex valve in vagin Leucoree alba, diascret fetida, col uterin fără leziuni,
TV col închis, Uter in AVF, normal de volum, ferm, mobil, nedureros, anexe suple, FSV suple.

Uter in AVF,diametru longitudinal al corpului 38mm, anteroposterior 29 mm, transversal 49 mm, miometru omogen, endometru secretor 13 mm, cavitate virtuala.

Colul uterin 39/24 mm, escostructura normala

Ovarul drept, 34/33/22 cu 5 foliculi sub 10 mm și imagine de corp galben progestativ de 19 mm

Ovarul stâng, 26/23/14 mm cu 6 foliculi sub 10 mm lateroovarian, imagine anecogena, omogena, bine delimitată, avasculara, de 18/18/17 mm, susp. Hidrosalpinx

Fără lichid în Douglas

Durere perineala și pelviana R10.2

De altfel, aștept rezultatele pentru Papa Nicolau și cel de secretie. Doctora spunând ca vom vorbii după ce acestea vor ieși de la laborator.

Va rog, dacă se poate, sa îmi indicați la ce anume sa ma aștept cu privire la rezultatul ecografie transvaginale, deoarece sunt tare îngrijorată.

Cu siguranță și cele 2 analize Papa Nicolau si secreția vor oferii informații mult mai clare dar as vrea sa știu o părere privind ecografia transvaginala.

Va mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 9 luni)

Buna ziua,

Din rezultatele ecografiei transvaginale pe care le-ati descris, se observa ca uterul are dimensiuni si aspect normale, fara leziuni, iar colul uterin are o structura normala. Ovarul drept prezinta cativa foliculi sub 10 mm si un corp galben progestativ, ceea ce indica ovulatie. Insa, la ovarul stang s-a observat un chist bine delimitat, avascular, de dimensiuni considerabile, sugestiv pentru hidrosalpinx. Hidrosalpinxul este o dilatare a trompei uterine care poate fi cauzata de o infectie sau de alte afectiuni si poate duce la infertilitate.

Cu toate acestea, pentru o evaluare mai precisa si un diagnostic definitiv, este necesar sa asteptati rezultatele analizelor de Papa Nicolau si de secretie. Aceste analize vor oferi informatii suplimentare cu privire la starea colului uterin si a secretiilor vaginale ale dumneavoastra.

In general, rezultatele ecografiei transvaginale trebuie interpretate in contextul simptomelor si istoricului medical al fiecarei persoane. Este important sa discutati in detaliu aceste rezultate si orice alte preocupari sau intrebari pe care le aveti cu medicul ginecolog in urma consultului de urgenta sau intr-o consultatie ulterioara. Medicul dumneavoastra este cea mai potrivita persoana pentru a oferi explicatii si a va ghida in evaluarea si managementul problemei dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/controlul-ginecologic-cand-si-de-ce-trebuie-facut_18968

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: