Candida raspuns medic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de acri cu 12 ani in urma

Ce tratament recomandati pt. CANDIDA GLABRATA cu antifungigrama:amfotericina B...s,nistatin....s,flucitozin....s,econazol....s,ketoconazol....s,miconazol.....R,fluconazol...R,pt ambii parteneri,ac***a in vedere ca e netratata de un an deoarece am alaptat!!! Multumesc anticipat!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tratamentul trebuie urmat cu unul dintre antifungicele la care CANDIDA GLABRATA a fost determinată ca fiind sensibilă în urma efectuării antibiogramei (antibioticele care prezintă litera s - de la sensibil - în dreptul lor), Amfotericina B, Nistatin, Ketoconazol, etc. Recomandat ar fi însă să consultaţi un medic care să prescrie atât tratamentul indicat acestei afecţiuni cât şi durata cât trebuie urmat acesta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

acri (acum 12 ani)

multumesc ,speram sa primesc un raspuns mai concret,ac***a in vedere ca ceea ce scrie pe antifungigrama e limpede.Imi recomandati o vizita specialistica caci un consult l-am cerut voua!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tratamentul trebuie urmat cu unul dintre antifungicele la care CANDIDA GLABRATA a fost determinată ca fiind sensibilă în urma efectuării antifungigramei, (nu antibiogramei cum am spus din greşeală - antifungicele care prezintă litera s - de la sensibil - în dreptul lor)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Chiar credeti ca va poate cineva da un tratament online, fara sa va vada, chiar daca ati scris aici antifungigrama? Se tine cont de mai multe aspecte pentru a prescrie asa ceva. Sunteti mama, aveti un copil de care trebuie sa aveti grija, nu va puteti permite sa nu aveti grija de sanatatea dvs. Mergeti la medic pentru orice problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

acri (acum 12 ani)

multumesc Iuli pt. sfat,ai mare dreptate,ca raspuns pot sa-ti spun ca chiar credeam ca pot obtine un tratament online.Asi merge la medic cu inima-n palma daca am avea medici ok....cu tot respectul fata de cei cu suflet!!!!!Ultima vizita facuta la medic,prezentand antifungigrama a fost scurta ,fara nici un control si netinand cont de nici un aspect...doar cu scriierea unei retete de GYNOZOL 200mg,ac***a ca principiu activ:nitrat de miconazol care este defapt rezistent la "candida mea".Cand am realizat am sunat medicul si am intrebat daca e ok,raspunsul a fost ca nu are ce sa-mi dea...Concluzia trage-o tu!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Ar trebui sa specifici daca analizele au fost facute acum sau in urma cu un an. Nu se intelege clar. Daca ai facut antifungigrama in urma cu un an si nu te-ai tratat intre timp din cauza ca ai alaptat, s-ar putea sa fie modificari in ceea ce priveste sensibilitatea, rezistenta, la antibiotice si deci ar trebui repetata repetata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: