Ce analize trebuie efectuate in continuare pentru depistarea cauzelor bolii si tratarea corecta a acesteia?

Boli genitale feminine
Intrebare postata de Lacramioara4691507 cu 14 ani in urma

Buna ziua, am o fata de 19 ani care a fost diagnosticata cu ovar drept cu aspect distrofic, polichistic, si cel stang micropolichistic si aerocolie importanta.
Ciclul ia venit la varsta de 16 ani si a fost neregulat; eu am avut probleme cu sarcinile, ac***a boala abortiva si in timpul sarcinii cu ea am facut tratament de la 1 luna pana la 9 luni cu alilestrenol si progesteron retard. Nu stiu daca acestea au avut vreo influenta, dar cred ca e important de stiut.
Acum, dupa ecografia facuta la ginecolog a fost trimisa la endocrinolog (azi e programata). Ginecologul i-a prescris duphaston 7 zile si apoi yasmine.
Mama mea a facut cancer ovarian la 55 ani (inca traieste cu trei operatii, una de histerectomie totala, a facut si citostatice si cobaltoterapie, sper sa nu gresesc) dar nici ea nici eu nu am avut ovare chistice. M-ar interesa cat de grava e boala ei, stiu ca se poate trata, dar as dori un sfat cu privire la ce analize ar mai trebui sa faca in continuare pentru o buna vindecare.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns. Pentru alte detalii puteti sa ma contactati pe adresa [email protected].
Cu respect Lacramioara Carp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Maria C (acum 14 ani)

Nu trebuie sa va ingrijorati, din cauza ca fetita nu are un ciclu regulat de aceea s-au format acele chisturi pe ovar sau mai poate fi cauza unor raceli puternice netratate la timp. Din cate stiu, ar fi fost bine daca ii prescria un tratament cu polidin-injectii. I s-a prescris acele anticonceptionale pentru a regla ciclul menstrual. Numai bine si sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

taloscarmen85 (acum 14 ani)

Buna ziua,am fost diagnisticata cu ambele ovare micropolichistice. Ovarul drept 42mm,iar ovarul stang de 37mm. Uter in antoversie de 65/26mm, eudometru cu grosime de 5mm,omogen.Doctorul mi-a prescris un tratament cu anticonceptionale si as vre sa stiu dac o sa pot ramane insarcinata.Imi dores un copilas,am incercat sa raman insarcinata timp de un an dar fara nici un rezultat.As dori un sfat daca ma puteti ajuta.

Multumesc anticipat si astept un raspuns. Daca puteti sa ma ajutati va rog sa imi scrieti pe adresa [email protected].
Cu respectTalos Carmen

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: