Chist bartholin

Boli genitale feminine
Intrebare postata de ingrida cu 14 ani in urma

Buna.A mai trecut cineva printr-o problema ca a mea? Va rog sa imi spuneti cum pot scapa de un chist bartholin? Am facut incizie si n-am scapat de el. Apoi am facut marsupializare si nici de data asta nu am scapat. Voi cum ati scapat de el?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (92)

donacris (acum 14 ani)

Eu am 41 de ani si ieri am iesit din spital dupa ce mi s-a facut o marsupializare pentru bartholinita.
Totul a inceput in urma cu o luna si jumatate cand am simtit o durere puternica in vagin.La Medicover am facut ecografie transvaginala si analiza secretiei. La ecograf s-a observat ca existau niste asperitati( asa le-a numit medicul, dar de fapt erau semne de inflamare a glandei lui bartholin, numai ca el nu si-a dat seama) . La secretie mi-a iesit totusi flora microbiana ( a zis doctorita ca nu e nimic important, adica nu era nici candida, nici Trichomonas sau Chlamidia) .
Iar acum 10 zile , glanda lui Bartholin a inceput sa se inflameze iar dupa 4 zile era de dimensiunea unei prune. Am mers la alt ginecolog ( tot la particular , la Gynecoland, ca cica e acolo o doctorita Nicu, buna la bartholinite) , mi-a prescris oxacylina 500 mg, una la 6 ore, dar a continuat sa se mareasca si sa devina tot mai dureros locul. Mi-a propus sa-mi faca incizare, caci de extirpare nu se pune problema la glanda inflamata. Nu am vrut sa fac incizare fiindca am inteles ca se repeta procesul inflamator si nu rezolvi nimic.
M-am dus la Marie Stopes ( alti bani, alta distractie) si doctorita de aici (dr. Silvia Niculescu ) mi-a spus ca cel mai bine e sa faca marsupializare.
Nu are rost sa va spun ca desi am ororare de spitalele de stat, am ajuns la spitalul Bucur, unde lucreaza doctorita . Spitalul arata infernal, au aceeasi masa ginecologica de 35 de ani !!!!!! . Aceleasi paturi si noptiere de fier, ceva ca in lumea a treia. La WC nu se inchid usile, iar in saloane n-am vazut ca in trei zile sa vina cineva sa spele pe jos si cred ca si la puscarie au dotari mai moderne. Nu ai un loc unde sa te dezbraci, mi-am pus chilotii pe monitorul calculatorului (lol) . Oricum nu mai aveam de ales, am incercat sa trec peste toata oripilarea. Asistentele de o scarbosenie mare, cu exceptia celor de la reanimare care sunt niste fapturi umane. Medicii sunt cu ochii doar dupa plicul cu bani, fara 400 lei + 150 lei anestezista ,nu te poti duce pentru o interventie de acest gen.
Operatia s-a facut sub anestezie generala, apoi mi-au pus o sonda pentru urina pe care mi-au scos-o a doua zi la insistentele mele ca ma intepa ingrozitor,iar acum am ramas cu o senzatie neplacuta la mictiune . Azi mi-a scos firele , cicatricea arata monstruos si ma ustura ingrozitor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 14 ani)

Salut,

Eu am tratat-o cu Augmentin cu toate ca medicii doreau sa intervina chirurgical. Abcesul a fistulizat spontan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrariu isabela (acum un an)

Bună ziua! În câte zile a fistulizat? Și eu am o problema cu glanda,de câteva zile,ma tratez cu agumentin,dar am niște dureri groaznice.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

donacris (acum 14 ani)

Carmen, nu ai precizat dimensiunile chistului tau si nici durata procesului inflamator ( de la primul simptom pana la fistulizare). E important sa spui aceste detalii fiindca poate fi de interes pentru alte femei care patesc asta. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

piupiu (acum 14 ani)

*Carmen, daca vrei sa ne dai mai multe amanunte despre chistul tau ( marime, simptome, etc)...
Si eu vreau sa scap de operatia pe care mi-a propus-o dna. doctor. Mi-as prescrie singura reteta cu Augmentin , doar sa scap de chistul meu...
*Donacris, imi pare rau ca a trebuit sa treci prin ce ai trecut. Iti doresc sa te faci bine si sa nu mai trebuiasca sa stai prin spital.
*Ingrida, tu ce ai mai facut cu chistul tau? Sper sa fii bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 14 ani)

Si eu am un chist la glanda bartholin care trebuie sa il operez,am fost la 4 doctori ginecologi pana acum si toti ma sfatuiesc acelasi lucru sa fac marsupializare pentru a scapa de acest chist.
Am inteles ca nu exista tratament medicamentos pentru un astfel de chist.
Sper ca dupa operatie sa nu recidiveze din nou si sa fiu nevoita sa fac alta interventie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrariu isabela (acum un an)

Bună ziua! Cum.a evoluat după operație? Și eu am o problema cu glanda bartholini și am niște dureri groaznice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

piupiu (acum 14 ani)

Oana, multa bafta ! Cat de mare e chistul tau, daca nu te superi ? Mie mi-a spus cineva ca daca nu e foarte mare se poate scapa de el prin masaj in zona lui. Eu nu am facut decat un consult si vad ca cineva a spus pe forum ca a luat Augmentin si i-a disparut. Si eu , dupa consult am fost sfatuita sa fac operatie, dar nu prea am incredere in medici pentru ca si ei au nevoie de salar mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoll92 (acum un an)

Bună, 6 ani la rand 1 data la 6..7 luni.. Ajungeam la doctor cu chistul meu bartholen.. Tit asa drenaj.. Marsupiu.. Tot cecidiva.. (sa nu zic ca pe viu) oribil.. Oricum nu scapi de el prin masaj.. Sau medicamente. Din păcate.. Nici un Băile iun șezut cu apa calda.. Nu ajuta.. Poate sa fie de la dimensiunea unui bob de mazăre. Pana la dimensiunea unei mandarine.. Peste noapte.. Anul trecut am avut noroc ca am dat de o doctorița de doamne ajuta și mia spus ca atâta timp cât nu îți faci opera ie sa iei sacul care înconjoară glanda. Nu rezolvi nimic. (cam.... Ca și la un cos dinala mare mare.) miam făcut operația.. Nu am sa mint.. Doare.. Foarte tare.. Dar mie una mia rezolvat problema.. A trecut 1 an un an și ceva chiar. Și nu mai am probleme.. Mai bine suporți 1 data durerea dar știi ca scapi decât tot după un anumit timp sa te tot chinui.. Multă sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

Buna. Si eu am avut un chist de gkanda Bartholin care era foatre mare si dureros. Initial am fost de mi l-au drenat, iat dupa doua saptamani, cand inflamatia a trecut, am fost sa ma opereze pentru a-mi scoate teaca abcesului, adica radacina, ca la furunculi, mai pe inteles. Au trecut 3 ani de atunci si nu am mai avut nici o problema. Dupa operatie sutura arata groaznic, de am crezut ca voi ramane mutilata in zona genitala, dar cu timpul s-a vindecat destul de bine, acum mai am doar un semn mai albicios. Dupa operatie, cam pana 3 luni am tot avut dureri la contact, dar au disparut si ele apoi. Asa ca nu va speriati daca vi se cere sa va opereze, daca e necesar neaparat. Chistul meu crescuse foarte mult, cam cat o caisa medie. Daca faceam tratament cu antibiotice, sigur nu imi trecea, deoarece colectia din chist era negativa, adica nu aveam nici un germen patogen. Curaj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana poo (acum 13 ani)

salut.ma numesc mariana si am facut in urma cu 2 saptamani o marsupializare( dupa doua zile de dureri foarte mari pt ca abcesul fistulizase) in italia pt ca aici locuiesc.totul a fost foarte simplu,nu a trebuit sa stau in spital decat 8 ore si am plecat acasa pe picioarele mele(ca si cand nimic nu se intamplase).chistul meu a aparut in urma cu o luna si dupa 2 sapt. de la aparitie am mers la doctor pt ca stiam ce este(am mai avut unul in urma cu 7 ani si am facut incizia in romania,craiova).doctora a vrut sa incerc intai cu antibiotic,dar am ales interventia chirurgicala pt ca stiam ca tratamentul nu are efect,deoarece cand am avut primul chist am facut tratamentul fara nici un rezultat.m a programat pt interventie peste 4 zile.dar in acest timp pana la ziua interventiei chistul a fistulizat si am ajuns sa mi faca incizia mai devreme cu o zi pt ca aveam dureri inimaginabile.acum au trecut 2 sapt si e totul bine.deci,sfatul meu este sa faceti incizia cu marsupializare pt ca exista un risc mai mic sa recidiveze chistul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana Gl (acum 13 ani)

sunt noua printre voi.Eu am depistat chistul acum 1 sapt,faceam subfebrilitati desi eram pe antibiotic cu Cefalexin pt o faringita streptococica.Medicul mi-a recomandat marsupializare.Nu stiu cum o sa decurga.Astept sa vad rezultatul si va comunic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADRIANA (acum 10 ani)

Cum te simti acum, e o solutie marsupializarea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Me (acum 13 ani)

Salut!voiam sa va spun ca am avut din 2004 si pana in prezent, 15 chisturi:bartholin si labial.Am deja 2 operatii.Prima operatie a fost in 2004, in aprilie si n-am rezolvat absolut nimic, iar a doua operatiea fost in 2007, la sfarsitul lui octombrie, cand mi-au extirpat glanda.Acum, incerc sa-mi fac curaj si sa o iau de la capat, pt.ca mi-a aparut iar, pe partea dreapta, unde glanda a fost extirpata.Asa ca, efectiv nu mai stiu ce sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ela (acum 13 ani)

Buna. Acum cateva zile, mai precis vineri dimineata am fost operata la Bucuresti de un chist de glanda bartholin, pe partea dreapta.
Nu pot sa va spun cat de cumplita este durerea prin care treci dupa interventie.Eu am avut anetezie generala , dar dupa ce efectul anesteziei a trecut, nu am putu sa dorm de durere.Azi am inceput serviciul si satu pe partea stanga, pe scaun. Mi s-a recomandat sa pun in canalul care a fost lasat , bethadine unguent.Aveti idee cat timp trebuie facut acest tratament.
VA doresc multa sanatate si sa nu ajungeti niciodata sa treceti printr-o asemenea interventie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela trif (acum 13 ani)

Buna ziua tuturor,eu am fost opertata de chist bartholin acuma doua luni.Operatia a reusit dar mie nu imi trec durerile.Mi se tot inflameaza glanda ma doare si ma ustura iar durerile au fost groaznice.Nu credeam niciodata ca va fii asa de greu dupa operatie.Daca ati trecut prin situatii asemanatoare va rog sa imi [email protected] multumesc foarte mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geta (acum 13 ani)

Buna seara tuturor! Am avut si eu aceasta problema si anume chistul batholin, l-am depistat cu un an in urma, mi-a aparut in urma unei infectii netratate la timp. Mi s-a prescris antibiotic si antiinflamatoare dar nu au avut nici un efect, chistul crestea si devenea din ce in mai dureros si asa mi s-a facut o incizie pt curatarea infectiei, toate bune si frumoase pana knd chistul a reaparut la kteva luni dupa incizie doar ca de data asta se inflamase si mai repede si am recurs iar la incizie, nu a trecut 2 luni jumate ca a reaparut. M-am din nou la doctor si mi-a zis k singura metoda sa scap definitiv de el este operatia. Nici nu am stat pe ganduri si am decis sa recurg la acesta metoda, bine m-am informat bine inainte de asta si stiind prin ce chinuri am trecut am zis k mai bine mai sufer odata si gata. Acum sunt operata cam de o saptamana, mi s-a facut anestezie in riht, au extras glanda problema si totul este foarte bine. Dupa trecerea anesteziei durerile au fost suportabile,mi s-au facut calmante si chiar m-am simtit bine, a doua zi de dimineata am plecat acasa. Deci fetelor fiti curajoase si recurgeti la operatie pentru a scapa definitiv de aceasta problema si nu aplecati urechea la tot ce se spune impotriva operatiei k nu este e nimic adevarat, extirparea glandei nu afecteaza cu nimic organismul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADRIANA (acum 10 ani)

Buna geta Cum te simti acum ? ti-a afectat vita sexuala in vre-un fel? cati ani ai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flo (acum 13 ani)

salut tuturor!eu in urma cu 10 ani am observat o umflatura in paretea dreapata a vaginului...habar nu aveam ca se trata de un chist bartholin! m-am dus la ginecolog si el calm mi-a zis ca e un chist bartholin.zic...ce este ce trebuie sa fac?...mi-a zis nimic daca nu te deranjeaza...zic NU.au trecut 7 ani si m-am hotarit sa-l operez doar pentru estetic... era de grosimea unei prune.m-am operat la tm. totul a decurs fantastic...anestezia...nu am avut dureri de nici un fel.va recomand operatia.curaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADRIANA (acum 10 ani)

Buna, poti sa-mi recomanzi te rog medicul care te-a operat? am si eu aceiasi problema...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 5