Exista persoane ce au s-au vindecat de colon iritabil / probleme digestive?

Boli digestive functionale
Intrebare postata de Utilizator11636796877 cu 2 ani in urma

În urma utilizării de antibiotic AUGMENTIN 825/125 pentru un abces dentar, m-am ales cu probleme digestive .
Simptome:
scaune împrăștiate, nedigerate , legumele si fructele crude nu mi le mai digera stomacul, uneori o durere surda sub coaste, balonare , tranzit accelerat .
In urma analizelor facute la sange , scaun + calprotectina am primit diagnostic de COLON IRITABIL .(precizez ca analizele au ieșit in parametri normali)
Ca și tratamen am luat o luna de zile IBUTIN +probiotice 6 luni de zile zilnic cele mai scumpe si tot nu imi revin.
Aș dori să stiu dacă exista persoane ce au trecut prin această situație similară și si-au revenit.
Precizez ca am 23 ani iar această problema o am de mult timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sindromul-de-colon-sau-intestin-iritabil-diagnostic-si-investigatii_11129

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorel (acum 8 luni)

Salut an legătură cu problemele digestive.am patit la fel ca tine an urma unor antibiotice bolborisme scaune apoase durere sub coaste care apăreau și dispăreau pe tot parcursul zilei am fost la gastro și miau dat ibsisun bileclar meteospasmil miam revenit după 16 zile dar Anca nu mam refăcut total le iau de 7 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucica (acum 3 luni)

Soțul meu a fost la fel încearcă să-ți dai seama la ce faci diaree .încearcă înainte de masa o linguriță cu orez crud .Îl înghiți cu un pic de apă sau carbune activ 2 comprimate trage toate toxinele din corp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: