Candida.help!!!

Boli genitale feminine
Intrebare postata de roxish cu 14 ani in urma

Buna, acum vreo patru luni, am patit o chestie foarte ciudata.Nu am avut niciodata probleme cu organele genitale.Am 21 de ani , mi-am inceput viata sexula acum 2 ani si totul a fost in regula.Totul pana in septembrie cand am inceput sa am mancarimi, urinam foarte des,ma ustura , ma ardea...bineinteles am fost la ginecolog, m-a diagnosticat cu candida , am fost si inca sunt foarte speriata pt ca recidiveaza mereu.Tin sa mentionez ca m-am ales cu aceasta ciuperca in urma iunui tratament luat dupa ureche ,mama mi-a zis sa iau nolicin pt durerea de ovare ,'''' ca probabil am racit'''', l-am luuat , nici macar nu stiam ca e antibiotic si m-am ales cu podoaba asta :candida, de care nu mai scp, ma deprima si nu exagerez, nu pot sa fac ce vreau pt ca am zile in care nu pot sa ies din casa din cauza nevoii de a merge la baie.Am luat un tratament cu ovule clotrimazol, am luat urinex, urinal akut, pt ca am avut sio infectie urinara, am mai luat nizoral , diflucan, am folosit tot felul de creme, pana a m descoperit un gel pt echilibrarea ph-uli , pe care il folosesc si cu care mi-e bine atata timp cat il folosesc .imi doresc foarte mult sa revin la viata normal pe aare am avut-o, incerc sa imi intaresc sistemul imunitar dar nu stiu ce sa mai fac , de multe ori simteam ca o iau razna.Daca stie cineva un remediu va rog sa-mi spuneti.sanatate si fetelor, evitati antibioticele daca nu e nevoie!1!1

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

marialeea (acum 14 ani)

Draga mea, candida este o ciuperca foarte pacatoasa! Prietena mea a facut tratament patru ani si, desi credea ca i-a trecut, cand a ramas insarcinata si si-a facut iar analizele (la Filantropia, din Buc., tin sa specific!) a descoperit ca avea inca ciuperca! Si mai ramasesera doar 4 luni pana sa nasca! Si, inainte de a ramane gravida, facuse 3 'secretii' (analizele, adica) la cabinete particulare, si toate ii iesisera bune, medicii spunandu-i ca s-a vindecat! Ea mai avea din cand in cand mancarimi, usturimi si ce spui tu, dar tineau putina vreme si, din moment ce i se spusese ca totul e ok, o lasase sa 'cada' asa...
Deci, in concluzie, incearca sa faci analize la spitalul Filantropia (asta daca esti din Buc.), caci acolo se fac temeinic, du-te la un consult, spune si tu ca vrei un bebe la o adica si gata, poate iti dau atentie mai mare si rezolvi, caci daca se cronicizeaza, scapi f.f. greu de candida!
Iar cu antibioticele, un sfat (pe care l-am primit si eu de la un medic generalist batran): poti lua fara probleme, dar mare grija: la cele a caror denumire se termina cu "cilina" inseama ca poti face candida de la ele (ampicilina, amoxicilina etc. - ai grija, sunt multe). Ca sa nu mai patesti asa ceva, INTOTDEAUNA LE IEI IMPREUNA CU STAMICIN PASTILUTE (2 pastilute/priza de antibiotic), este un medicament antifungic care nu interactioneaza cu antibioticul dar nu mai ai posibilitate sa te 'procopsesti' cu candida!
Vezi, poti citi si singura pe net despre Stamicin. Chiar poti lua ca tratament pentru candida pe care o ai acum, ai prospectul si modul de administrare, eu una nu am avut greata sau reactii nasoale de la el, ba inca chiar am tolerat mai bine antibioticele de la el!
Multa sanatate si ai grija de tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxish (acum 14 ani)

MULTUMESC PENTRU SFATURI, o sa tin cont de ele pentru ca nu mai stiu ce sa fac, am fost si eu la foarte multi medici, ultimul mi-a dat un tratament cu 4 capsule de urinex pe zi, si doua tablete de no spa , asta timp de 5 zile , iar timp de 7 zile o tablete de diflucan, de 50 mg luata zilnic la aceeasi ora.Il fac si pe asta, ce sa fac, sperand ca poate e va rezolva ceva, voi lua si imunizante in continuare, voi folosi si gelul pentru echilibrarea ph-ului si nu-mi ramane decat sa sper ca va fi bine.e groaznic , de 4 luni am stari dep[resive, ma trezesc plangand si adorm plangand, ma intreb cum ma mai suporta prietenul meu?!nu sunt din Bucuresti , sunt din Timisoara dar o sa merg la medic si o sa fac asa cum m-ai sfatuit tu , o sa spun ca vreau un copil , si sa vedem ce e de facut cu candida.multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mona (acum 14 ani)

nu dispera, roxi, candida sigur se vindeca daca ai sansa sa dai de un medic cu adevarat competent! ideea cu copilul e f.buna, zic eu ca ii poti spune si ca ti-a intarziat putin si ca ti-e frica sa nu fii deja gravida, caci poate asa te trateaza mai competent. si incearca la vreun spital de urgenta de la voi, poate chiar o maternitate, si acolo trebuie sa aiba cabinete de consultatii, medicii care sunt in maternitati s-au confruntat cu multe, vezi si tu ce si cum. si vezi sa nu intri in depresie ca nu ai nici un motiv!! o sa te vindeci, sunt convinsa! nu dispera si du-te si in panzele albe daca trebuie ca daca vei dori sa te casatoresti si sa ai un bebe cu adevarat, ce vei face?
sanatate multa-multa si curaj, ca nu e dracul chiar asa de negru!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxish (acum 14 ani)

Da stiu ca trebuie sa am rabdare sa astept sa tot caut un medic bun .Dar sunt entuziasmata cand ma duc la cate un medic nou , care pare sa stie ce imi zice dar in final se dovedeste a fi la fel ca si ceilalti.Ca sa nu mai spun ca sunt anul trei la facultae si am pierdut destule seminare pt ca imi petreceam ziua la baie....Stau cu prietenul meu si incerc sa-i tot explic, el intelege, s-a tratat si el desi nu avea simptome dar , crede-ma ca se simt un dezechilibru in relatie, atunci cum sa nu ma simt rau cand vad ca fac tot ce tine de puterile mele si nimic...voi mai bate si la alte usi pana ma vindec ca nu vreau sa ajung in stadiul in care sa-mi doresc un copil si sa nu pot sa-l fac.Acum nu ma afecteaza acst lucru atat de mult dar pe viitor daca va continua candida nu stiu ce voi face.Cateodata ma intreb de ce tocmai eu care am o foarte mare grija de corpul meu,va mmultumesc pentru incurajari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

Daca poti sa mergi la dr. Alin Morariu de la maternitatea odobescu.
suces

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 10 ani)

Despre candida cu...dragoste,Of, nici nu va ganditi ce face laptele si derivatele acestuia,noi suntem foarte multi care habar nu avem ca dupa varsta copilariei,laptele,branza tortul ,cozonacul,toate aceste bunataturi care contin lapte,nu fac decat sa infloreasca candida in corp,stai ca nu-I atat,pe urma laptele se manifesta prin flutteruri la inima,deoarece este un allergen, adduce artroze reumatoide,depresie,cate-n luna si in stele.Mie mi-a luat 20 de ani ca sa-l descoper,ca el e de vina,si uite asa am inceput sa studies mai mult despre alergenul lapte,care se pare ca si la noi in tara sunt jde mii care au aceasta problema fara sa stie. Laptele e toxic pentru cei care au mai multe problem cu organismal si nu stiu care este buba,dam bani grei pe medicamente,care nu fac altceva decat sa faca si mai rau. Ca sa substituiti calciul,luati calciu sub forma de tablete. Cititi si PATRICK HOLFORD despre problema laptelui,este un renumit nutritionist englez.
SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 9 ani)

scriu acest post in speranta ca va va fi si voua de folos ca si mie , uitati de zile intregi de antibiotice . cand am fost insarcinata am avut candida ceea ce era periculos pentru bebe si trebuia tratata intr-un mod rapid si eficient , asa am ajuns sa iau o singura doza de ginofort .este ca o seringa cu o crema inauntru , se injecteaza acea crema in vagic si se lasa 2-3 lize dupa care , surpriza ai scapat , daca cumva ai si simptome externe recomand cu incredere si crema pt candida , nu imi amintesc exact numele dar e fff pop**ara , good luck girls :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11573750129 (acum 4 ani)

Buna fetelor,
Vin și eu in completarea discuției legate de problemele cu bacteria candida și vreau sa va împărtășesc ce am aflat eu ca ajuta la eliminarea ei din organism.
Pe lângă Antibioticele de care e nevoie pt a scapa de ea, nu trebuie uitată Alimentația și se pare foarte important, nivelul stresulului.
Zaharul, prăjiturile, carbohidrați rafinați, chestii care conțin drojdie, ca berea si vinul trebuie eliminate pentru a scăpa definitiv de ea. Toate acestea fac sa “înflorească” și sa crească peste măsura aceasta candidă, pe care o au 9 din 10 femei. De asemenea, cuisoarele, lămâia, usturoiul, iaurtul simplu, uleiul de cocos și uleiul de măsline s-au dovedit a fi esențiale in combaterea ei. Precum și complexe probiotice pentru repararea florei bacteriene naturale.
Printre simptomele infectiei cu aceasta bacterii se afla iritabilitate, anxietate, stări fluctuante, depresie, memorie sp***a, oboseala, probleme digestive, eczeme, coșuri, alergii, mătreața, alergii/probleme cu sinus, Infecții vaginale frecvente.
Se pare ca o dieta vegana poate de asemenea cauza înmulțirea bacteriei candida.
Mai multe aflați aici
adresa_web_filtrata /wellness/health/the-insidious-yeast-infection-we-all-have-and-how-to-treat-it/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11603046201 (acum 3 ani)

Buna seara
Am 20 ani și am candidoza , asa zic eu (am mancarimi , ma ustura , ma duc des la baie) si am luat acum un asa zis tratament zifex niște ovule si niște pastiluțe antifungice fluconazole de 150 mg , si nu stiu cum sa iau pastilultele precizez ca sunt în Germania și pastilele le-am din tara și nu am idee cum trebuie la le iau , si trebuie sa ia si soțul meu ..ma poate ajuta cineva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalin G (acum un an)

Bună! Și tu ce medicamente iei pt aceasta problema ?.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: